Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kokular insanları nasıl etkiler?

"Koku, gönül gözünü açar"
Mevlana

Kokuların insan için rahatlatıcı, gevşetici etkileri bulunmaktadır. Kokuyu çektiğimiz andan itibaren koku beynimize gider ve beynimizde temiz, ferah bir oksijen akımını sağlar. Kokular Türk tıp tarihinde psikolojik tedavilerde kullanılmıştır. Bitkilerden elde edilen esanslar eskilerden beri kullanılır. Türk tıp tarihinde İbn-i Sina ve Biruni gibi ünlü tıp alimleri, birçok bitki ve kokusu gibi, gülün de birçok hastalığı önleyici ve giderici olduğunu söylemiş ve hastalar üzerinde uygulamışlardır. Gülü akıl hastalarının tedavisinde kullanmış ve hafızayı açtığını, belleği güçlendirdiğini görmüşlerdir. Nitekim Alman araştırmacılar denekleri gül kokulu bir odada uyuttuktan sonra zeka ve algılama seviyelerinin arttığını görmüş, daha sonra bir Türk araştırma grubu da gülle beslenen farelerin hafızalarının güçlendiğini ispatlamıştır.

Stres verici meslek dallarında çalışanlar ve uyku problemi olanlar lavanta kokusu, çörek otu ve üzerlik tohumu kokusu kullanabilir. Aynı kokular, sürekli ağlayan bebeklerin rahatlamasına yardımcı olur. Bebeklerin çok sıcak ve nemli vücutları olduğu için serin ve ferahlatıcı kokulardan doğal menekşe kokusu, ergenlik dönemindeki gençlerin hormonları yoğun ve yüksek olduğundan, hırçınlaşmalarını engellemek için serinletici kokulardan gül, menekşe, limon, bergamut esanslı kokular tavsiye edilirken, yaşlıların vücutları kuru ve soğuk
olduğundan ısıtıcı kokulardan biberiye ve tarçın kokuları kullanılması önerilir.

Günümüzde kokular sadece aromaterapilerde kullanılır ki bunun zaten tıp tarihinde 6000 yıllık bir geçmişi vardır. Bu sorunun cevabında aromaterapinin incelenmesi daha net cevaplar verir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

187 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları