Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klasik gitarı mı akustik gitarı mı çalmak daha zevklidir?

10 yıllık prof.muzik hayatımda buna benzer çok fazla soru duydum, ama hiç sorulduğu kadar basit bir cevap veremedim.

Klasik gitar yapısı itibari ile , latin veya klasik parçalara daha yatkındır. Tabi gitar mühendisliği açısından her gitarla her şey çalına bilir ancak alet edevatı gerektiği yerde kullanmak lazım ancak ozmn tadı çıkabilir.

Maun-Lazdin-Abanoz ağacı karışımında bir klasik gitar idealdir. Bunların ağaçları 5 farklı kaliteden oluşur 1. Kalite bu tarz bir kalsik gitar 15 bin dolar civarındadır. 5. Kaliteyi 200-300 TL aralığında bulablirsiniz.

Akustik gitar ise batı kültüründen gelen bir yapıya sahiptir. O yüzden alternatif rock, pop ve türevlerini bununla çalmak daha zevklidir. Klavyesi klasik gitardan dar elektro gitardan geniştir.Tel sertliği elektrodan fazla klasik gitardan azdır. Akustik gitar çalma stili ile klasik gitar çalma stili arasında, Tır sürmekle, paten yapmak arasındaki kadar fark vardır.Ama ikisiylede istenilen yere gidilebilir.

Genelde müziğe bu açıdan bakılmadan klasik gitarla başlanır, belki ucuz diye böyle yapılır. O yüzden bu ülkeden de gitarist çıkmaz;)
  • Paylaş
İki gitar da benzer ahşap sapa sahiptir. Ancak genel olarak klasik gitarların klavyeleri biraz daha geniş, sapları daha kalındır parmakların rahat hareket etmesi açısından. Zannedersem klasik gitar çalmak sizin için daha zevkli olacaktır.
  • Paylaş
2

Sena Baysal, Biliyorum çok yaygın ve sorulan kişi açısından can sıkıcı bir soru ama ben de itar çalmaya başlamak istiyorum ve çok kararsızım. İlgilendiğim müzik açısından ve ses kalitesi açısından akustiğe daha yatkın gibiyim ama klasikte parmakları kullandığımız için daha mı güzel acaba? Bilemedim.

Ertan, Önemli olan kulağın neye yatkın olduğu hangisinin sesi daha çok hoşunuza gidiyorsa onu çalın ben ikisinide çalıyorum ancak akustiğin sesi bir farklı oluyor :D

İkisi de zevklidir. Yalnız müzik zevkinize göre alacağınız zevk farklı olacaktır. Belli ki parmakları kullanarak arpej yapmak hoşunuza gidiyor. O işi en iyi klasik gitarda öğrenebilirsiniz yalnız akustiğe geçmek tel aralıklarının az olmasından dolayı sancılı olur. Pena kullanarak ritm ve solo çalmak istiyorsanız tabii ki çelik telli akustik daha güzel tınlayacaktır. Bence sevdiğiniz müzik türünü öğrenin. En çabuk onu öğrenir, en çabuk ondan zevk almaya başlarsınız. Türe karar verdikten sonra uygun gitarı seçin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

495 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları