Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kız Kulesi ile ilgili bilinen efsaneler nelerdir?

Kralın bir kızı varmış, muhtemelen Bizans kralıdır, tarihi sonuçta M.Ö. 24 yılına dayanıyor. Günlerden bir gün bir falcı, bu kızın yılan sokması sonucu öleceğini söylemiş. Kral da bunun üzerine yılanların ulaşamayacağı, denizin ortasındaki bu kuleyi, kızını içinde yılanlardan koruma amaçlı inşa ettirmiş. Kız, kulede yaşamaya başlamış. Bir süre de yılan sokmasından korunabilmiş ta ki ona getirilen bir incir sepetinde yaprakların altında saklanmış olan yılan çıkıp onu sokuncaya kadar.

Ben çocukken bana bu anlatılmıştı. :)
  • Paylaş
İyi hikaye @chamacon ancak o mersinde deki kız kulesi diye anlatılmıyor mu? bak şimdi kafam karıştı. mersin li var mı? aydınlatsın bari :))
  • Paylaş
4

Nazende , üzerime alınıp hemen aydınlatayım:) Hikaye hemen hemen aynıdır. İki farkla birincisi Bizans kralı değil Korykos kralının kızıdır. ikincisi ise incir sepetinden çıkan yılanla değil üzüm sepetinden çıkan yılan tarafından sokularak ölmüştür güzelim iyi yürekli prenses :)
ayrıntılı bilgi için:)

mersinkulturturizm.gov.tr/belge/1-57509/erdemli.html

Hakan, anlaşılan @chamacon sallamış :))) hazır ortalarda yokken dedikodusunu yapalım biraz :)

Nurullah Garip, Bence sallamıyor Kabus 22 oyununu oynarken Kız Kulesi ile ilgili bir kağıt bulmuştum ve aynı rivayet yazıyordu (: Mersin değil yani (bence)