Bilmek istediğin her şeye ulaş

Köle (zombi) bilgisayar nedir? Bu durumda nasıl korunabiliriz?

Önce zombi atağını anlatmak lazım. Zombi atağı belli bir grup kullanıcının aynı anda bir siteye ulaşmaya çalışarak o siteyi erişilmez kılmasıdır. Misal KEY ödemeleri gov.tr adresinin ilk günlerde çökmesi gösterilebilir. Esasen bu zombi atağı olmasa da sonuç aynıdır.

 

Zombi ataklarında amaç bu olduğundan ve aynı anda milyonlarca kullanıcı bulamadıklarından hacker özentisi yeni yetmeler maille, oyunlarla ya da chat odasında size bir programcık çalıştırtırlar. Siz farkında olmadan bu programcığı yüklersiniz artık makinanız zombi pc dir. İneternete bağlandığında kendisine gelecek xxxx.com sitesine ping at emrini binlerce kez yapar. Sanki siteye  erişmeye çalışıyormuş gibi. Bunu aynı anda yüzbin makinaya binlerce kez yaptırırsanız site yoğunluktan girilemez olur.

  • Paylaş
Kurum ve kuruluşların ağlarındaki yanlış yapılandırma, yanlış kullanım ve açıklar sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Server'ın kaldıramayacağı paketleri göndererek server alaşağı edilir.


Bu durumlardan korunmanız için barikatlar şeklinde firewall'lar kurmanız gerekebilir. Yada internet güvenliği hizmeti veren firmalarla çalışma yapabilirsiniz. Saldırıların birçok çözümü vardır ama tamamen DDos saldırılarından korunmak anlamına gelmeyebiliyor.

  • Paylaş
İlave: 
zombi bilgisayarlarla yapılan bu saldırılara DOS attack, yani Denial-Of-Service (hizmeti engelleme) deniliyor
  • Paylaş
Kendine Anonymous diyen lamer grubunun tek yapabildiği saldırı yöntemidir. Genellikle PC'ler için zararsız low-level programlardır. Amaç sizin bilgilerinizi çalmak değil, sadece internet hattınızdan küçüklü/büyüklü paketleri sabit bir IP'ye göndererek karşı Server'ın servis kapasitesini doldurmak ve hizmet veremez noktaya getirmek. Fakat artık günümüzde DDos'un da çözümü mevcuttur!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1968 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt