Bilmek istediğin her şeye ulaş

Komünizm ile sosyalizm kavramları yakın anlamlı mı? Araştırma yaparken ikisinin tanımı neredeyse aynı? Madem aynı şeyler neden aynı konuymuş gibi açıklanıyor farklı ise aralarındaki fark ne?

Sosyalizm , insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yönetim projesidir. Çünkü sosyalizmde mutlak eşitlik söz konusudur. Peki eşitlikten kastımız nedir: Fırsat eşitliği; eğitimde sağlıkta ve belli başlı şeylerde fırsat eşitliği sunar sosyalizm. Örneğin zengin olanın daha da zenginliğe, fakir olanın da daha fakirliğe götüren kapitalizmin tam tersidir sosyalizm. Zengin-fakir uçurumu olmaz. Bilinenin ve söylenenin aksine din çok önemlidir. Çünkü sosyalizmde en önemli şey özgürlük ve adalettir.

Komunizm ise elbette biraz daha farklıdır. Aslında çıkış noktası sosyalizmdir. Bu yüzden karıştırılır. Ama Rusyada çıkmış olan bu akım, sosyalizmden etkilenmiştir. Kapitalizme karşı odumaya çalışmıştır. Ne ilginçtirki yüzde 95 i işçi olan insanların kapitalizmi daha çok savunmaları ,komünizmi bitirmiştir. Komünizmin olumsuz gösterilmesinin haklı tarafları vardır elbet. Çünkü bu akımı her kullanan devlet akımı yanlış yöne çekmiştir. Komunizmde de eşitlik esastır ve şirket holding kavramı olmaz. En büyük şirket devlettir ve herşeyi devlet düzenler. Aslında iyi düşünüldüğündfe mantıklı birşeydir bu çünkü liberal ekonomiye göre işçinin hakkı daha çok korunur. Ama pratikte çok hantal kaldığı için rağbet görmemiştir.

Gelelim kıyaslamaya..... Aslında yorumumun başında da sosyalizmin en iyi sistem olduğunu söylemiştim. Ama kapitalist bir sistemde yaşıyoruz, elbette ikisini bir tutacaklar ,kötüleyecekler. YOKSA PATRONLAR PARALARINA NASIL PARA KATACAKLAR? Bir de elbette kötü yaşanılmış deneyimleri hep sürecekler ve komunizm tehlikeli diyecekler. Ama kimse tehlikeli olduğunu ispat edecek bir delil bile bulamayacak..

Hep kötüleyecekler. Ta ki emellerini gerçekleştirene kadar. Tıpkı Akp nin bdp, chp ve mhp yi aynı kefeye koymaya çalıştığı gibi....
  • Paylaş
Aradaki fark toplumların nasıl yönetileceği sosyalizimde demokrosi kominizimde liderler vardır 
  • Paylaş
Komünizme geçiş evresinin adı Sosyalizmdir.

Sosyalizmde her şey devletin elindedir. Ve herkes adil miktarda para kazanır. Sağlık, eğitim, barınma vb. her şey devlet tarafında ücretsiz karşılanır. Komünizmde ise para yoktur. Fırsatçılık yoktur. Sosyalizmde büyümüş nesil komünizme zaten hazırdır. Komünizmde herkes halk için çalışır ve gerisinde hayatını istediği gibi yaşar. Şu an olduğu gibi çocuk bir oyuncak istediğinde parası olmadığı için alamama durumu olmaz!

Bir sol-sağ doğrusu düşünün.

En ufak bir sola kayma varsa o sistem yavaş yavaş en sola doğru kayar. Aynı şey sağ için de geçerlidir.

Komünizmi ikiye ayırdığımızda;

a)Alt komünizm: Sosyalizm

b)Üst komünizm: Komünizm(Yine aynıdır.)


Komünizm aslında ikisinin birleşimidir. Ama teknoloji geliştikçe tek bir devletin kendine yetmesi çok zorlaşmış ve en adil sistem sosyalizm olmuştur. İlk çağlarda 20 kişi komün kurabilirken şu an tüm dünya devletlerinin tek ülke olmaları gereklidir.

  • Paylaş