Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kız kulesinin yapılma amacı nedir ve kim tarafından yaptırılmıştır?

Kız Kulesi
Kız Kulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye Ovidius’un kaydettiği bir aşk hikayesidir. Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkını anlatan bu hikaye, Hero’nun kuleden ayrılmasıyla başlar. Hero, Afrodit’in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır. Yıllar sonra Afrodit’in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada Leandros ile karşılaşır. Delikanlının ateşli ve hüzünlü bakışı Hero’yu etkiler. İki aşık, yıllardır birbirlerini tanıyorlarmış gibi, bu kısacık zaman diliminde, kalplerinin artık başka bir insan için çarpmayacağını anlarlar. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros’un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. Leandros’un yüzerek kuleye geldiği fırtınalı bir günde Hero’nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros, Boğaz’ın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kız Kulesi’nden Boğaz’ın sularına bırakır.


En yaygın söylence olarak da Bizans imparatorlarından ya da padişahlardan birinin çok sevdiği güzel bir kızı vardır. Kahinler bu kızın falına baktıklarında kızın bir yılan tarafından sokularak öleceği kehanetinde bulunurlar. Bunun için imparator kızını ölümden kurtarmak için denizin içindeki adacığa bir kule yaptırarak kızını buraya koyar. Ancak bir gün
kuleye giden üzüm sepetinin içine saklanan bir yılan tarafından sokularak öldürülür. Bu yüzden de bu kuleye Kız Kulesi denir.
  • Paylaş
İlk kehanete göre Bizans İmparatoru Manuelos Komnenos tarafından yaptırılmış ve boğazı geçmesi istenmeye gemiler için zincirlerin kuleye bağlanması istenmiştir.

İkinci kehanete göre ise İmparatorun kızı suç işlemiştir ve onun için kule yapılmıştır. Kuleye hapsedilen kızından esinlenerek kuleye Kız Kulesi denmiştir.

  • Paylaş
Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmud'un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine (o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros" (Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.

tr.wikipedia.org/wiki/k%c4%b1z_kulesi
  • Paylaş

bu konu daha önce dönmüştü ama gene navigasyon da bulamadım acaba başka bir başlık altında bir konumuydu mersinli birisi cevap versin gari filan diye de bir giriş yapmıştım. hatırla oni hatırla oni :)

  • Paylaş
1

Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasına bu kuleyi yaptırır,kızınıda içine koyar.Kıyıdan kuleye üzüm(yemek) götürülmesi üzere bir sepet hazırlanır ve hazırlanan sepetin içine bir yılan girer.sepet kıza ulaştığında yılan onu zehirler ve öldürür.Bu hikayeden çıkan mesaj da kaderden kaçamazsınız'dır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

12828 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Kız kulesi kim tarafından yapılmıştır?