Bilmek istediğin her şeye ulaş

Komisyon ile çalışan e-ticaret sitesi için ne kadar sermaye gereklidir?

Mal alıp satma değil, satılan üründen komisyon alınacak. Ne kadar sermaye gerekliDüzenle
Öncelikle girişiminizi kurmadan kısa vadeli hedefin ne olacağını belirlemek çok önemli. Pazardan büyük bir pay kapacak marka bir şirket mi hayal ediyorsun ya da hem tecrübe hem kısa dönemde sermaye toplayabileceğiniz bir iş mi kuracaksınız bunun kararını başta vermek gerekli.

Eğer 5 senede sektöründe isimli ve büyük cirolar yaratacak bir iş kurmayı hayal ediyorsanız, sermaye miktarı fazla olacağından (e-ticaret özelinde, mevcut rakipleri göze alarak bu sonuca varıyorum. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz) bu seçeneği atlayıp diğer seçenek üzerinde yoğunlaşacağım.

Kısa vadede deneyim ve sermaye kazandırabilecek ve komisyon üzerine kurulu bir e-ticaret projesinde giderleri incelersek eğer;

1- Pazarlama Giderleri: Satılan ürünlerin rekabetine göre bu rakam değişkenlik göstereceği gibi belki de en büyük gider kalemi bu olacaktır. Adwords ve Insight kullanarak anahtar kelimelerde nasıl bir rekabet var. CPC maliyetleri nelerdir bunlar az çok tahmin edilebilir. Ortalama aylık min. 20. 000 TL Adwords+Banner+Facebook maliyeti ön görülebilir. Aracı bir firma ile çalışıyorsanız bu rakama %10'da komisyon katarsanız 2. 000 TL daha eklemeniz gerekecektir.

2- Kira ve Depo Giderleri: Depolama maliyetini sıfır olarak düşünelim. Kira ise aylık 1. 500 TL diyelim. Buna stopajı da ekleyin (% 20 o da 300 TL edecektir)

3- Muhasebe Giderleri: Tanıdık bir muhasebeci ile ayda muhasebeci giderinizi 150 TL gibi düşünebilirsiniz. Buna vergileri, çalışanların SSK'ları ve BağKur Primini de eklemeniz gerekli. Çalışan sayınız sizinle birlikte 3 kişi olarak düşünürseniz. Ortalama aylık 1. 000 TL'nin daha cebinizden çıkacağını göz önüne almalıyız. Şirket kuruluşu için ise ortaklık yapınıza bağlı olarak ya AŞ kuracak ya da şahıs şirketi ile yolunuza devam edeceksiniz. AŞ için 17. 000 TL civarı kuruluş + evrak masrafı olacak. Şahıs şirketi ise 600 TL civarı bir masraf getirecek.

4- Teknoloji Giderleri: Hazır bir alt yapı kullandığınızı var sayarak bu kaleme de aylık 1. 500 TL gibi bir gider yazalım. Ama teknik konulara hakim bir ortakla işe başlarsanız bu kalemi düşünmeyebilirsiniz.

5- Çalışan Giderleri: Sizin dışınızda 2 kişi çalıştırsanız. Net maaş'tan hesaplarsak (Muhasebe giderlerinde SSK primlerini hesapladık) 3. 000 TL gider daha eklenecektir. Ön muhasebeyi siz yapacaksınız diye düşünüyorum. (Zor değil ama zaman alan işler : ) Bu kalemdeki ve teknoloji kalemindeki giderleri düşürmek sizin elinizde ortak alabilir bu işleri ona yaptırabilirsiniz. (Önemli bir nokta, kurucuya maaş yazmadığımı görmüşsünüzdür. Sebebi ise iş oturana kadar zaten sizin çok fazla para alamıyor oluşunuzdur)

6- Diğer Masraflar: Bu masraflar işin içeriğine göre değişken olacaktır. Bu bölümü sizin doldurmanız için boş bırakıyorum. Örnek olması açısından kırtasiye, ürünlerin sevkiyatı, paketlenmesi, varsa kiralık araba gibi masrafları düşünebilirsiniz.

Tüm bu yukarıdaki maddelerden bir sonuç çıkaracaksak eğer;

6 aylık bir süre için hiç para kazanamayacağınızı göz önüne alırsanız, elinizde olması gereken para 110. 000 TL ile 170. 000 TL arasında olacaktır denilebilir. Ama en sağlıklı hesabı, iyi bir iş planı ile ortaya koymalısınız. Sonuçta satış yapacak ve para da kazanacaksınız. Çok önemli bir ip ucu Nakit Akışınızı iyi hesap etmelisiniz. Sanal pos kullanıyorsanız valöre dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca ödemelerinizi vadeli mi yapacaksınız yoksa peşin mi yapacaksınız dikkatli olmanız gerekiyor.

Karlı işletmeler de sırf nakit dengesini iyi kuramadıkları için kapanabilirler. Bu nokta gerçekten çok önemli. Umarım kafanızda bir fikir oluşturabilmişimdir.
  • Paylaş
3

Cemal Tekin, Teşekkürler ama bazı net olmayan şeyler var. benimle birlikte çalışacak fazladan personeli anlamadım ne için var onlar ? Teknoloji giderleri derken sunucu kirasından mı bahsettiniz ? Birde aylık min. 20.000 google reklamları demişsiniz abartılı olmamış mı ?

Kaan Şenol, Çalışan sayısı işin içeriğine göre değişken olacaktır. Girişimin içeriğini bilemediğimden dolayı ben 3 kişi ön gördüm başkası tek başına çalışmayı göze alabilir. Teknoloji giderleri için en kötü hazır bir e-ticaret sitesi kullanılırsa mantığı ile yaklaştım yine başkası farklı bir çözüm bulabilir hatta kendisi de kurabilir. Hosting için aylık 25 USD'den 200 USD'ye kadar fiyat ta biçebilir. Tamamen işin mahiyetine göre şekillendirmek lazım.

Reklam tarafında 20.000 TL min. sadece adwords değil banner ve facebook dahil olarak düşündüm. İşin içeriğine göre bu artabilir ya da azalabilir (şahsi düşüncem reklam gideri bence daha da fazla olmalıdır). Tüm bunl yukarıda yazılanlar benim deneyimlerimden çıkardığım sonuçlara göre şahsi düşüncelerim.

Rakamlara takılmamak gerekiyor. Her girişim kendi içerisinde farklılıklar gösterecektir. Bence konu başlıklarına odaklanmak daha faydalı olur.

Cemal Tekin, Teşekkürler , reklam bu işlerde fazla olmalı haklısınız

Soruyu sormanız üzerinden aylar yıllar geçmiş. Yanıtı bulmuşsunuzdur sanırım : )
Ama bulamayanlar ve yeni araştıranlar için bende bir açıklama yapmadan geçmeyeyim.

Benim görüşüm sermaye tamamıyla amacınızla alakalı.

Yapmak istediğiniz ayda 2-3 bin lira civarı karım olsun bana yeter diyorsanız. Maliyetinizi toplamda 500 ile 1000 lira arasında tutabiliriz. Hatta çok daha düşük maliyetlerde. Bunu açıklamadan önce şunları ifade etmeliyim.
Kişilerde gözlemlediğim yatırım yapmadan iş kurunca, ufacık bir zorlukta pes ediyor olması. Nede olsa zararım da yok fazla başka, bir işe yöneleyim diyor.

Her ne iş yaparsanız yapın arkadaşlar kararlılık, sabır , ne yaptığınızdan emin olmak, ve nereye varmak istediğinizi bilmeniz gerekli.
Olmuyor, satış yok, iş yok, e-ticaret çok zahmetli, ciddi sermaye istiyor, yapılamıyor demek elinizde.
Hep şunu derim. Kendi işinizi iyi yapmaz iseniz, başkasının işini iyi yapmak zorunda kalırsınız.

Girişimci bir yapıda iseniz 2. Seçeneği düşünmezsiniz. Ve buda saydığım bahanelerin hepsini yok eder.
Ama amacınız sadece para kazanmak ise,bir işe girip çalışırım diye hep aklınızda B planı olur. Buda size bu saydığım bahaneleri ürettirir.

Nasıl işimi geliştiririm?
Neden insanlar alışveriş yapmıyor?
Daha çok insana nasıl ulaşırım?
Çoğunluğun ihtiyacı olacak hangi ürünleri bulmalıyım?
Tabi işimi daha mutlu ve daha eğlenceli nasıl yaparım diye sormakta gerekli :)

Bu sorular çoğaltılır. Sizin işinizi başarılı yapıp yapmadığınızı temelde düşünce şekliniz ile orantılıdır. Yapamıyorum
Nasıl yaparım?
bu iki düşüncede sizi bir yere götürür seçim sizin.

Sıfırdan Zirveye Ulaşmak Mümkün Müdür? Başlıklı bir yazım vardı bu konu ile ilgili okumanızı tavsiye ederim.koniks.com/topic.asp? TOPIC_ID=58395

Şimdi size düşük yatırımla bu işin üstesinden geleceğiniz tavsiyeleri vermeye geldi.
Geçen seneden bu zamana biraz gelişmelerin olması avantaj oldu sanırım : )

Şuan yatırım alıp işi çok ciddi boyutlara getirmiş olan İncir.com ile isminizi belirleyip hemen işe koyulabilirsiniz.
Ürün tedariği, alt yapı, ödeme seçenekleri binlerce hazır ürün.
siz sadece satın komisyon alın. Kendinizi test etmek için böyle başlamanız bence en ideali.
Üstelik vergi levhası çıkarmaya da ihtiyaç duymazsınız.

İkinci tavsiyem
Sürat kargonun girişimi olacak
Sürat eticaret ile ücretsiz kendi sitenize sahip oluyorsunuz.
Ürün tedariğini kendiniz yapıyorsunuz ama başlangıç yatırımında ciddi bir tasarruf elde ediyorsunuz.

Bu seçenekler çoğaltılabilir, onlinemağazam vardı sanırım yine bu hizmeti sunan.
Burada çevrenizden başlayıp, tanıtımlara başlayabilirsiniz. Ki bazı ürünler incirde çok uygun olabiliyor. İndirim kuponu kullandırma imkanınız olması da güzel bir avantaj.

Tanıtım konusunda işinize vakit ayırın. Ürün tanıtımı, kullanım tecrübeleri, yeni ürünler hakkında görüşlerinizi paylaşın. Blog açmak bunun için güzel bir fikir olabilir. Reklama bütçe ayırın. Adwordste 100 lira hediye kuponlardan kullanıp maliyetinizi azaltabilirsiniz başlangıçta.
Twitter'ı es geçmeyin. Ciddi trafik sağlayabilir.
Ama bu tamamen ne yaptığınız niye yaptığınız ve sizi neden tercih etmeleri gerektiğini yalın bir dille kimliğinizle yansıttığınızda çok avantajlı olacaktır.

Yazıyı burada kesiyorum artık. göze bitmeyecek gibi gözüktü bile şimdiden.
  • Paylaş
Öncelikle ne tarz ürün satılacak o önemli. Ucuz ürünler satılacak ise fazla bir sermaye gerekmez. Ancak satılan ürün değerli bir şeyse sermaye artar. Çünkü bunun depolaması, ofisi, kurulan sistemdeki başlıca giderler vs. Ne kadar sermaye gerektirdiğini ortaya çıkarır. Sermaye konusunda x kadar sermaye gerekir diye fiyat verilemez çünkü bu her zaman yanıltıcı olur.
  • Paylaş
2

Murat Tortopoğlu, Basıt bır excel dosyası yapıyorsun. Bır komısyon almak ıcın ne kadar kısı o urunun detay sayfasına bak alı veya sıtedendekı ılgılı aksıyonları almalı, okadar kısıyı detay sayfaya yonlendırebılmwk ıcın sıteye veya o urune kac kısı tıklamalı, sıtene o kadar kısı tıklaması ıcın ne kadar kısı senden haberdar olmalı(reklam, arama motoru sayfa goruntulemesı)
Iste butun bunları yapabılecek kadar parayaıhtıyacın var

Cemal Tekin, Depolama işini neden ben üstleneyim. Ben sadece reklama ve trafik için para harcıcam birde para işleriyle ilgilenirim. Diğer kargo falan ürün satıcısına ait. Sonuçta ben komisyoncu olacağım. emlakçılar evi satmak için napıyorlarsa onu yapıcağım. gitti gidiyor tarzı. bunun için ne kadar gerekir yani başlangıç sermayesi. ?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1338 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt