Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kolesterol hangi egzersizlerle azaltılır?

Düzenli egzersiz, iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü azaltır. Haftada en az 3, tercihen 5 kez, 30 - 45 dakika süre ile yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sporlar yapılmalıdır. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır.
Alkol de HDL kolesterolü yükseltir. Ancak izin verilen etil alkol miktarı, erkeklerde günde 30 ml, kadınlarda günde 15 ml'dir. (30 ml etil alkol, 720 ml bira, 300 ml şarap, 60 ml 100 derece viski ve 60 ml rakıda bulunur.)
Kolesterolü dengelemek için katı yağlar yerine sıvı yağ kullanılmalı; sebze, meyve ve hububata ağırlık verilmelidir. Ayrıca kızartma ve kırmızı etten kaçınmak gerekir.
  • Paylaş

Kolesterolü düşürmek için günde yarım saat boyunca orta tempolu egzersiz yapılmalıdır. Egzersizler açık havada ve güneş altında yapılırsa daha faydalı olur. Kuvvet çalışması ve kas esnetme hareketleri içeren bütün egzersizler yararlı olacaktır.

  • Paylaş

Aerobik, dans, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi sporlar yapmaları kolesterol hastaları için faydalı olur. Fakat spor düzenli olduğunda onlara fayda sağlar. Düzenli olarak en az yarım saat spor yapmaları iyi kolesterollerini arttırmaya kötü kolesterollerini azaltmaya yardımcı olur.

  • Paylaş

Önemli olan hangi sporu yaptığınız ya da hangi egzersizleri uygulamanız değildir, önemli olan haftanın 3-4 günü düzenli ve programlı olarak spor yapmanızdır. Ayrıca günde 1-2 kadeh kırmızı şarap içmeniz de kolesterolünüzün düşmesinde faydalı olacaktır.

  • Paylaş
Her türlü egzersiz olur yüzme, bisiklet, futbol, koşu, yürüyüş,...vb. Önemli olan düzenli bir şekilde yapılması. Egzersizle beraber beslenmeye de dikkat edilirse kötü kolesterol düşürülebiliyor.
  • Paylaş