Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kobane/Kobani'deki olaylar insanlık tarihine geçecek bir katliamın habercisi iken devletimizin tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Avatarları üzerinden bütün büyük ve güçlü devletler orada savaşıyor şu an. Mezhep farkı, ırk farkı, kökten dincilik, Esat yanlısı-karşıtı, herkes kullanılıyor. Bu bir bataklık. İnsanlık tarihine geçen katliamlar Kobani' de Kürtlerin katliyle başlamadı ki, devletin tutumu yeni mi aklınıza geldi? İnsanlar ölüyor, müslümanlar ölüyor, 1. Dünya Savaşı cetvelle çizilen sınırlar yeniden çiziliyor. İslam alemi izliyor.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saddam mı daha kötüydü, sonrasında yaratılan kaosun yaratıcıları mı? Esat mı kötü, şu an binlerce insanın ölümüne sebep olanlar mı? Öncesi ve sonrasında belirgin bir ölü sayısı farklılığı varsa, yaşama hakkından daha büyük bir hak yoksa, neyin felsefesini yapıyoruz?

Şiiler mi haklı, Sünniler mi? Kürtler mi haklı, Araplar mı? Bütün bu etnik farklılığın ortak yaşama formülünü uygulayan diktatör mü haklı, özgürlük isteyen o halktan bir kesim mi?

Petrolü ABD mi alsın, İngiltere mi, Rusya mı? Taşeronluklarını Kürtler mi yapsın, eskisi gibi Sünni çoğunluğu yöneten Şiiler mi? Türkiye Sünni olduğuna göre, Şii yönetiminde ezilen Sunnilerden yana, PYD, ABD ile birlikte mi hareket etsin? Yoksa İran, Esat, Rusya ile birlikte Şiilerden taraf mı olsun? Kürtler bağımsızlıklarını veren ABD yüzünden mi Sünnilerden taraf oldular, Baas tarafından ezilen ortak tarafta oldukları için mi?

Türkiye' nin etrafı yangın yeri. Sünniler de, Şiiler de, Kürtler de, Türkler de bu topraklarda ortak yaşama formülünü bulmuşlar. Bataklığa girersek bu sıtma bize de bulaşır, çok titreriz. Büyük ülkeler paralı asker arıyorlar, bulamazlarsa vaktiyle peşmergeye yaptıkları gibi ordu kuracaklar teçhizat vererek.

Kürtler devlet kurmak istiyorlarsa(Kuzey Irak+Suriye Kürt Bölgesi), Kurtuluş Savaşlarını yapsınlar düşman orada. Taşeronluk beklemesin kimse.
  • Paylaş
Yıllarca Güneydoğu'da savaştık. Çatışma dediler, ama savaştık. Ben de bu savaşanlardan birisi oldum ne yazık ki. Aynı koğuşta yattığım adamın parçalarını toplamanın da ne olduğunu bilenlerdenim diyeyim. En hümanist olduğunu düşündüğünüz insanların bile savaş ortamında ne gibi deliliklere normal bakabildiğini varın siz düşünün.

Bu hükümeti sevmiyorum evet. Ek olarak önceki hükümetleri de sevmemiştim, o da evet. Hatta devlet olgusunun bu topraklarda halk ile asla iyi geçinmediğinden de sıkılıyorum, ona da evet. Ama benim sınırım dışında bir yerde savaşa gitmek konusunda hayır derim. Kaçana, sığınana kapımı açayım, yardım eli uzatayım, ama o kadar. Bu noktada "ama Suriyeliler... " ile başlayacak söylemlere de kendi tarafımdan bir cevap vereyim. Evet, yaşadığım şehirde de Suriyeliler var, hatta bunların arasında terslik çıkaranlar da var. Ama iyileri de var. Hatta elimden geldiğince ekmek kapısı bulduğum 4 tane aile var şu an Suriyeli, ve hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyorlar.

Tüm bunların üstüne de Kobane'ye niye gitmiyorsun diye cam çerçeve indiren, elinde molotof kokteyli ile dolaşana da "tepki gösteriyor yahu" ılımlılığıyla bakamam. Bana ters geliyor. Tamam, çık sokağa yürüyüşünü yap, sloganını at. Bu vatanı da sevme, bayrağı da, Atatürk'ü bile sevme kardeşim, iyi tamam da, biraz saygılı ol. Bak ben sana, benim değerlerimi sevmesen de, nefret bile etsen saygılı kalabiliyorum.

Çok gitmek isteyen varsa gider Kobane'ye savaşır. Tıpkı daha önce Sırplara karşı savaşmak için giden Türk vatandaşları olduğu gibi, gider orada savaşır, savaşacak adam da lafını etmez. Gider, gittiği yerde cehennemin ufak bir versiyonunu yaşar, unutmak isteyeceği bir çok hatıra ile geri döner, ve döndükten sonra da asla eskisi gibi olamaz.

"Kobane'de savaşamadığım için insanlığımdan utanıyorum" diyen birisine rastladım geçende. Epey retweet almış arkadaş da, profili incelediğimde Cihangir taraflarında dizi senaryosu yazan, amiyane tabirle sokakta höt deseler ne diyeceği belli bir türevdi kendisi. Bu tür yaklaşımlar bana çok trajik ve komik geliyor. Hatta böyle bir kaç arkadaşı alıp evimin bahçesinde temel askerlik eğitimine sokasım var. Eğitimin onuncu gününün sonunda kaçı tekrar Kobane yazar o da muamma.
  • Paylaş
2

Özge Küpeli, Bu soruyu sorarken tamamen düşündüklerim bunlardı. Ne zamandır aynılarını düşünüyordum.
Katılmadığım hiçbir yanı yok. Cihangir "aydınları"nı da olayın işine katmanız çok yerinde olmuş.
Herkes sanal medya üzerinden "gidelim abi, savaşalım." diyor ama reelde kimsenin bir şey yapacağı yok.
Kobaniye destek vermeliyiz ama bunu gidip Taksim'in göbeğinde otobüs molotoflayarak yapmamalıyız. Direniş bu değil.

Teşekkür ederim düşündüklerime tercüman olduğunuz için.

Ahmet Avcı, At izi it izine karıştı...

Kobani, Türkiye sınırlarının dışında olduğundan Devletin dış politika olarak tutunduğu müdahil olmama tavrını eleştirmiyorum. Kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı da değil bildiğim kadarıyla oradakiler. Fakat sıhhiye anlamında bir tampon bölge çalışması BM kapsamında yapılabilir.
  • Paylaş
Desteklemiyorum bu ülke bizim türkmenlerimiz katledilirken ukraynada iç karışıklıkta zor durumda kalan türkler destek isterken azerbaycanda katliam yapılırken ses çıkarmadı bunlara göz yumdu şimdi de gelip biz insanlarımızı korumak istiyoruz demesin türkiye şu anda sadece amerikenın yanında olup ırak petrollerini koruyor düşünülen şey insanlıgın katledilmesi degil çıkarlar var sadece sen türkler katledilirken ses çıkarma ama suriye ve ırak için asker gönder çok mantıksız şu anda hiçbir ülke ırak ve suriye için bu kadar çaba göstermiyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

254 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt