Bilmek istediğin her şeye ulaş

Komünizm ve Demokrasi arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

Komünizm ve Demokrasi dünyada büyük yankı bulmuş birbirinden farklı iki büyük ideolojidir. Komünizm'i sınıfsız, eşitlikçi, devletsiz bir toplum kurulması için uğraşan sosyo ekonomik yapı olarak adlandırabiliriz.

Komünizm

  • Demokrasi ise kişi doğrudan veya seçilmiş temsilciler tarafından yönetilen bir politik sistemdir.
  • Komünizm'in politik ideolojisi, ortak mülkiyete dayanır, eşitlik ve adaleti benimser. Komünizmde bir grup, kamu faaliyetlerine karar verme yetkisine sahiptir. Bu kişiler başkalarının kamu yaşamını da etkileyebilirler.
  • Aynı zamanda toplumda eşitlik anlamına gelen Demokrasi, seçilmiş bir grup insan tarafından idare edilmektedir. Demokraside kurallar insanlar tarafından konur ve seçilmiş temsilciler toplumun isteklerini yerine getirmekle yükümlüdür. Demokrasi ile komünizm arasındaki en büyük fark ekonomi sistemindedir.

Komünizm

  • Komünizmde üretim hükümet kontrolündedir ve tüm kaynaklardan elde edilen gelir toplum içerisinde eşit olarak paylaştırılır. Demokraside böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Demokrasiyi tanımlayan spesifik ilkeler vardır. Ama temel olarak eşitlik ve özgürlük ilkesine dayanmaktadır. Aynı zamanda tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptirler. En önemli ilkesi ise vatandaşların anayasa ile korunan bazı hak ve özgürlüklerinin olmasıdır. Demokraside özel mülkiyet edinilebilir, ancak komünizmde böyle bir şey mümkün değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1620 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt