Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klasik müzik dinlemeyi seviyorum ama keman, piyano ve gitardan sıkıldım. Başka bir enstrüman çalan klasik müzik sanatçıları biliyor musunuz?

Simdi bu soru olmamış. Neden olmamış açıklayayım :) Klasik müzik çok sesli müziktir aslında. Bunun içine yaylı çalgılar, vurmalı çalgılar, üflemeli çalgılar gibi bir çok enstrüman girer. Yanlış anlaşılmasın buraya koyduğunuz videoları da izledim ve beğendim. Ama bunları klasik müzik kategorisinde değerlendirmek olmaz. Klasik müziği bence klasik müzik yapan kemanın, piyanonun, flütün, davulun, zillerin o büyüleyici melodisidir. Buyurun size 21. Yüzyılın Mozart'ı :)


Howard Shore üstadımızdan Shire :)


  • Paylaş
1

Hakan Köse, Aslında ben soruyu yanlış anlamışım, kendi yanıtımı görünce ve senin yanıını okuyunca biraz utandım doğrusu.. :)

Ben soruyu klasik müzikten sıkıldım, biraz farklı enstrümanlar var mı gibi algılayıp yanıtlamışım :)

Müzisyenlerin hepsine isimleriyle yer veremeyeceğimi önceden belirteyim. Ama klâsik müzikte kullanılan çeşitli enstrümanlara değinmek istiyorum.

Fazıl Say'ın da Evren (Universe) Senfonisi'nde kullandığı bu inanılmaz aleti, Theremin'i, çalan müzisyenleri takip edebilirsiniz örneğin. İlk kez izleyip dinleyecek olanların ağızları açık kalacak eminim. Birisi burada:


Ksilofon ve piyano birlikteliğini de duymalısınız tabi ki.


Çello ve vibrafonun bu olağanüstü birleşimi de bilinmesi gereken müzikal birlikteliklerden...


Mikrotonal gitarımız da klâsik müzikseverlerin kulağına hoş gelecektir eminim. Üretimi ve dizaynı Tolgahan Çoğulu'ya aittir. Soruda her ne kadar gitardan da sıkıldığınızı belirtseniz de bu gitarı dinlemelisiniz daha önce hiç duymadıysanız.


Alessandro Marcello Obua'da dinlenebilecek müzisyendir. Obua'nın tınısına şahsen bayılırım.


Matthias Racz'tan Fagot dinlenebilir.


Valérie Milot, Arp için dinlenebilir. Güzelliğiyle yarıştırır notaları. : )


Bir Çello için yazılmış en etkileyici parçanın 8 Çello ile birden çalınması durumu da Çello severlerin hoşuna gidecektir sanırım. Piano Guys orijinal çalışmalarıyla biliniyor.


Bu da bu soruya verdiğim cevaplar sonunda bir çeşit ödül olsun. Ünlü fizikçi Richard Feynman'ın, benim de çok sevdiğim bongo davulunu böylesi çalışına hayran olunmaz mı? Hem fizikçi hem müzisyen olunmaz, doğulur. Einstein da keman çalarmış mesela.
Kısa bir kayıt ama iyi dinlemeler.
  • Paylaş
Müslüm Karaduman. Kendisi kanun çalmaktadır. Müzisyen bir aileden geliyor, Gaziantepli. En son Şevval Sam konserinde izledim.

Ayrıca ilginç bir not; ben Gaziantep Lisesi'nde okurken okul korosundaydım ve o yıllarda hafta sonları tüm gün, Gaziantep'in kurtuluşu için düzenlenecek olan bir anma günü için hazırlanıyorduk. Koroda kanun çalan genç biri vardı, o kadar farklı bir tarzda çalıyordu ki, ben sürekli olarak izliyor ve nasıl olduğunu anlamaya çalışıyordum. Kendi kendime 'Bu çok farklı, çok başarılı bir müzisyen olacak' diyordum. Kendisi muhtemelen Müslüm Karaduman. :)

  • Paylaş

Beğeneceksin bence

 

  • Paylaş
Erol Deran - Kanun
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2435 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt