Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okuduğum kitaptan, bir süre sonra çok az şey kalır aklımda. Sonra da boşuna okuyormuşum hissine kapılırım. Bunu engellemek için neler yapılabilir?

Okuduğunuz kitaptan zevk alarak keyifle okursanız mutlaka sizde bıraktığı etkilerini yıllar geçse de hatırlarsınız. Okuduğunuz kitabı zihninizde canlandırmaya çalışın, anlatılanları yaşayın. Yaşadığınız olayları üzerinden zaman geçse de hatırlayabilirsiniz, kitaplar da bu şekilde hayal gücünüzle yaşatılabilir. Ben zevkle okuduğum çok beğendiğim kitapları her önüme gelene anlatırım yaşamış gibi hissederim. Tek çaresi zevk alarak ve hayal gücünü kullanarak okumaktır.
  • Paylaş
Ne okuduğuna dair önce önsözü okuyup fikir geliştirmeyi denemelisin bence ve sesli okuyarak  hatırlama oranın %80 i geçecektir.  Çünkü okumuş dinlemiş ve görmüş olacaksın. Ayriyetten kendim için söylüyorum okuduklarımın hayal dünyamda canlandırmak hatırlamama çok fayda sağlıyor.
  • Paylaş
eğer ödevin varsa özet için aklında tutmak iyi tabi ama böyle bir zorunluluğun yoksa okuduğundan ne anlaman deil okurken kitaptan zevk alman önemli:)
  • Paylaş