Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

Benim çocuğum böyle bir şeyi itiraf etmez, paylaşır. Eşcinselliğin suç olmadığını bilir ve ailesinde tamamen kabul göreceğinin bilincindedir.
 • Paylaş
5

Tarık Gandur, Harikasınız, keyifle okudum.

Şaman, Teşekkür ederim, o sizin gözünüzün harikalığı @tgandur bey.

Redcat, bunu yazmaya gelmiştim :)

Şaman, Yaz ben de onu beğeneyim :)

Doğasında bu varsa ne denebilir ki, bunu benimle paylaştığı için teşekkür ederim ,her halükarda yanında olacağımı, bunun bir suç olmadığını söylerim. İnsanların ön yargılarına karşı güçlü ve temkinli olmasını isterim.
 • Paylaş
Anlayışla karşılardım. Cinsel kimliğini başkasının gözüne sokmadıktan sonra insanların hislerine saygı duymak gerekir.
 • Paylaş
Tuhaf bir durum ama bana bunu açıkladığı için teşekkür ederdim. Taze bir beyin ve  güçlü bir arzu yaşıtında olacağı için psikolog desteği alırdırırdım. Ve yanında olurdum.
 • Paylaş
Çocuğum böyle bir durumu itiraf etse, denilecek bir şey yok kendi öz iradesiyle tercihini yapmış. Eşcinsel olmak Türkiye'de hoş karşılanmayan bir durum olduğu için, gelip paylaşması özgüveni yerinde bir birey olduğunu gösterir. Hayalleri ve tercihleri peşinde koşan bir çocuğum olduğunu düşünür ve çocuğumun düşüncelerini kabul ederdim.
 • Paylaş
1

Tarık Gandur, Cinsel Yönelim bir tercih değildir. Kendi iradesi ile seçim yapmış demek bu anlamda doğru değil. Siz, karşı cinsi çekici bulan biri olarak belli bir yaşta oturup bunu seçtiniz mi, hadi ben karşı cinsten hoşlanayım diye?

Bu gibi durumları yaşamadan ne yapacağımı tahmin edebilir miyim emin değilim. Üzülürdüm ama her koşulda onun yanında olacağımı bilmesini isterdim. Önce bu durum biyolojik mi yoksa psikolojik mi onu öğrenmeye çalışırdım; bence bu konunun psikolojik bir sorundan kaynaklanma olasılığı hiç de az değil. Ve sebep bu ise ya da öyle olduğunu tahmin ediyorsam, çocuğum yanlış duygular üzerine kurulmuş bir ömrü zorluklarla geçirmesin diye psikoloğa gitmesini sağlardım. Psikolojik bir durum çıkarsa, aile olarak bu konuda hangi tavrımızı düzeltmemiz/değiştirmemiz gerektiğini öğrenmek için, eşimle birlikte ayrıca psikoloğa gitmekte fayda olacağını düşünürdüm sanırım. Bu gibi konularda farkında olmadan ailenin de bir miktar payı olabilir bence.
 • Paylaş
canı sağolsun kendısı olsun yeter
 • Paylaş
rol model olarak beni mi gördü yoksa annesini mi gördü acaba diye düşünürdüm:)
 • Paylaş
queen / freddy mercury hayranıyım, bayılırdım herhalde; ya sen?
 • Paylaş
1

Mahir Uskan Batmaz, Ben de Freddie Mercury'yi çok severim, özellikle 40 yaş sonrası sanat yaşamıyla. Özel yaşamını ise hiç dikkate almam; beni ilgilendirmez ne olup olmadığı :)

Blent Bey, bakın yeniden yaptınız aynı şeyi. Bülent Ersoy'un, yada herhangi birbaşkasının, İslam'a ne kadar gönül verdiğini yada ne kadar lafta kaldığını bilmek yada bu konuda yorum yapmak bana yada size kalmaz. Ben Allah'ı red etmiyorum, varlığına inanmıyor olmam var olmadığını düşündüğüm anlamına gelmiyor bu noktada. Ben, İslam'ın, bütün inananların varsaydığı kadar hayatın parçası olmadığını düşünüyorum. Sizin gibi İslamı bilen, Kuran'ı hatmetmiş birisi olarak bu yanlışları nasıl yaptığınızı anlamıyorum. o ki Kuran'ı Kerim de yazmıyor mu hiçbir yerde; mir müslüman, "kul ile Allah arasına giremez, kulların inancını sorgulayamaz" diye? 

Size söyleyeyim, benim gördüğüm kadarı ile o sözünü ettiğiniz şeytan, İslam'i değerleri bahane ederek sizi ayartmaya çalışıyor ve istediğini de yaptırıyor. Bugüne kadar kimseye islam saçmadır, inanmak ahmaklıktır demedim. Size de daha önce başkalarına ne söylediysem aynısını söylüyorum; inansanız da inanmasanız da, düşünün ve sorgulayın. Körü körüne inanmak günahtır, en azından bilerek ​inanın. Sadece okuduklarınızı ezberlemekle kalmayın, onları yorumlayın.

Bilginize güveniyorum, eğer düşünmeyi de öğrenebilirseniz sizinle çok güzel diyaloglarımız olacaktır. ​
 • Paylaş
Sanırım hala şaka yapıyorsunuz. İkna yoluyla bu durum çözümlenseydi keşke. Irk,din,dil ayrımı yapmamak gerek bu konuda. İsim vermek istemiyorum ama en tutucu İslam ülkelerinde bile karşılaşılan bir durum bu. Saydığınız ülkelerde insanlar saklama, saklanma ihtiyacı duymuyor. Bu yüzden oralarda nadir rastlanan bir durum gibi görülüyor.
 • Paylaş
İnsanlara göre yapmamam gereken, hissetmemem gereken birşey hissetmeme rağmen en ufak bir suçluluk duymuyorum.Ama hissettiğimin ortaya çıkmasından korkuyorum.Ailemin bu durumuma olumlu yaklaşacağını, yanımda olacağını düşünmüyorum. Abim kısa bir süre önce öğrendi ve beni tedavi olmam için psikoloğa götürmeye kalktı. Eşcinsel olmadığımı düşünmesi için haftalarca uğraştım, inandı mı bilmiyorum. Bu durumu öğrenmesi onu psikolojik olarak yıprattığı için günlerdir benimle konuşmuyor aynı evde yaşamıyormuşuz gibi davranıyor. Onun şuanda yaşadıklarını, hissettiklerini ben yıllarca yaşadım.milyarlarca insanın yaşadığı dünyada kendine yer bulamamak, nefes alamamak, dışlanmak, konuşabilecek anlatabilecek birini bulamamak, hayata, insanlara, geleceğe olan inancı kaybetmek. Ismi bile olmayan(ucube-yaratık) adamın yaratıcısı frankenstein'a " madem beni yarattın, neden yalnız bıraktın? " demesi gibi, kimi zaman Allah'a olan inancını kaybetmek. Abimin bu tepkisinin eğitimle alakası yok, bütün ailem eğitimli insanlar. Verecekleri tepki hayata nasıl baktıkları, nasıl bir toplumda yaşadıkları ile alakalı. Onlar gibi düşünemiyorum.kendi çocuğum böyle bir durumu olduğunu benimle paylaşırsa benim vereceğim tepki ailemin tepkisiyle aynı olmayacak, onlarında benim gibi düşünmesini beklemiyorum. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Aynen öyle.Başınıza gelmeden yorum yapmak kolay.Ki umarım bu durumu yaşamazsınız, size değil sizin gibi ailelerde yetişecek çocuklara üzülürüm.(homofobik yorumlara)
 • Paylaş
Tam olarak soruya yanıt olmayacak ama yorumları görünce bilgi verme ihtiyacı hissettim:
1- Eşcinsellik bir hastalık değildir. Tüm dünyadaki ruh sağlığı ile ilgili tüm resmi örgütler bunu kabul etmişlerdir.
2- Eşcinsellik tercih edilen birşey değildir. Nasıl ki karşı cinsi çekici bulanlar buna karar vermediler herşey kendiliğinden oldu ise aynı durum eşcinsellik için de geçerlidir.
3- Hastalık olmadığı için eşcinselliğin tedavisi yoktur. Tedavi ettiğini iddia edenlerin yaptığı tek şey kişide kalıcı olabilecek psikolojik hasarlara yol açmaktır.
4- Eşcinsellik sadece insanlarda yoktur. Doğada oldukça sık olarak görülen bir olgudur.
5- Eşcinsellik özenilerek gelişen bir durum değildir. Eşcinselliğin daha çok konuşuluk duruma gelmesi eşcinsel sayısını arttırmaz sadece eşcinsellerin gizlenme ihtiyacını azaltır, ki bu da onların özgürce yaşamaları anlamına gelir.
6- Uzman olduğunu iddia eden bazı şarlatanların söylemlerinin aksine eşcinsellik çocuğun yanlış eğitilmesi ile alakalı değildir ve anne babanın "suçu" değildir. Zaten ortada bir suç ta yoktur.
7- Eşcinsellik ve biseksüellik tıpkı karşı cinsten hoşlanmak olan heteroseksüellik gibi doğal bir yönelimdir. Tabu kabul edilmesi ve sapıklık olarak görülmesi modernite ile başlamıştır. Eski Yunan'da biseksüellik toplumsal olarak kabul görmekte idi. Bugün hala, homoseksüelliğin sosyal olarak kabul edildiği toplumlar var.

Cinsel yönelim konusunu daha detaylı öğrenmek isterseniz yazımı okuyabilirsiniz.


Yukarıda saydığım tüm bu nedenlerden dolayı çocuğumun bana eşcinsel olduğunu söylemesi ile heteroseksüel olduğunu söylemesi arasında benim için bir fark yok. Tek fark eşcinsel çocuğumun bu konuda benim desteğime daha çok ihtiyaç duyacak olması.
 • Paylaş
İyi bir ebeveyn zaten çocuğunun cinsel yönelimini o küçük yaşlardayken fark eder ama hiçbir şekilde de yönlendirmez. Ona büyüdüğünde ne olursa olsun arkasında olacağını hissettirir. Çocuk zaten olduğu gibi kabul gördüğünün hatta sevildiğinin farkında olur ve ne itiraf edecek ne de açıklayacak bir şey olmaz. Büyüdüğünde de sevgilisi her ne cinsten olursa olsun ailesiyle tanıştırmaya çekinmez. Zaten çocuğa böyle açık davranmazsanız, baskı yapa, hayatına karışırsanız o yine istediğini yapacak öğrenmenizi istemediği şeyleri size anlatmayacak, özel hayatını sizden gizleyecek ve yeri geldiğinde de bolca yalan söyleyecektir. Çocuğunuzu olduğu gibi kabullenip sevin yoksa enayi yerine konulan siz olursunuz. Unutmayın çocuğunuz eşcinsel olmuşsa o genleri ya sizden ya da eşinizden almıştır.
 • Paylaş
cok ılgınc yanı blent soyledıklerın sok halınde okudum yani hatta yanlıs mı okudum dıye tekrar tekrar okudum genetık oldugunu daır bır suru arastırma var bu durumla ılgılı...
 • Paylaş
Olmaması dileği ile diyelim; ancak olursa da konuşup anlaşıp ortak bir noktada devam ederdik yaşamımıza.

Blent kardeş, bazı muhabbetlerde konuya hakim olarak, kelimelerini dikkatli seçerek konuşuyorsun ve muhabbetin de hoş oluyor, ancak genel olarak anlam veremediğim bir tavır göstererek anlamsız ve saçma konuşarak bir çuval inciri heba ediyorsun. Hacı nedir sizin bu her konuya yaradanı sokma derdiniz? Hem söyler misin; eğer herkesin dna kodlarını Yaratıcı düzenledi ise, Yaratıcı hata yapmaz ise ve buna rağmen bazı insanlar halen eşcinsel olabiliyor ise, bu Yaratıcının da bir miktar eş cinsel olduğunu işaret etmez mi? Sen ki demişsin "Yaşandığı toplumlara dikkat edersen zaten Yaratıcının dikkate alınmadığı toplumlarda oluyor böyle şeyler.. Avrupa,amerika, latin ülkeleri ve maalesef ülkemizi de kapsayan çeşitli toplumlarda." Abi sen peygamber misin, halife misin de Yaratıcı'nın hangi ülkeleri hedeflediğini bu kadar iyi biliyorsun ve bizlere söyleyebiliyorsun? Ayrıca Bülent Ersoy bu saydığın ülkelerden hangisinin vatandaşı? Gidip te bu şahsa sorsana bakalım hangi dine inanıyormuş? Ya neden sen tam böyle aklı başında bir birey imajı oluşturmaya yakın iken böyle gereksiz bir biçimde herşeyi mahvediyorsun?

Bütün boş laflarınızın ve başkalarına attığınız çamurların üzerinden geçtim; her ne kadar acı veren bir deneyim olsa da sırf sizin için katlandım..... arada Öz'ü var olan tek bir Söz göremedim. Kuran'ı Kerim'i kötülemem ya da tek bir art niyetli laf söylemem, ama siz arada bir elinize başka kitaplar alıp okusanız, birşeyler öğrenseniz keşke....

Bu arada, "Cin Ali", "Kel Oğlan", "1001 gece masalları" ya da "İslamın Mucizeleri" gibi kitapları kast etmediğimi belirtmek isterim. :)
 • Paylaş
Ben bu konuda emin ise saygı duyarım, yanında olurum her zaman. Ancak; bunu paylaştığı ve bu durumu fark ettiği yaş önemli bence geçici merak, kalp kırıklığı başka etkenler ile deneme dönemleri ise biraz daha kendisine zaman vermesi taraftarıyım. Bir birey olarak zor bir seçim hayat zor ve daha zor bir seçim için iç dengesini sağlayabileceği kadar emin ve kendinden emin olmalı. Türkiye de yaşamasak sanırım bu endişelerim dışarıdan göreceği tepkinin boyutu nedeni ile çok daha az olurdu.
 • Paylaş
kesınlıkle arkasında olur desteklerdım dogustan gelen bır durum
 • Paylaş
Hormonlara ket vurabilecek kadar güçlü hiçbir inancın ya da normun olabileceğini sanmıyorum. insanlar özgürdür ve nasıl istiyorlarsa, ne istiyorlarsa yaşamakta da özgürdürler. kimse kimsenin değer yargılarına, doğrularına göre yaşamak zorunda değil, sana benzememeleri onları anormal de yapmaz. yaratıcı herşeyi dnalara kodlamışsa, (gerçi o hata yapmaz da yazmışsın) ama yaratıcıya? rağmen yaşanabiliyorsa üretimde bi hata vardır denebilir. yaradan yarattıklarının her adımını biliyorsa bu da hataysa engellemesi de gerekir, normal değilya hani:) zaten çoğunluğa göre "normal" olmayan bi durumla karşılaşıldığında ilk söylenen bu değil midir? islamın tam olarak yaşanmaması???

islamın 4 kadın vermesi sapıklık olmuyor da (çünkü bakarsan bi nevi grup seks:)) eşcinsellik mi sapıklık oluyor? 4 kadına artı bi de cariyeler var, tamam bülent bey düşündüm de çok cazip geldi heteroseksüel bir erkek olarak islamı seçiyorum gelsin kadınlar ve cariyeler:)
 • Paylaş
Düşünüp düşünüp yazmaktan vazgeçiyorum. Hem kızım hem de oğlum var. Sanırım önce bir psikoloğa götürürdüm.
 • Paylaş
günümüz jenerasyonu ılımlı bence, üst jenerasyon muammalı.
 • Paylaş
walla put kesilirdim
 • Paylaş
 psikoloğa götürürüm
 • Paylaş
Bu tepki ne olurdu asla bilemem kendi adıma . bu duruma çok üzüleceğim ise garanti. bence cinsel tercihler yaradılış ve dağol dengeye uygun olmalı. sadece haz amaçlı değildir çünkü cinsellik. temelde üreme güdüsü ve neslin sıhhatli olaak devam etmesi konusu var. ayrıca bilimde bu tür bir ilişkiyi doğaaya uygun bulmaz çünkü eşcinsel ilişkilerin insan sağlını ve toplum psikolojisini olumsuz etkilediği aşikardır. birde bunun yanında semavi tüm dinler de yasak olması durumu var. bunların hepsi yanyana geldiğinde eşcinsel ilişkinin sıhhatli bir eylem olduğundan bahsetmek mümkün değildir gibime geliyor . umarım hiç bir anne baba bu durumla karşı karşıya kalmaz bekara karı boşamak kolay hesabı çocuğumuz bunu itiraf etmemişken yada hala çocuğumuz bile yokken burda yazmak kolay. oğlunuzun yada kızınızın kendi ciinsinden birisii ile cinsel ilişki halinde olduğunu görüntü olarak hayal ettiğiniz de durumun ne kadar insan tabiatına aykırı olduğunu görmek çok kolay aslında.
 • Paylaş
en iyi ihtimal kalp krizi olurdu heralde
 • Paylaş
iyi düşündün mü derdim :P
 • Paylaş
Kızsa sorun yok o kadar da erkekse çok olay olur.
 • Paylaş
bakıyorum böyle bir durumla karşılaşmış gbisiniz?
 • Paylaş
Ayyyyy, hiç cevap veremeyeceğim bir soru geldi ilk defa. Allah korusun
 • Paylaş
Verilen cevaplara bakıyorum da cehalet almış başını gidiyor,çok merak ediyorum, bu tür cevaplarla siz neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz?Sizin gibileri anlamak gerçekten çok güç...:(
 • Paylaş
1

Şaman, Üstat bu nasıl bir hoşbulduktur. Lafınız birineyse @gurkankaratas gibi yazıyorsunuz, yok hepimizeyse yanlış yerdesiniz.

doktora götürürdüm Allah korusun
 • Paylaş
2

Sedef Say, Umarım çocugunuz homofobinizi yenmeniz icin sizi alip psikologa goturecek yasta olur.

Tarık Gandur, Doktora neden götürürdünüz acaba merak ettim?

Cem yılmaz'ın gora filmindeki replik geldi aklıma.

-yabancı bir cisim yaklaşıyor.

-kimsin sen? çık dışarı!

 • Paylaş
o saatten sonra tanimam onu.
 • Paylaş
artık bu durum o kadar yaygınlaştı ki. benim bundan ciddi anlamda midem bulanıyor ve eskiye oranla yaygınlaşmasının tek sebebinin insanların özgürlük çatısı altında bi tarafının keyfine göre hareket etmeleri olarak görüyorum. tabi bu benim fikrimdir kimseyi bağlamaz. ama genel olarak sonradan eşçinsel olanlar doğuştanı falan bırakalım çok cıvık ve iradesiz geliyorlar.
 • Paylaş
1

Şaman, Sonradan eşcinsel olan diye bir şey yok, tüm eşcinseller 4-5 yaşlarında ne olduklarını biliyorlar ama heteroseksüelini bile sindiren baskıcı toplum nedeniyle bunu açığa vuramıyorlar.

Bunu yaşamamak için çocuk sahibi olmıcam :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4960 Görüntülenme42 Takipçi35 Yanıt