Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kıyafet stili kişiliği ne kadar yansıtır?

"İnsan kıyafetiyle karşılanır, fikriyle uğurlanır"
Cümlesi geldi aklıma. Kısmen cevaptır.
  • Paylaş
Genellemek yanlış. Kişinin giyim tarzı, komple karakterini ortaya koymaz tabii. Ama ucundan kıyısında, paralel giden bir yanı da olduğunu düşünüyorum.
Salaş giyimi tercih eden biri ile markasız giyinemeyen birinin olaylara tepkileri ve yaklaşımları bile farklılık gösterebiliyor kimi zaman.
  • Paylaş
Kıyafetle birlikte davranışlar facebook devrinden önceki facebookun bilgiler kısmı gibi. İkisinde de o kişiyi hiç tanımadan nasıl biri olduğunu az çok çıkarabiliriz veya tamamen bize göstermek istediği kişliği görüyor olabiliriz. Yani kıyafet stilimiz olmak istediğimiz kişiyi yansıtır. Karşımızdaki olmak istediği kişi mi gerçekten yoksa bir maske altında mı onu da tanıdıktan sonra öğreniriz
tabi bu dediklerim üzerindekileri kendi isteğiyle üzerine geçiren insanlar için geçerli.
  • Paylaş
"Ye kürküm ye" geldi benim de aklıma. Kıyafet kişiliği kısmen yansıtır. Toplumu oluşturan alt kültürlerin hemen hepsinin bir kıyafet kodu vardır. Alt kültürler aslında seçimdir yalnız her zaman da gönüllü seçim olmayabilir. Bu üniformavari kıyafetleriyle insanların kişiliklerini olmasa bile davranışlarını, tepkilerini tahmin edebiliriz. Biraz da örnek vermek gerekirse, ne yazık sadece İstanbul'daki alt kültürleri toplayan mekanlardan bahsedebileceğim.

Mesela bir uç örnek olarak Bebek'de Lucca ya da Reina'ya gitmek için kadınlar en pahalı markalardan süper miniler, dekolte üstler erkekler yine ne pahalı markalardan spor giysiler giyerler ve tepkileri de kıyafetlerine uygun, birbirlerinin ne giydiğiyle ilgilenen, paralı koca ya da modelizer misali kadın bulmakla ilgilenen, arabalar ve zenginliğin konu olduğu bir camiadır.

Diğer bir uç örnek Beyoğlu'nda Leyla teras ve oraya giden camia. O insanlar da rahat, ucuz ama rengarenk giyinen geneli hippi görüşünü benimsemiş insanlardır. Erkeklerin hemen hepsi sakallı ve pis, kadınlar da sakallı olmasa bile vücut kıllarından rahatsız olmayan her gün yıkanmayı adet edinmemiş kadınlardır. Ama herkes cana yakındır ve giysi kodu aynı olan insanlarla hemen iletişime geçebilirler.

Diğer tanıdığım bir camia da İstanbul'daki Latin dansları camiasıdır ki bu kesim de giyimiyle mümkün mertebe zengin görünmeye çalışan üst orta sınıf insanlardan oluşur. Pırıl pırıl tertemizlerdir, üst orta sınıf kıyafet giyerler, en zengin camiadan farkları rüküşlük bu sınıfta had safhadadır. Bu kesim de kıyafet kodu aynı olanlarla kolayca ama oldukça mesafeli iletişim kurabilir.

Köy kökenlilerin ağırlıklı olduğu bir kahvehanede gri, yeşil, haki, kahve rengi gibi tonlar hakimdir. Erkekler ceket ve kumaş pantolon giyer, kösele ayakkabı eksik olmaz. Orada ta insanların olaylara, gündeme vereceği tepkiler bellidir.

Sonuçta giyim tarzı kişiliği alltkültür seçimine ve tepkilere kadar yansıtır.
  • Paylaş