Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kolanın zararları nelerdir?

Öncelikle; Kolanın içinde ne gibi maddeler bulunuyor? sorusunu merak ediyorsanız, İçecek olarak kullandığımız kolanın ham maddeleri nelerdir? yanıtını okumanızı öneririm.
  1. Çocukluktan başlayarak şişmanlık, obezite gibi pek çok kilo rahatsızlığına sebep oluyor.
  2. Kola içildiği andan itibaren kan şekerini yükseltir. Buda yağ depolama mekanizmasının harekete geçmesini sağlıyor. Daha sonra kan şekerinin düşmesiyle yaşanan dalgalanmalar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıklara etken olmaya başlıyor.
  3. Kolanın içerisinde yer alan fosfor kemik erimesini ve kemiklerin yumuşamasını sağlayan hormonların daha fazla salgılanmasını sağlıyor.
  4. Kola diş rahatsızlıklarına, mide problemlerine ilerleyen dönemlerde neden oluyor.
  5. Kadınlar için çok büyük problem olan selülitlerin oluşmasına neden oluyor.
  6. Kola bu zararlarının yanında kafein bağımlılığına neden oluyor. Kafein kullanımı huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetlerine neden oluyor.
  7. Kola, fizyolojik olarak insan vücudunu nasıl etkiler?
Coca Cola

Bu etkileri uzun vadede meydana geldiğini düşünenler olabilir. Buna karşı bir araştırma yapan İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay; kolayı içtikten sonra hemen meydana gelen değişikliklerini araştırmış ve sonuçlar şöyle;


İlk 10 dakikada kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

İlk 20 dakikada kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.) Bağımlılık gelişmeye başlar. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir. Ve şişmanlık hastalığı başlamıştır...

Bu bağımlılık sonucu hayatını kaybedenler de mevcut... Bazı haberlere bakacak olursak;

İngiliz Mirror Gazetesi'nde yer alan habere göre, bir günde 3 litre kola içen 30 yaşındaki Yorkshirelı genç Paul Inman, akciğer ödeminden hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda’da yaşayan Natasha Harris 30 yaşında kalp krizi geçirerek hayata veda etti. Yapılan araştırmada Harris’in günde 10 litre kola içtiği tespit edildi.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Elveren köyünde oturan Ahmet Gök, 17 yıldan beridir kola bağımlısı olarak yaşıyor. Gök, 200 kiloya ulaştı. 13 yaşından bu yana her gün en az 7 litre kola içiyor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2497 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları