Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klavsen ile Harpsichord enstrümanlarının farkları neledir?

Bir çok yerde Klavsen'in İngilizce'si Harpsichord olarak yanlış çevrilmektedir. Konuyla ilgili birbirine benzeyen fakat farklı iki enstrüman hakkında bilgi vermek amaçlanmalıdır.Düzenle
KLAVSEN (CLAVINET)Müzik

Klavsen, ortaçağ müziğinde ve sonrasında (modern piyano yaygınlaşana kadar) kullanılan, gerilmiş tellerin bir düzenek vasıtasıyla basılan klavye tuşuna karşılık gelen nota telinin çekilmesiyle ses çıkaran bir mekanizmaya sahiptir. Tuşları siyah üzerine beyaz renktedir.

HARPSICHORD
Müzik

Yine ortaçağ ensturmanıdır. Çift katlıdır. Mekanizması klavsene benzer fakat sesi daha yumuşak ve zengindir. Çünkü çift katlı mekanizmasında, bastığınız bir notanın (çaldığınız klavye katına göre) bir üst ya da bir alt oktavı da aynı anda mekanizma tarafından çalınır. Böylelikle 10 parmak harpsichord çalarken tam 20 farklı nota duymuş olursunuz.
  • Paylaş
İkisi de tamamen aynıdır, mekanizmaları da birebir aynıdır. İsimler değişik dillerdeki isimleridir. Bu aynılık, bize İtalyancadan gelmiş olan piyano kelimesinin Almancada klavier olmasına eşdeğerdir. Araştırırsanız ikisinin de çift ve tek katlıları olduğunu görürsünüz. Mekanizmaları da aynı olduğundan ses renkleri veya şiddetlerinde de hiç bir fark yoktur. Ayrıca Almancada Cembalo, İtalyancada Clavicembalo gibi isimler de alır.
  • Paylaş
1

Mahir Uskan Batmaz, Şaman Bey, isim kökleri konusunda haklı olabilirsiniz. Ancak yaygın kullanıma bakıldığında özellikle barok döneminde çift katlı harpsichord ve tek katlı klavsen'e sıkça rastlanmaktadır. Çift katlı mekanizma aynı anda iki farklı oktavdaki denk notayı çekerek titreştirdiğinden, ses tınısı klavsenden - doğal olarak - farklı çıkar.

Ayrıca hem MIDI ses kanallarında, hem VST ensturmanlarda, hem de tüm modern elektronik polifonik klavye ve synthesizer'larda her iki ensturmanın farklı tanımlandığı ve farklı ses tınılarıyla kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Benim buradaki iddiam; yaygın kullanımıyla (çift katlı harpsichord ve tek katlı klavsen olarak) bu ensturmanların farklı tınılar verdiği ve karıştırılmaması gerektiğidir. Ensturman isimleri bölgelere göre değişebilir; çağlara göre kullanılan mekanizmalar da farklılaşabilir. Bununla birlikte, elektronik bir klavyenin başına oturduğunuzda, "Clavinet" seçeneğini veya "Harpsichord" seçeneğini tercih ettiğinizde, farklı tınılar alacağınızı unutmamalısınız.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2229 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt