Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kola ne kadar zararlıdır?

Şekerin zararlı olduğu iddia ediliyor yani kola diğer meyveli ya da meyvesiz gazozlar kadar zararlıdır.
Kafeinin de zararlı olduğu iddia ediliyor yalnız aynısı afiyetle içtiğimiz çaylar ve kahvede de bolca var, kola da onlar kadar zararlıdır.
Karbonik asidin de zararlı olduğu söyleniyor yani aynı asidi içeren soda, maden suyu, gazozlar kadar zararlıdır.
Fosforik asit de zararlıdır, fosforik asit içeren doğal gıdalar süt, et, beyaz et, balık, fındık fıstık ve yumurtadır. Osteoporosis, böbrek hastalıkları ve taşı yapar. E338 gördüğünüz tüm gıda maddelerinde mevcuttur. Bunlar tüm gazlı içecekler, işlenmiş et ürünleri, çikolata, yağlar, bira, reçel ve şekerlemelerdir. Kola da fosforik asit içeriğinden dolayı diğer sayılan gıda maddeleri gibi zararlıdır.
  • Paylaş
Kola'nın zararları saymakla bitmez ama bi yerden başlayayım.
Öncelikle
Kola ile insan bünyesine giren fosforik asit vücüttaki Kalsiyum-Fosfat dengesini bozarak kalsiyum eksikliğine neden olur. Vücuda giren fosforik asit miktari ne kadar fazla ise vücut fosfat-kalsiyum dengesini korumak için kalsiyum ihtiyacını kemik ve dişlerden çekerek zayıflamalarına neden olur.

ayrıca kola da ki asitlik bir sirkeden bile fazladır hesabını siz yapın.

Kola içtikten sonra vücudumuzda sırasıyla:

10dk Sonra: 1 bardak kola içerisinde 10 çay kaşığı kadar şeker vardır. Fosforik asit ile birlikteliğiyle şekerin işleyişide değişmektedir.

20dk Sonra: Kandaki insulin seviyesinde sıçrama olur ve karaciğer şekeri yağa dönüştürür.

40dk Sonra: Kafein emilimi biter ve göz bebeklerinde genişleme meydana gelir. Adenosin reseptörleri boke olur ve uyuşukluk engellenir.

45dk Sonra: Vücut Dopamin hormonu üretimini arttırır ve beyindeki zevk merkezini uyarır.(Eroin ile aynı etkiye sahiptir.)

1 saat sonra: Fosforik Asit Kalsiyum. Magnesyum ve Çinkoyu bağlar. İdrar yolu ile kalsiyum dışarı atılır.

İleriki safhalarda: Artık vücudunuz fazla şeker ve fosforik asit alımıyla birlikte Kola bünyesindeki suyu da dışarı salmış aynı zamanda temel yapı taşlarımızı oluşturan minarelleri de vücuttan atmış bulunmaktadır. Fosforik asid vücudunuzu gereğinden fazla tahrip ederek ek olarak de şeker kan basıncınızı yükseltmiş ve artık kolanın verdiği haz tamamen geçmiş ve kola içmeden önceki halinizden daha çok susamış ve mineral kaybına uğramışsınızdır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

209 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları