Bilmek istediğin her şeye ulaş

Komünizm neden kötü kabul edilir?

Komünizm kapitalistlerce kötü kabul edilir. Kapitalizme oldukça zıt bir sistemdir. Kapitalizm de aynı şekilde komünistlerce kötü kabul edilir.
  • Paylaş
Komünizmde, özel mülkiyetin olmaması, insanları kolektif yapı için çalışan bir köleye, bir hayvana dönüştürmektedir. İnsana değil, topluma önem veren komünizm, modern anlamda insan haklarına aykırı bir sistem olduğu için kötü kabul edilir. En az kapitalizm kadar kötüdür.
  • Paylaş
Çünkü kominizm kötüdür, doğanın kabul etmediği eşitlik standartını ideolojik kılıfla insanlara sunar, özünde yine emperyalist bir ideolojidir . Sizin digital hayatınızı analog olarak daha iyi diyerek biçilen bir kapta eritmeye çalışır, metaryalist öğreti, bilim, akıcılık, gibi süslü kelimeleri vardır ama özünde tıpkı liberalizm gibi soylu bir sınıf yaratır aradaki fark sıradan insanda otorite uygun görürse soylu gibi yaşama hakkına kavuşur. Kaç gün süreceğini otorite bilir ama. Tüm sistemler gibi insan sömürüsü söylemlerle gizlenir. O yüzden anarşi candır. : -)
  • Paylaş
En mükemmel sistemi bile insanlara sunsanız; halkın içinden de, yöneticilerin içinden de sistemi sömürecek insanlar çıkar sanırım. Okuduklarımdan hatırımda kaldığı kadarı ile, bu sistemde belirli bir işi yapan tüm insanlar, aynı parayı alıyor, aynı olanaklardan yararlanıyor. Bu da bazı insanların "her olasılıkta bu parayı alacağım, daha verimli çalışmama gerek yok" diye düşünmesine sebep oluyor.
Gördüğüm kadarı ile, farklı bir görüşü savunan bir parti kurulamıyor mecburen. :) Yoksa bir o parti seçilince komünizm, diğer parti seçilince "hadi tüm sistem değişsin" olmaz :)
Bu bir dezavantaj tabi... Özellikle o tek partinin düzeni adaletli değilse ya da yönetim politikası iyi değilse...
Bir de "babamın mülkü/toprağı bana kalmalı" diye düşünen insanlar için kötü tabi :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

666 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt