Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kök hücre araştırmalarındaki son gelişmeler nelerdir?

Bu sene Marmara Üniversitesi'nde yapılan 2. Kök Hücre Sempozyumu'na katıldım ve orada bize anlatılanları size aktarmaya çalışacağım.

Soru son gelişmeler olduğu için tanım ve çeşitlerini es geçiyorum, dilenirse onları da açıklayabilirim.

Bugün kök hücre çalışmalarında elde edilmiş en büyük başarı koyun Dolly'dir. İnsan genom projesiyle beraber kök hücrelerin farklılaşmasını sağlayan genlerin ve faktörlerin birçoğu ortaya çıkarılmıştır.

Kök hücre çalışmalarında yapılan birkaç deney;

  • Sıçanlarda testisler tamamen denatürize edilmiş ve kök hücre nakli yapılmasıyla tedavi olduğu süreç sonrasında tekrar sperm üretebildiği gözlemlenmiş.
  • Sıçanlarda omurilik hasarı verilerek felç bırakılan farelerin kök hücre tedavisiyle arka bacaklarını tekrar kullanabildikleri görülmüş.
  • Taze ölü sağlıklı bir insanın pankreasından adacık nakli yapılan insanlarda diyabet tedavisine dair bulgular bulunmuş.
  • İn vitro -canlı dışında yapılan- deneylerde neovaskülarizasyon -yeni damar oluşumu- gözlenmiş.

Son gelişmeler ile birlikte bu konudaki sorunları da ele almak durumundayız. Kök hücre alanındaki sorunların başlıcası teratom yani tümör oluşumudur. Verdiğiniz kök hücreleri doğru yönlendiremezseniz tümör dokular ve alakasız dokular oluşturabiliyorlar, bunun da örneğini dişten alınmış bir kök hücre ile karaciğer tedavisi denenmiş bir hastanın karaciğerinde diş oluşmuş haliyle bir fotoğrafıyla gördük. Embriyonik kök hücre dünyanın bir çok yerinde -Türkiye dahil- yasak.

Konuşmacılar MSC (Mezenkimal Kök Hücre) hakkında ümitli olduklarını ilerde doku mühendisliği ve kanser ile mücadelede bir çok fayda sağlanacağını düşündüklerini anlattılar.

  • Paylaş
@mkirazlar güzel anlatmış. Aynı sempozyumda bende vardım. Kök hücre günümüzde üzerinde çalışmalar yapılan önemli yapılardır. Kök hücreler vücudumuzdaki doku ve organların ana hücreleridir. Farklılaşmamış ve sınırsız bölünebilme yetenekleri olan hücrelerdir bu nedenle kendini yenileme özelliği yüksektir. Bu özellikleri ile kanser gibi büyük hastalıklılar dahil bir çok hastalık alanında tedavi edici özelliği vardır. Günümüzde doku ve organ naklinde kullanılan önemli tedavi edici hücrelerdir. En son karaciğer naklinde başarılı olunmuştur.


Biyoloji
  • Paylaş

Maalesef her şey için çok geç kalıyoruz, biz daha 5+3 mü 4+4+4 mü olacak eğitim sistemimiz diye uğraşırken bakın aşağıdaki linke insanlık nerelere gelmiş.

health.howstuffworks.com/human-body/cells-tissues/extracellular-matrix.htm

bu haberi çok arayarak buldum ama bu haberin aslını discovery SC' de Belgesel olarak izleyince bildiğiniz akıl tutulması yaşamıştım.

  • Paylaş