Bilmek istediğin her şeye ulaş

Klinik psikolog olmak nasıldır?

Bu soruyu iki türlü anlıyorum;

"Sizce klinik psikolog olmak nasıldır?" ise sorulmak istenen..

Bence maddi manevi insanı tatmin eden, kişinin kendiyle ve insanlarla temasını daimi kılan, ruhsal olarak zenginleştiren bir tecrübedir.


"Nasıl klinik psikolog olunur?" diye sorulmuşsa eğer cevabım şöyle:

Önce psikoloji lisansı yapılır. Üzerine klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi alınır. Bunun sonrasında akademik kariyer isteğine bağlı olarak doktora derecesi de alınabilir. Bunlarla birlikte çeşitli terapi ekollerinde uzmanlaşmak ve süpervizyon almak, alanda farklı olmak açısından önemlidir. Bu da tam yetmez ömür boyu o bilgileri taze tutmak kendini yenilemek için hep ama hep öğrenmeye açık olmak gerekir.

  • Paylaş
3

Mesut Dönmez, Psikoloji lisansı şart mı ?

Dr. Özge Mergen, şart.. bir ara bilgi universitesi isletme mezunu birini aldi.. buyuk bir tartisma olmustu hatirliyorum.. hala aliyorlar mi bilmiyorum.. Psikolojinin diger alanlarinda sart degil.. bilimsel hazirlik sistemi uygulaniyor ancak klinik psikolojide sart..

Şebnem Şahinöz, Hocam yakın zamanda dersimizde işlediğimiz için hatırladım; yeni yasa düzenlemesine göre, psikoloji lisansı olmayanlardan beklenen şey, klinik master + Ph. D.

Klinik psikolog, psikolojik bilimi, profesyonel psikoloji uygulaması ve insani mutluluğu ilerletmek için bilimsel ve profesyonel bilgi ve becerileri meydana getirmek ve bütünlemek için okumuş ve eğitilmiştir. Klinik psikologlar, bireyler, aileler, gruplar ve kurumların psikolojik sağlığını ilerleten araştırma, eğitim ve süpervizyon, program geliştirme ve değerlendirme, danışma, kamu siyaseti, profesyonel uygulama ve diğer faaliyetler ile ilgilenirler. Onların işleri, uyumdaki küçük problemlere erken müdahale ve onu engellemeden, hastaneye yatırılması gereken rahatsızlığı olan bireylerin uyumsuzluğunu tedavi etmeye kadar sıralanabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2049 Görüntülenme10 Takipçi2 Yanıt