Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kölelik, geçmişten günümüze nasıl bir seyir izlemiştir?

İlkçağ'da köleler gerçek birer alet gibi kullanılırlardı. Değirmentaşını döndürmek, silah dökmek, yün eğirmek, yapı malzemesi taşımak gibi pek çok iş onlara aitti. Efendiler, canları isterse kölelerini azad eder, canları isterse başkasına satar, cezalar uygular, hatta onları öldürebilirlerdi. Böyle bir yaşama
düzenine karşı kölelerin en önemli baş kaldırması Spartaküs Ayaklanmasıyla olmuştur.

Bazı aydın kişilerin, özellikle Seneca’nın etkisiyle ağır ağır, kölelerin toplum içindeki kaderi düzelir gibi oldu. Bütün insanların Tanrı karşısında eşitliğini savunan Hıristiyanlık batıda, "İnsanlar bir tarağın dişleri gibi birbirinin eşidir” diyen İslamiyet doğuda, öncelikle kölelerin bazı insanlık haklarına kavuşmasına, sonra da giderek köleliğin ortadan kalkmasında etken oldu.

Ortaçağ'da kölelik özellikle doğu ülkelerinde ve Afrika’da yaygındı. Amerika kıtası keşfedilince önce İspanyollar, Amerika yerlilerini elde ettikleri topraklarda çalışmaya zorladı. Bir bakıma özgürlük idealiyle kurulmuş olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kölelik 18. yy'dan itibaren esef verici bir görünüm aldı. Başkan Lincoln, kölelik sistemini kaldırmaya karar verdiği zaman güneylilerle kuzeylileri karşı karşıya getiren ve 1865′te kuzeylilerin zaferiyle son bulan bir kanlı savaş gerçekleşti: Ayrılık Savaşı. Bu savaşın sonunda kölelik bütün ABD topraklarında kaldırılmış oldu.

Bugün bütün dünya devletleri köleliği resmen yasaklamıştır. Buna rağmen birçok ülkede kölelik fiilen geçerlidir ve dünyada halen 10 milyonu aşkın insanın köle olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.
  • Paylaş
  1. Bence kölelikte her şey gibi değişime uğramıştır.
Kölelik 1.0
1. Çok eski tarihlerden beri savaşta esir düşenler, ağır suç işleyenler, borcunu ödeyemeyenler, korsanlar tarafından kaçırılanlar köle kabul edilir, köle pazarlarında satılırdı.(vikipedi)
2. Genelde kölelere para ödenmezdi.

Kölelik 2.0 (günümüz)
Artık devir değişti kölelik kalktı , insanlık özgürleşti. Aslında olan şey şudur; Önceden insanlar köle olarak alınıyordu çalıştırılıyorlardı ve kendilerine para ödenmiyordu. Köleler sadece genel ihtiyaçlarını sahiplerinden alıyorlardı. Şimdi ise insanlar çalıştırılıyor , paraları da ödeniyor ama ne kadar ?

Afrika'daki ülkelerin çoğunda genel bir maaş belirlenmiş , insanlar bu maaş ile geçinmeye çalışıyor . Örneğin bizzat gördüğüm ve anlayamadığım bir olayı anlatayım ; Uganda'dayken işçi arıyorduk ve birkaç kişi ile görüştük istedikleri genelde 150.000 shiling (105 TL) aylık maaştı , çok şaşırdık çünkü bu parayla orada geçinmek zor değil imkansız , her şey dışarıdan geliyor ve çok pahalı . Ayrıca diğer kira, vb şeyler de çok pahalı . Diğer işletmeleri de araştırınca genelde 80-150 bin arasında çalıştıklarını öğrendim. Bu olay diğer çevre ülkelerde de pek farklı değil aslında sömürülen yerlerin hepsinde aynı .
  1. İşçilerin maaşları onları hayatta tutacak şekilde ayarlanmış
  2. İnsanlar çalışıp, çalışmamakta özgür.

Acaba 3.0 nasıl olacak bekliyoruz ...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

702 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları