Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kızartma her zaman sağlıksız mıdır? Zararları nelerdir?

Kızartma sağlıksızdır fakat daha sağlıklı hale getirmek bizim elimizdedir:)
Öncelikle eğer kızartma yağını atmayacaksak,en fazla 3 kez kullanmak koşuluyla, kullanılan yağı süzdükten sonra koyu renkli bir cam kavanozda saklamamız gerekir. Böylece trans yağ oluşumunu büyük ölçüde engellemiş oluruz.
Daha sonra kızartılan yiyeceğin yağ çekmesini en aza indirgemek için, kızartmadan önce una yada yumurta sarısına bulayabiliriz, patateslerin daha az yağ çekmesi için küçük doğramak çözüm olabilir. Kızarttıktan sonra peçete kullanılarak yağı biraz emdirilebilir.
Eğer kızartmanızın yanında C vitamini kaynağı alırsanız (portakal suyu, domates vb.) trans yağların vücuttaki etkisini önemli ölçüde azaltmış olursunuz.
  • Paylaş
Yapılan kızartmalar fazla miktarda trans yağ oluşumuna sebep olur.Trans yağlar,cips,bisküvi,hamur işlerinde bulunur.Trans yağlar kötü kolesterolü yükseltir ve iyi kolesterolü azaltır.Damar sağlığını bozar bu nedenle kızartma her zaman sağlıksızdır.Tekrar tekrar kullanılan yağlar kanserojen etki yaratır.Fast food yenilen yerlerde yağlar sürekli değiştirilmez bu nedenle kanserojen etki artar.Bir yağ da en fazla 3 kere kızartma yapılır.Kızartma yapmak damar sağlığıyla birlikte kalp sağlığını da bozar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

719 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt