Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klavyelelerdeki harfler neden alfabeye göre dizilmiyor?

Daktilo icat edildiğinden beri Q klavyenin dizilişi hiç değişmemiştir. Bunun sebebini öğrenmek için daktilonun icadına dönmek lazım. Christopher Latham Scholes, ilk çalışan daktiloda sorunlar yaşadı. Kağıda basmak için kullandığı mekanik harf kodları kapalı bir kutunun içindeydi ve iki kol birden havalandığı zaman içeride bir sıkışma meydana geliyordu. Bu problemi çözmek için Scholes, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak için harflerin yerini karıştırdı ve en çok kullanılan harfleri ulaşılması en zor yerlere koydu. Böylece Q klavyenin harf dizilimi ortaya çıktı. E.Remington&Sons firması 1874 yılında daktilonun üretim hakkını aldı ve seri üretime başladı. Bunu yaparken harf dizilimini değiştirmedi. Ve Q klavye hep öyle kaldı.

Türkçe için kullanılan F klavye ise, Türkçe'de en çok kullanılan harflere daha kolay ulaşılmasını sağlayan bir dizilime sahiptir.
  • Paylaş
Alçay ın cevabının üzerine daha cevap olmaz ama ek olarak belki şu söylenebilir. Klavye de önemli olan klavyedeki harflerin düzenli dizilimi değil (yani alfabetik sıra vs.) klavye üzerindeki parmakların dizilimine göre en hızlı yazıla-bilinen harf dizilimidir. özetle klavyedeki süslü dizilimdense seri kullanım dizilimi daha önemlidir.
  • Paylaş
Bence cevap.. :)
Klavye
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1327 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları