Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kobi tanımı nedir? Firmamın kobi olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Kısaca küçük ve orta boy işletme anlamına gelir. Bu, ülkeden ülkeye, ekonomiden ekonomiye göre değişir. Bir işletmenin KOBİ olarak sayılması için genel olarak üç ölçüt vardır:
  1. Firmanın çalıştırdığı personel ya da işçi sayısı,
  2. Bilanço değerleri
  3. Bağımsızlık
Bağımsızlık, bir firmanın sermayesi ve hissesinin %25'inden fazlasının büyük bir sermaye grubuna ait olmamasıdır. Ölçütler ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bölgeden bölgeye hatta sektörden sektöre göre de değişebilir.

Ayrıca KOBİ kapsamında üç farklı sınıflandırma daha vardır:
  1. Mikro ölçekli işletmeler: Bünyesinde yıllık 10 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 1 milyon Türk lirasını aşmayan işletmelerdir.
  2. Küçük ölçekli işletmeler: Bünyesinde yıllık 50 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya veya mali bilançosu 5 milyon Türk lirasını aşmayan işletmelerdir.
  3. Orta ölçekli işletmeler: Bünyesinde yıllık 250 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 25 milyon Türk lirasını aşmayan işletmeleri kapsar.
Bu bölümlenmeler ve farklılıklar nedeniyle genel bir KOBİ tanımı yapmaz biraz zordur. Yapılan ayrımlar arasındaki sınırların ne olduğu (mesela mikro işletme ile küçük işletme arasındaki istihdam, ciro, hisse payı vb. ölçütleriyle oluşan sınırın ne olacağı gibi) konusunda oluşan ayrılık ve ihtilaflar daha da çeşitlenmektedir.

İşletmenizin KOBİ olup olmadığını buradaki mini testten öğrenebilirsiniz: kosgeb.gov.tr/pages/ui/kobimiyim.aspx
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Sn Turran Söylemez

Sadece bilgileri güncellemek için yazıyorum. 25 milyonluk tanım 50 milyon olarak revize edilmiştir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

574 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt