Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kitaplar neden bu kadar pahalı? Aynı kitabın korsanı 5 TL iken orjinali 20 TL. Fahiş bir kar yok mu?

Korsan kitapla mücadele de biraz da yazar ve yayıncı tarafına bakılmalı bence 5 TL Ye kitap satan adam da para kazanıyor, 20 TL Ye satan da. Korsanın bu kadar büyümesinin sebebi yazar ve yayıncılar bence. Hatta korsanı yapanlar da ta kendileri olabilir.Düzenle
Üstünde devletin bandrolü olan her kitap kayıtlıdır, korsan değildir, eğer korsan ise orijinal yayım evi korsanlık yapıyordur ki bu son tüketiciyi hiç ilgilendirmez. Benim izlenimim şöyle: 30 liralık kitapların yine bandrollü olarak 5 liraya satıldığı kitapçılar var. Kitaplar da içlerini karıştırırsanız sadece kalite kontrolünden geçememiş gibi görünüyor. Genellikle koyulu açıklı basılmış oluyorlar. Kısaca orijinal yayım evi bu defolu kitapları çöpe atacağına/geri dönüştüreceğine ucuza pazarlıyor. Zaten bu tip kitapları satan kitapçılar da kıyıda köşede kiraların daha ucuz olduğu yerlerde oluyorlar. Bu kitapların yasal durumunun da korsan olduğu düşünülemez. Bir korsan DVD satıcısının dükkanında hiç bir disk bulunmaz, talep geldiğinde ya gizli deposundan getirir ya da oracıkta çeker. Eğer ucuza satılan defolu görünümlü bandrollü bu kitaplar korsan olsaydı kitapçılar da onları sergileyemez/satamazdı. Lakin bir çok şarlatan sanatçının bulunduğu ülkemizde devlet korsanı gayet sağlam takip ediyor.

Normal kitapçılardan aldığımız kitaplar gerçekten pahalı yalnız işe bir de o kitapları üretenler (yazarlar, çevirmenler, editörler, yayım evleri, matbaalar vb.) açısından bakarsak ülkemizdeki kitap okuma alışkanlığının azlığı nedeniyle sürüm kazancı olmayan kitapların alışkanlığın yüksek olduğu ülkelere göre ortalama kazanca oranla pahalı olma zorunluluğunu görürüz. Sonuçta bir yazar bir kitaba bir senesini harcıyorsa o kitaptan bir senelik kazancını da çıkartmak zorunda. Tam bir kısır döngü; kitap, okunmadığı için pahalı, pahalı olduğu için de daha az okunuyor. Mahir Uskan Batmaz (@Uskan)'ın düşüncesine ben de kısmen katılıyorum, kitaplar bizde de Avrupa'da olduğu gibi güzel ciltli ve cep kitabı şeklince iki versiyon olarak piyasaya sürülebilirler, 3-5 lira için de kimse korsan almaz. Yalnız korsan diye bahsettiğimiz yine de bandrollü olan defolu kitaplar bu durumda satın alınmış bandrolleriyle beraber bir sürü suya ve enerjiye mal olan geri dönüşüme gider ki bunun bedeli de yine son kullanıcıdan kesilmek zorundadır. Çevresel etkilerini düşünmüyoruz bile...
Belki de en iyisi defolu baskıların da şimdi olduğu gibi ucuza satılmaya devam edilmesi. Hem kitap tüketici fiyatları (az biraz defolu ama ucuz, defosuzlara da ek maliyet gelmiyor), hem yayım evleri/yazarlar (az kazandırıyor ama sürümü var), hem de çevre (geri dönüşüm için harcanan su ve enerji tasarruf ediliyor) açısından en iyi seçenek o görünüyor.
  • Paylaş
Bir kitabın, satışa sunulduğu raflara gelene kadar geçirdiği aşamaları ve bu aşamalarda yer alan her bir firmanın ya da aracının elde edeceği kârları hesaba kattığımızda, korsanı 5 TL'ye satılan bir kitabın neden orijinalinin 20 TL'ye satıldığını anlamak zor olmasa gerek...

Emek hırsızı korsan kitapçılar, bahsi geçen ara maliyetlere katlanmak zorunda olmadıkları için sadece kitabın basım ve dağıtım giderlerini karşılıyor, bu sayede çok ucuz fiyatlara kitap satabiliyorlar.

Eğer korsan kitabın önüne geçilmek isteniyorsa, ne yazarın ve yayıncı firmaların beline vurulmalı, ne de korsan kitapçılara ağır cezalar verilmeli. İkisinin arası, mantıklı, radikal bir yöntem bulunmalı.

Mesela ben hep şöyle düşünürüm: ilerde bir kitap yazsam ve bunu okuyucularıma sunmak istesem, iki yöntem izlerim. Birincisi, kağıdıyla, baskısıyla kaliteli ve koleksiyon yapılabilecek nitelikte bir kitap, diğeriyse daha düşük kalite geri dönüştürülmüş kağıttan imal edilmiş bir "eko kitap". Böylelikle orjinali 20 TL olan kitabın, eko versiyonu 10 TL'ye; hatta aracı kullanılmadan doğrudan internet üzerinden satışa sunulursa 5-10 TL arası bir fiyata satılabilir. Böylelikle ör. 8 TL'ye satılıyorsa eko kitap, okuyucu: "3 TL için korsanını almayayım deyip kitabın eko versiyonunu satın alabilir."

Buna rağmen eğer okuyucu korsanı tercih ediyorsa, işte o zaman bu artık etik bir sorun haline gelmiş demektir.
  • Paylaş
7

Hakan Köse, Farklı bir bakış açısı ve öneri olmuş bahsettiğiniz "eko kitap" versiyonu..

Hakan, Inovasyonun kralı Walla bu teklif.

Hakan Köse, Yalnız koleksiyon versiyonu yerine ekoyu alır insanlar tabi çoğunlukla, ancak bir de koleksiyon versiyonun da korsanı çıkabilir o durumda bence :(

Hakan Köse, Bence üreticiler ve sektör gerçekten korsandan bu kadar etkileniyor ise orjinal ürünü almaya teşvik edici yöntemler geliştirmeleri gerekiyor. Mesela, orjinal ürün alan kişilere belli miktar bantlarında ücretsiz ürün ya da hediye çekleri vermeliler. Her X TL tutarında kitap almış kişilere Y TL hediye çeki. Ayrıca anlaşmalı bazı işletmelerle işbirliği yapıp yan ürünler sağlamalılar. Örneğin; X miktarda kitap alan müşterilere Y aylık müze kartı, veya Y adet kahve kuponu...gibi. Bunlar kısmen yapılıyor ancak teşvik edici düzeyde değil. Bu teşviki ısrara sürdürmeliler, ta ki korsandan para kazanılamayana kadar.

Ayrıca cezalar uygulanmalı. Uygulanmayan cezayı arttırsan ne olacak? Ceza uygulanmayınca kimse bunu yapmaktan çekinmiyor. Bence devlet korsancılara sadece para cezası uygulamalı ancak bu miktarı çok yüksek tutmalı ve bu parayı hemen tahsil etmeli. Ve bu parayı korsanla mücadele için ortak bir havuzda toplamalı.. Eğer başkasının emeğinden para kazanıyor ise, kendi de normalde kazandığından çok daha fazlasını ödemekle uğraştırılmalı ki, boşa kürek çekmenin ne demek olduğunu anlasın.

Tabi bu söylediklerim tek bir şarta bağlı; "gerçekten korsan sektöre bu kadar zarar veriyor mu?". Yoksa korsan çok etkilemiyor, sadece zten yüksek kar marjını düşürüyor ise çözüm üretmeye gerek yok; herkes halinden memnun demektir.

Hakan, Kalite kitabı sertifika ile satıp korsan kesilir sanki. Hatta bir tane de eko kitap hediye edilir. Yayıncıların bizzat korsan olduğunu ve fahiş kâr ile sattıkları konusun da ciddi bir on yargı taşıyorum, bu sistem böyle gider hacı, herkes mutlu.

Hakan Köse, :) Bana da öyle geliyor..

Hakan, Yayıncıya,yazara,çizere,şaire beleş inovasyon gel vatandaş geeeeel :)

R. W. Emerson: “Şimdiye kadar kimse bir kitabın değerini ödememiştir; yalnız baskı tutarını ödemiştir. ”
  • Paylaş
"Parası olmayan kitap okuyamasın mı" anlayışıyla ben "kolay yol"u seçme taraftarıyım. Örneğin YKY'de kalın olmayan kitaplar 6 ile 15 lira arasında değişiyor. İş Bankası'nın şiir kitapları hakeza 6-9 tl arası. Bu tür kitapların korsanını almak biraz absürt olur. Ama şimdi koskoca kitaplara tonlarca para vermek de fazla lükse kaçıyor. Bu nedenle bu soruya göreceli bakıp "kitabına göre muamele" yapılması taraftarıyım. Elbette ki bu doğru bir düşünce değil, ama her şey de "olması gerektiği gibi" değil.
  • Paylaş
Kesinlikle doğru bir yaklaşım. Korsan bitirilmek isteniyorsa yazarlarında, yayıncıların da taşın altına elini koymaları gerekiyor. Biliyoruz kitaplar pırlantadan daha değerli! Sanırım bundan dolayı devlet kitaptan %8 K.D.V. alıyor. Pırlantadan da hiç almıyor. Kitapları da temel ihtiyaç kapsamına alıp K.D.V. sini %1 yapabilir. Bunun kulisinide yine yayıncı ve yazarlar yapabilir. Ben prensip olarak korsan almıyorum. Ama alanlara da artık kızmıyorum. Kendisini eleştirdiğimde arkadaşımın bana verdiği cevabı ''Bundan bir tane alacağıma bundan dört tane alırım.'' Çünkü haftada en az dört kitap okuyor. Geçmişte birçok şeyi denedi. Kütüphaneleri, ikinci el kitap almayı, kitaplarını satıp ( aldığı paranın üçte bir fiyatına satmak zorunda kaldı) yenilerini almak istedi olmadı. Sonunda kendisine sunulan kolaylığı tercih etti. Yani korsanı...Bundan dolayı onu kim suçlayabilir ki...
  • Paylaş
Herşeyin bir emek sarfedilerek yazıldığının bilincine varılması gerek önce . Bazı kültür müdürlerinin görüşü gibi "Bu kitap kalın bu ince kitaptan niye ucuz " bu gözle bu mantaliteyle bir yere gelinmez. Fiyatlarının biraz düşürülmesi makul olabilir . Fakat önemli olan içeriği . Ama yazara destek olmak için bir bedel ödeyerek alınmasından yanayım .
Mazot çok pahalı - Kaçak mazot kullan
Sigara çok pahalı - Kaçak sigara kullan yada Kendin tütün al sar
İçki çok pahalı - Kaçak içki getir yada içme
Apple ürünleri çok pahalı - Çakmasını al yada kullanma
bu liste uzar gider .
Türkiye 'de hiçbir kaliteli şeye değer kıymet verilmiyor.
Kendi çevremdeki kitap yazarları matbaacılar yayın evleri olduğu için konuya vakıfım .
Mahir Uskan Batmaz (@Uskan) çok mantıklı bir cevap vermiş .Mantıklı uygulanabilirliği var . Bazı dezavantajları da olduğu konusundayım.

Ayrıca bir şey ilave etmek istedim .
hepsiburada.com/liste/adan-zye-php/productdetails.aspx?produ... A'dan Z'ye PHP kitabı 45 lira . Fakat içeriğindeki bilgilerle belkide trilyonlar kazanabilirsin . Bu mantıkla bakılacak olursa 45 değil kitabın asıl değerinin 2 bin olması (fiyata takılmayın) gerekmez mi ? 45 lira nerelere verilmiyor ki ? Öncelik belirlemede asıl soruyu kendimize de sormak lazım bence .
  • Paylaş
200-300 Tl Ye bir android tablet alınır, internetten kitaplar indirilir ve doya doya okunur. Ya da benim gibi kitap okumayın böyle dertleriniz olmasın. Şimdi diyeceksiniz ki madem kitap okumuyorsun niye şikayet ediyorsun :) okumadigim halde haftada 2 kitap aldığım oluyor çocuklara, eşe dosta, Walla pahalı yaw.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2573 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Ucuz, fakat orijinal kitaplari nerelerden bulabilirim?