Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kitap okurken not almak istediğim kısımlar okuyor. Kitabı bir daha okuyup notları yazarım diyorum ama kitabı okuyamıyorum. Notları alsam da karmaşık oluyor. Sizin bu konudaki çözümünüz nedir?

E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
  • Paylaş
7

Uğur Çakmak, Hangi e-book okuyucuyu kullanıyorsun? Memnun musun? Mesleki kitaplardan hiç okudun mu?

Birkan Aydin, iphone kullanıyorum ve iBooks ile okuyorum çok memnunum. Mesleki kitaplardan sadece pdf formatında bir iki tane var onlarında tadı tuzu olmuyor. Epub formatlı dosyalar için geçerli söylediklerim. İlk başlarda e-book olayına çok karşıydım fakat efsane "Vakıf Serisi" nin basımının 7 yıl önce durduğunu öğrenince mecbur e-book'tan okumak zorunda kaldım. Eşsiz bir deneyimdi :) Şimdi okumalık olarak adlandırdığım kitapları iBook üzerinden okumaya gayret ediyorum. Mesleki kitaplarda denemedim zira onları ele alıp kurcalamak daha çok hoşuma gidiyor. Onlar okumalık değilde daha çok çalışmalık oldukları için :)

Uğur Çakmak, Teşekkürler. Ben de bir ara kindle almayı düşündüm mesleki kitaplar için. Sonra fiyatlarına baktım basılı olanla aralarında çok bir fark yok direk basılı olanı alırım dedim :) Fakat pratiklik açısından hala e-kitap okuyucu almayı düşünüyorum.

Portakallı Ördek@ugurcmk Kindle kullanıyorum ama Kobo öneririm. Muadili Kindle'lardan daha ucuz fiyatı (her türlü ikisi de pahalı) artısı ise su ve toz geçirmeyen modellerinin olması ve D&R'la anlaşmalı sanırım o sebeple Türkçe kitaplara erişim de daha fazla.

Uğur Çakmak@portakalliordek Teşekkürler. Ben Kobo'yu kullanmadım ama şöyle bir elime alıp incelediğimde ekran kalitesini hiç beğenmemiştim. Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Kindle'ı hiç tecrübe etmedim.

Portakallı Ördek@ugurcmk bende Kindle'ın eski modellerinden biri var, sanıırm Kindle 4 falan. Arka ışığı yok, dokunmatik değil, wifi olayı prototip olarak var vesair. Memnun muyum? Evet. İnternette bir çok kitap bulmak mümkün. Devasa arşivler var hatta biraz deşilirse. Ben bulduğum arşivlerden daha birini bile bitirebilmiş değilim -ki çok kitap okuduğumu düşünürüm.- Kindle'ın tek sıkıntısı, düşük modelleri PDF'leri ya açmıyor ya da o kadar yavaş ve kalitesiz açıyor ki PDF formatı kullandığınıza pişman oluyorsunuz. Metin dosyası da aynı şekilde. Epub hiç açmıyor, ille de MOBI formatında olması lazım. Düzgün bir MOBI converter da bulamadım, olanlar da paralı. Şimdiye kadar da Amazon'dan kitap almış değilim, dediğim gibi elimde çok kitap var.

Ekran kalitesine gelirsek de ben kendi adıma Kindle ve Kobo Reader'lar arasında hiç bir fark görmüyorum. Tablet gibi bir şey zaten beklememek lazım zira bu aletlerin olayı ekranlarının olabildiğince az göz yorması ve kağıt hissiyatını vermesi. Zaten e-ink teknolojisi kullanıyorlar. Kobo kullanmadım ben de ama almak istediğim için devamlı araştırıyorum, muadili olan Kindle modelleriyle karşılaştırıyorum. Kindle'da en büyük sıkıntı Amazon'un Türkiye'ye elektronik cihaz yollamaması ve her türlü ikinci parti üzerinden cihazı almak zorunda olmaktı eskiden. Sanırım şu an alınabilecek yerler var ama zannetmiyorum direkt Amazon'un hizmeti olduğunu.

Şu iki modeli karşılaştırmanızı öneririm mesela; Amazon Kindle Voyage ve Kobo Aura One. Kindle 900 Kobo 860 Lira-yuvarlak hesap- İkisinin de desteklediği formatlar aşağı yukarı aynı, bir çok özellikleri aynı, fakat Kobo hem hafıza kapasitesi olarak, hem de ekran boyutu ve çözünürlük olarak daha üstün bir cihaz, üstüne üstlük Kobo Aura toz ve suya(hadi mantıklı olalım, ufak tefek kazalara ve neme) dayanıklı. Bir alt modeli -100 lira daha ucuz olan- Kobo Aura H2O'da da aynı özellikler var ve yine Kindle Voyage'dan üstün benim gözümde. Artı Kindle'ın aksine direkt D&R, İdefix gibi gidip muhattap olabileceğiniz yerlerde satılıyor; bunu getirisi olarak da D&R ve İDefix'ten e-book alışverişi imkanınız oluyor, bir de telefon ve Windows uygulamaları falan var ama onun detayına bakamadım kurcalayıp.

Velhasılı kelam, baya ürün incelemesi yazmış gibi oldum hemen özetliyorum; kullandığım Kindle'dan memnunum ama ekstra harcayacak param olsaydı beklemez Kobo Aura One alırdım zira resmen evladiyelik bir cihaza benziyor.

Uğur Çakmak, Detaylı cevabın için teşekkürler. Şimdi baktım 15 farklı format destekliyormuş. Benim için önemli olan Amazon'un formatını desktelemesi ki onu ve burada ki e-kitap formatını destekliyormuş. Gerçi e-kitap fiyatlarını düşürmeleri lazım. Basım maaliyeti yok, dağıtıcı yok ama fiyatlarda 3-5 lira değişiyor bu Amazon'da da böyle. O yüzden hep almakta tereddüt ediyorum. Bana ekstra birşey sunmayınca eski alışkanlıklardan dolayı kitabı satın almak daha çekici geliyor.

Notları alsan neden karmaşık oluyor anlamadım. Ben ayrı bir deftere not alıyorum. Eğer otobüste, metroda falan okuyorsam o sayfanın köşesini kıvırıyorum eve gidince not alıyorum.
  • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, Genelde hareket halindeyken kitap okuyorum. Servis, dolmus vs...kitabi kivirmak ,kitaba zarar verdigi icin kivirmak da istemiyorum.

Kitaplarım benim için fazlasıyla kıymetli olduğundan hemen soruya atlıyorum.

Sayfaların köşelerini küçükken kıvırırdım ama hiç hoş olmuyor kitaba zarar veriyor. Bahsettiğimiz kitap eğer ders kitabı veya o tarz bir kitap değilse, satırların altını çizenleri -hele hele fosforlu kalemlerle- zerre kadar anlayamıyorum, hatta kendilerine agresif duygular besliyorum. Kitapları kanırtarak okuyup güzelim ciltlerini, bellerini kıranları bükenleri sinirle izliyorum. Bu sebeple de nasıl kitap okuduğunu bilmediğim kimseye tek kitabımı vermem.

Not tutma olarak; genelde yanımda sırf bu iş için ayırdığım bir defter oluyor. O deftere o anda okuduğum kitabın başlığı, yazarı vesaireyi başlık olarak atıp altına sayfa numaralarıyla beraber yazıyorum not almak istediğim kısımları. Aynı anda birden fazla kitap okumayı sevmediğim için de sıkıntı olmuyor, okursam da ayrı sayfalar ayırıyorum. Aşağıdaki cevaplara yaptığınız yorumlardan anladığım kadarıyla hareket halinde okuyorum demişsiniz; doğal olarak yazmak biraz sıkıntı olacaktır. Ona da çözümüm; zannediyorum ki bir akıllı telefon -olmasa da kamerası olan bir telefon- kullanıyorsunuzdur. Notlar uygulaması varsa oraya yazabilirsiniz, çok vakit aldığını düşünürseniz de, kamerayla o sayfanın resmini çekmek en güzel yöntem. Şahsen ben fotoğrafını çekiyorum defterim yanımda yoksa veya çok vakit aldığını düşünürsem, ve bu tarz fotoğraflar için ayrı bir dosyam var. Daha sonra da boş vaktimde deftere geçiriyorum, böylelikle notları tekrar gözden geçirmiş oluyorum.
  • Paylaş
Okuduğum kitaplar genelde bana ait olduğundan altlarını çize çize okuyorum, bana ait değilse de kenarlarına küçük bir işaret koyuyorum. Sonradan notlarını aldığım bir deftere geçiriyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

99 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları