Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klasik okul zilinin Beethoven'ın bir senfonisi olduğunu 20'li yaşlarda öğrenmek sizce kişinin genel kültüre kendi ilgisizliği mi yoksa kişiye okulda edindirilmesi gereken bir bilgi midir (eğitim sisteminin yanlışı mıdır)?

Parantez içindeki soruya hemen cevap vermem gerekirse, "Eğitim sisteminin yanlışlığıdır" derim. Ancak bu biraz da kolaya kaçmak olur diye düşünüyorum. Okullarımızın her aşamasında müzik dersleri var olduğuna göre ve her teneffüs zilinde bu müzik dinleniyorsa, o dersin öğretmeninin buna dikkat çekmesi gerekir. Bunun yolu direk öğretme de olmamalıdır hatta.

Öğrencinin beynine çivi çakar gibi bilgi çakmaya çalışırsanız o öğrenciye hiçbir şey veremezsiniz. Oysa bu müziği dinlerken araştırma görevi vererek öğrencinin bunu severek öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Eğitim sürecinde ne yazık ki iki yıl üst üste aynı müfredatı göremeyiz. Her yıl değişen öğretim teknikleri öğrencinin de öğretmenin de adeta kimyasını bozar. Kalıcı, araştırarak, siyasi çıkarları gözetmeden yapılabilecek düzenlemelerle ancak eğitim sistemimizde bu tür sorunlar kalmaz.

Tüm bunlardan söz ederken öğrencinin ilgisizliği ancak kişisel olarak bu öğrenmeye hazır olmadığını gösterir. Öğrenciyi öğrenmeye teşvik etmek ve hazırlamak da sistemin görevidir.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
  • Paylaş
Bu konuda eğitim sisteminde tamamen yanlış göremem, üzgünüm.
Biraz da kişisel yönelim, araştırmalar, ilgi gerekiyor..
"İlgi? " dersek, bu noktada devreye eğitimci bireyler giriyor.
Her okula ayrı bir rehber öğretmen atanması gerektiğini düşünüyorum. Rehber öğretmenleri, branş öğretmenlerinden oluşuyor ve rehberlik dersini de okuldan kaçış dersi olarak görüyoruz. Ortaöğrenim sürecini geçtim, mezuniyet diplomasını aldıktan sonra bile ilgimizin tam anlamıyla hangi yöne doğru olduğunu kestiremiyoruz.
Mesleki eğilim testinden bihaber olan o kadar çok kişi var ki.. Bu da eğitim sistemimizden kaynaklanıyor.
  • Paylaş
Eğitim sisteminin yanlışlığını tartışmak zaman kaybıdır artık bence çünkü gerçekleri hepimiz biliyoruz, ben başka bir noktaya ilginizi çekmek istiyorum; bakın yeni birşey öğrendim diyorsunuz bu bence çok güzel, bizde öğrenmek okulla birlikte biter, halbuki hergün yeni bilgiler öğrendiğimiz için mulu olmalıyız, teşekkürler
  • Paylaş
Bu sorunun bir cok yanıtı olabilir okul bu konuda suclu bulunabilir bununla birlikte bireyde hergün duydugu müzigi arastırmadıgı bilmediği icin eksik davranmıs olabilir ama bence burdaki asıl soru beethovenin bestesi gercekten bilinmelimidir bu ne derece gereklidir egitim sisteminin bir sürü yanlışı icinde bu pastada ne kadar büyük bir dilim edebilir? Nitekim öğrenciler bırakın beethovenin bestesini yıllarca aynı ortamda bulundugu okul temizlik görevlisi kişilerin adını soyadını bile bilmezken bir bestenin sahibini seceresini bilmesi ne derece önem arz edebilir?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

84 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları