Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir insan kızgınlık anında fevri olmadan sakin kalmayı nasıl başarabilir?

Bir insan kızgınlık anında fevri olmadan sakin kalmayı nasıl başarabilir?Düzenle
Bir insan kızgınlık anında kızmalı, mutluluk anında da mutlu olmalı, sevinmesi gerektiğinde sevinmelidir. Aksi taktirde zamanında yaşanmayan olumlu ya da olumsuz duygu patlamaları içimizde birikip, bir zaman sonra ruhumuzun patlamasına sebep olur.
  • Paylaş
4

June, peki bu duyguları spontane durumlarda yaşayıp istenmeyen zamanda kendininde üzüleceğini bilerek farkına varmadan o kişiyi kırıyorsa bu durumu nasıl engelleyebilir?

Solsoledo, Elbette bu kızgınlıkla hem karşımızdakini kırabiliriz hem de kendimiz buna üzülebiliriz, ama eğer karşımızdaki bizi bu kadar kızdıracak bir şey yapıyorsa aynı şey onun için de geçerlidir (o da sizi kızdırdığı, kırdığı için üzülüyordur ya da üzülecektir o anı düşününce), ama işte "sevgi" (niteliği fark etmez) bunun için vardır. Böyle anların ardından o kişiye olan sevgimiz/onun bize olan sevgisi devreye girer; hani bir söz vardır "insanın nazı sevdiğine geçer" diye, çünkü en çok onlar kızdırır bizi ya da biz onları, çünkü aramızdaki sevgiye güvenimiz tamdır ve o anın ardından onun yüreğini tekrar kazanmak için ne gerekiyorsa yaparız ya da o yapar. Burada önemli olan onun gönlünü kazanmak için adım atmaktan çekinmemektir. (ha bir de şu var, öfke veya kızgınlık tıpkı deprem gibidr; eğer bugün bizi kızdırdığında ona kızmayıp içimize atarsak ya da kendimizi tutarsak, ilerde çok daha ufak birşey için gereğinden fazla kızıp geri dönülmez bir kalp kırığına neden olabiliriz. Hem ona kızmakla, bizi nelerin kızdırdığını da göstermiş oluruz.).

June, Tşkler...çok güzel açıklama ama! ben kendimi nasıl o an sakinleştiririm:( fazla kırıcı olmamak adına ne yapmalıyımda kendimi dizginlemeliyim! Bazan sabrın sınırı kalmıyor coşuyorsun.

Solsoledo, Aslında demek istediğim kısaca sakinleşmeyin, o an bunun için uğraşmayın, kızın, kırın, dökün; ama bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu ben de biliyorum. kendi adıma ben öyle durumlarda, o mekanı terk edip giderim (mekanla birliklte kişiyi de tabiki) ve yürürüm, sakinleşene kadar yürürüm, kalp atışlarım normale inip, soluk alıp verişim yavaşlayana ve yumruklarımı sıkışım geçip, kaşlarımı çatmam geçene kadar yürürüm ya da motorsikletime atlayıp gaza basarım, ne zaman yavaşlamışsam o zaman sakinleşmişim demektir ve o zaman geri dönerim... Eminim sizin de kendiniz için belirlediğiniz böyle bir sakinleşme yolu vardır, yoksa bile böyle bir yöntem belirleyip (bu sizi en rahatlatan şey olmalı ama) onu yapın derim, kendi adıma...

Ben en iyisi pasiflora içeyim bari:) Motorsiklet araba haricinde farklı bir deneyim olduğu için tratuvarlara uçmak kaçınılmaz:) Yalnız ne yürüyüşü, ne tatili ,nede başka birşeyi çok üzülsemde sewmiyorum, ağlamak o an için iyi geliyor , hemde yastıklara kapanıp böğüre böğüre ağlamak zaten engel de olamıyorum durduramıyorum adeta kendimi ama yürüyüşüde denemek lazım alıp başını dışarı çıkmak belkide iyi gelecektir kimbilir...
  • Paylaş
1

Solsoledo, Yürüyüşü deneseniz, başınızı alıp gitmeyi bir kaç saat :) Hem ilaçtan hem de tratuvardan daha iyi bir çözümdür :)

Bu soru ikili ilişkiler içinmi yoksa genel anlamda hertürlü sinir anı içinmi geçerli ? O kadar çok yolu varki Yersiniosun da söylediği gibi hemen bir uğraş sakinleştirici veya daha adrenalin yükseltici maksat kafayı o an için dağıtmak.Hiç olmadı git saçlarını kestir yada bir değişiklik yap,iyi gelir güven bana :))
  • Paylaş
1

June, Her türlü ilişkiler için farketmez hangi durumda ne olursa olsun,iş arkadaşın,ev halkı sewgilin,yada çocuğun kızgınlığın sınırı yok! Ama saçlarımı çok sewiyorum onları kestirmezdim sanırım:))

Cinnete saygı duyulan bir kültürün çocuklarıyız. Öfke kontrolü bize ne dışarıda ne de evde öğretiliyor hatta kontrolsüzlüğü destekleniyor. Bir anne-babanın hatta ve hatta kendini bilmez (aslında cahil ve zekası kıt ki çocuk dövme yoluna gidiyor) bir öğretmenin (kendini bilen, zeki ve bilgilileri hariç tutuyorum, hemen zıplamayın) bir çocuğa şiddet uygulaması Türk çocuğunun önündeki örneklerdir. Bu yukarıdakilerin vurdukları yerlerde de gül bittiği hiç görülmemiştir anca şiddeti seven nesiller üretilmiştir. Tanrısı olmayan din Budizm'de bu öfkeye karşı daha doğrusu insanın iç dengesi için bir çok meditasyon mevcuttur. Ruh dinginliğinizi sağlaması gereken dininizde bu tür meditasyonlar yoksa ya siz bulamamışsınızdır ya da onu değiştirmeniz gerekir (biliyorum imkansızdır ama). Öfkelenmek hoşunuza gitmiyorsa kendinizi tamamen verebileceğiniz, ruhunuzu dinginleştiren uğraşlar edinin derim ve o uğraşlara her gün vakit ayırın. Bu, en güzeli bir sanat icra etmekle olur, yazmak, resim yapmak, müzik yapmak v.b. Sadece yetenek gerektiren bir uğraş olmak zorunda değil tabii bu, spor da olabilir kolleksiyonculuk da. Önemli olan kendinizi tüm duygularınızdan arınmış ve tamamen nesnel bir şekilde o uğraşa vermeniz. Bir süre sonra kendinizden çok daha emin olup hem kendinize duyduğunuz saygı karşısında insanların genellikle sizi öfkelendirmeye cesaret edemediğini hem de eğer cesaret ederlerse, soğukkanlılığınızı koruyabildiğinizi göreceksiniz. Öfke anında insan sağlıklı düşünemez ve çoğunlukla ( çoğunlukla diyorum, çünkü bazen ufacık bir öfkecik, hissetmeseniz bile, göstermek hakkınızı korumaya yarar) yanlış kararlar verir. Hani atalarımız demiş ya "Öfkeyle kalkan zararla oturur" diye.
  • Paylaş
En etkili sakinleşme yöntemi yavaş ve derin derin nefes almaktır.Onun haricinde ortam değiştirmek,yürüyüş yapmak,meditasyon yapmak,rahatlatıcı müzikler dinlemek,başka şeylere odaklanmak da yardımcı olacaktır.
  • Paylaş

Kendini tanımakla başlayacak,herşey...Sonra da sivrileri törpüleyebilmekle..En güzel teşhis hani ben horlamam diyenlere yapılan kayıtları dinletilir ya..kendimizi fevri hal kayıtlarımızda izlemekle olur..

İşte o izlenim bize proaktif davranmamız gereken  zamanı belirlememizde  ve metodu geliştirmemizde yardımcı olacaktır.....FUKUJİMA ERİMEYE BAŞLAMADAN..  :)

  • Paylaş
Ben çok fevriyimdir. Akrebim huyum böyle. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3193 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Öfke anında insan nasıl sakin kalmalı?

  • insan öfke anında nasıl sakinleşebilir?

  • Öfke kontrolü nasıl yapılır?