Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kitap okumayı sevenler, okumayanlara hep yukarıdan mı bakarlar?

Aslında temel farklılık burada;

Okumayan insanlar okuyanlara tepeden bakarlar lakin, okuyanlar onları tepeden görürler. Çoğu sadece bakar, sadece söyler ve sadece dinler. Ama okuyan kesim, karşısındaki kişi ile beraberken onun ne düşündüğünü onun yerine de düşünür.


Hem efsanevi karakterleri, kaliteli satırları, ruhu olan yazıları okumayan insanlar, aynı zamanda bu tip şeyler üretmeyen insanlardır. Aman aman bir kitap okuru sayılmam ama insanların benim okuduğum kitaplardan bir haber olmaları da hoşuma gitmez.

  • Paylaş

Bence sırf kitap okuyorum diye kitap okumayana yukardan bakıyorsa o kitabı eşeklemesine okuyordur.

  • Paylaş
Genelde maalesef öyle olur. Ama bu kibir içindeki insanların büyük bir çoğunluğuda entelektüel gözükeyim şöyle olsun böyle olsun diye kitap okuyanlardır. Kitap merak işidir, merak edersen okursun etmiyorsan okumazsın bu kadar basit ama kitabın insana kazandırdığı perspektifte yadsınamaz sanırım.
  • Paylaş
Kitap okumayı sevenler her büyükten daha büyük, her güzelden daha güzel, her akıllıdan daha akıllı, her bilgiliden daha bilgili insanlar olduğunu okuduklarından, zihinlerinde canlandırdıklarından bilir ve mütevazi olurlar, kimseye yukarıdan bakmazlar.
  • Paylaş

Mutlaka yukarıdan bakanlar vardır ama bu bence daha çok okumayanlara acıma duygusudur.Çünkü okumayanlar okuyanların neler kazandığını tahmin bile edemezler.Ama herkes kabul etmelidir bu bir kişisel tercihtir.Kitap okuyarak elde edilenler başka bir şekilde de elde edilebilir.

  • Paylaş
2

Cansu Arı, Başka şekilde dediğin? Mesela; yaşayarak mı? Yani bir kısma tecrübe denilebilir...

Ece Naz Sonat, Evet çok fazla kitaplarda boğulmak da doğru değil.Tecrübe etmekle de öğrenilebilir.Ya da kitap okumayı sevmeyen insanlar o kitaptaki düşünceyi bir filmde ya da başka bir şeyde de bulabilir bana kalırsa.

Kibir,okuyan okumayan gözetmiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

838 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları