Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klima zararlı mıdır?

Evet, zararlı yönleri de var. Genel olarak düşünürsek kesin zararlı da denilemez; zararlı yönleri var denir. Yahut zarardan sizin neyi kastettiğinize bağlı, yararlı veya zararlı demek... Şunu da belirtelim ki konu açıklığa kavuşsun: Klimadan kaynaklanan sağlık sorunları genelde klimanın aşırı kullanımı nedeniyle görülüyor. Önceden verilmişti, biz yine aşırı kullanım halinde zararlarından bahsedelim.

Artrit ve nörit gibi değişlik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca sinüs iltahaplanmaları, sinüzit, soğuk algınlığı, nezle ve grip,klima alerjisi, klima ateşi gibi klimanın neden olduğu değişik rahatsızlıklar ve hastalıklar da bulunmaktadır.

Ayrıca klima alışkanlık yapan bir gereç. Çok uzun süre klima ile yaşamayı alışkanlık edinmiş kişilerin sıcak yaz aylarıyla baş edebilmesi zor olmaktadır. Sonuç olarak dışarıdaki hava sıcaklığının 40 dereceleri gösterdiği günümüzde oda sıcaklığının 20 derecede olması kişileri tembelleştirebilmektedir. Klima akıllıca kullanıldığında insan hayatını gerçekten kolaylaştıran bir alettir. Ancak klima kullanırken mümkünse 24 santigrat derecenin altına inilmemesi tavsiye edilir.

Arabalarda klima kullanımının da kendine has yan etkileri ve yetersiz bakım nedeniyle sağlığa zararları olabiliyor. Özellikle arabalarda klima filtresi bakımı ve temizliği periyodik olarak gerçekleştirilmezse zamanla buralarda biriken mikroplar ve bakteriler, boğaz yolu ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. ABD'deki Louisiana State Medical Center'de yapılan bir araştırmada 25 değişik araba içerisinde 8 değişik model arabada yapılan denetlemelerde, klima çarpması ya da Lejyoner hastalığı denilen hastalığın mikroplarının barındığı ortaya çıkmıştır. Lejyoner Hastalığı, Legionella pneumophila adlı bir bakteri türünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığı olup, zamanla bakteri, akciğerlere yerleşip zatürreye yol açabilmektedir. Bu nedenle arabalarda ucuz klima filtreleri kullanmamak ve mümkünse orjinal klima filtresi bakımı ve montajı yaptırtmak gerekmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

355 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları