Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kokular davranışlarımızı etkiler mi?

Hiç de bilimsel olmayan bir şekilde cevap vereyim.
Günde 25 km bisiklet kullanıyorum. Dönüşte eylemin tabiatı gereği kokum pek hoş olmuyor ve doğal olarak ilk işim duş almak oluyor.
Koku ve ter faktörü olmasa duş almayı ikinci plana itebileceğimi düşünürsek, o zaman evet, koku davranışımı etkiliyor. ;)
  • Paylaş
Etkiler ancak bilinmeyen şey beyine ulaşan koku sinyallerinin nasıl ve hangi sırada işlenip, organizmada nasıl davranış değişikliğine yol açtığıdır. Birçok memeli hayvan kendi hemcinslerinden sosyal ve kur yapma mesajlarını koku alma reseptörleri aracılığıyla alırlar ve insanların da aynı sisteme sahip olduğu, ancak aktif şekilde ve bilinçli olarak kullanılmadığına dair deliller vardır.
  • Paylaş
Kokular istekleri destekleyen bir ruh halini ortaya çıkarır. Dolayısıyla davranışları etkiler. Örneğin satın alma isteğini arttırmak için mağazalarda vanilya kokusu kullanılması oldukça yaygındır. Ya da renkli makyaj malzemelerinin hepsi çok güzel kokar. Ya da mesela taze bir ekmek kokusuna kimse hayır diyemez.

Stres azaltıcı, sakinleştirici, cinsel isteği arttırıcı, çalışma performansını arttıran kokular da mevcuttur ve etkilidir çünkü koku alma duyusu insan tarafından yönetilemeyen tek duyudur. 24 saat boyunca otomatikman koku duyarsınız. Sürekli maruz kalınan kokulara beyin adapte olur ve alışırsınız, rahatsızlık duymazsınız.
  • Paylaş
Yüzde yüz etkiliyor, gerçi etkiliyor dedim ama bildiğimden değil benimkisi tecrübe ile sabit. Bilgi belkide etkilemiyordur.

Televizyon da birisi kibrit yaksa evde bana o keskin kokusu sigarayı hatırlatır, özellikle Türk filmlerindeki içkili eğlence mekanı görüntüleri ile rakılı ve havasız ortam kokusu gelir burnuma telefona sarılırım yancı bulur muyum diye, namaz kılan cemaat görüntüsünde de burnuma tatlı bir enfiye kokusu gelir özellikle halılara sıkarlar o kokuda bana derin bir nefes çektirir çocukluğuma götürür, kokunun düşüncesi bile bir takım eylemlere sokuyorsa insanı kendisi de muhakkak etkilidir diye düşünüyorum. Sonuçta feramon diye bir efsane var dimi : -) ^_^
  • Paylaş
Koku farkli birsey.insani fazlası ile tahrik edebilir ya da bircok sey yaptirabilir. Filmin iizlemediysen tavsiye ederim
  • Paylaş
Yaşamı sürekli duyu organlarımızla karşılar ve yaşarız. Koku da bu anlamda çok önemlidir. Bu nedenledir ki pek çok parfüm sanayi algılamada yönlendirmek için etkili kokuyu oluşturmanın pek çok yollarını aramaya devam etmekteler. Fırından çıkmış taze ekmek, Yeni doğmuş bebek, Annemin kokusu ve Yeni çekilmiş kahvenin kokusunu çok severim.
-:))
  • Paylaş
1

Halil Ipci, Evet Avrupada bu konu üzerine ihtisaslaşmış özel şirketler bile türedi. Büyük zincirler bunlardan faydalanıyor. Baya da satışlarda etkisi var tüketiciler üzerinde. Deney ile sabit.

Bir payı vardır kişilerde değişedebilr bununla ilgili filmde var gayette iyi bir anlatım etkiler yani ...
  • Paylaş
2

Deniz Altincihis, Mutlaka payi var,hatta iyi ve kotu olaylarda yasanan olaylarda bilincaltina islenir, kukud tanidik geldiginden kafasinda canlanir tepkiye sebep olur.

Sedef, kokular davranışları etkilemez olsa olsa ruh halmize etki eder.oda davranışımıza yansımaz.o kadar etki edemez.koku sen rahatsız etsede sevsende aynı tepkiyi verirsin

Etkiler...
  • Paylaş
Bence kokular duyulan kokuları algılayış biçimimize göre davranışlarımızı etkiler. Kokular karşısında gösterilen davranış biçimleri kişiden kişiye değişir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

730 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt