Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kombili evlerde doğalgaz tasarrufu için neler yapılabilir?

Doğalgaz
Kombileri tam manasıyla kullanabilmek için bazı dış şartlarında en iyi düzeyde olması gerekiyor. Bunlardan ilki kalorifer tesisatının düzgün kurulmuş olmasıdır. Eğer kalorifer tesisatınızda yanlışlıklar varsa bunu en kolay anlamanın yollardan biri odalarınız arasındaki ısı farkıdır. Eğer bu fark çok ciddiyse iki temel sebebi vardır, ya birazdan bahsedeceğim dış cephe yalıtımı eksiktir ya da kalorifer tesisatında hata vardır. Eğer tesisatta hata varsa öncelikle bu iş için bir tesisatçı ile görüşüp bu hatayı gidermeniz gerekir.

Bir başka önemli mevzu ise az önce de bahsettiğimiz üzere dış cephedeki yalıtım eksikliğidir. Eğer dış cephe yalıtımı olmazsa, kombiniz odalarınızı ısıtmak için çok daha fazla gaz harcayacaktır. Bu da size beklediğiniz faturanın 2-3 katı olarak geri dönecektir.

Bundan sonra seçmiş olduğunuz kombinin sizin evinize uygun olması da son derece önemlidir. Eğer binanız yalıtımlı ise size başka bir tavsiye olarak da ısı termostatını kullanmanızı öneririm. Bunun sayesinde odalarınız belli ısıya ulaştıklarında kombi sadece bu ısıyı korumak için çalışacaktır. Bununla birlikte eğer sabahleyin işe giderken evde kimse kalmıyorsa kombinizi kapatıp eve gelmeden evvel uzaktan kumandalar ve akıllı telefonlar yardımıyla yarım saat önce tekrar aktif hale getirmeniz de sizin için daha karlı olacaktır.

Son hatırlatma olarak da şunu söyleyebilirim, kombinizi sık sık açıp kapatmanız sizin için pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden çok gerek olmadığı takdirde bu işlemi yapmamanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
İnternet arastırmam sonucunda ; Oda termostatı ve dış cepheye kesınlıkle katılıyorum ama ek olarak sunları da eklemek isterim,
  1. Arkasında dış cephe ile komşu olan peteklerin arkasına, ısı yansıtıcı levhalar yerleştirin
  2. Kullanılmayan odaların peteklerını kapatmayın, sonuc da ev ıcerısınde yalıtım olmadıgı ıcın soğuk oda ısı kaybına neden olur
  3. Oda termostatını evde oldugunuz zamanlarda 22 derece, gece yatarken ve evde yokken 18 derece olarak ayarlayın.
  4. Sayet kombınız dıs mekandaysa, boydan boya dolap içerisinde değil ise, kombıden cıkan boruların hepsının dısına yalıtım yaptırın (gunes enerjısı su borusu yalıtım malzemesı dıye bır malzeme ile yapılıyor)
  5. Peteklerınızın ustunu (örn: çamaşır) ve önünü örtmeyın (örn: perde, koltuk vs.)
  6. Yılda bir kez kombı bakmınızı ve temızlıgını yetkılı servıse mutlaka yaptırın.
  7. Kombıyı acıp kapatmayın, sıstemde soğuyan suyu baştan ısıtmak çok daha fazla doğalgaz sarfiyatına neden olmaktadır.
  • Paylaş
Radyatörlerin havasını almayı unutmayın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

779 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları