Bilmek istediğin her şeye ulaş
Maden işçilerimizin onu çıkarmak için gecesini gündüzüne katıp üç kuruşa çalıştığı, en sonunda da "kader" denilerek örtbas edilmek istenilen "katliam" da bazılarının kendi menfaati için halka bedavaya dağıttığı oy aracı.
  • Paylaş
2

Findi Finito, Daha açıklayıcı bir cevap olamazdi sanirim helal olsun

Hande Kavas, Teşekkür ederim. Bazı gerçekler hakikaten acı

Kömür, katmanlı tortul çökellerin arasında bulunan katı, koyu renkli ve karbon bakımından zengin kayaçtır. Kömür (taşkömürü) torkugillerden oluşur.

Dünyanın çoğu bölgesinde bulunan kömüre, yerin yüzeye yakın bölümlerinde ya da çeşitli derinliklerde rastlanır. Kömür çok miktarda organik kökenli maddenin kısmi ayrışması ve kimyasal dönüşüme uğraması sonucunda oluşan birçok madde içerir. Bu oluşum sürecine kömürleşme denir.
  • Paylaş
Soruyu görünce aklıma maden geldi maden deyince de cinayet geldi akıma soma geldi . :((
  • Paylaş
Eskiden evimizin önüne yığılır, onu çeker; sonra ihtiyacımız olduğu kadar alır, sobada yakardık. O günlerde kömür nedir iyi bilirdik. Tozunu yuttuğumuz ve sobaya getirene kadar cefasını çekip, sobada çıtır çıtır yanarken sefasını sürdüğümüz ve bu yolla madencilerin halinden bir nebze anladığımız ve hatırımıza gelirse de Onlar için iyi temennilerde bulunduğumuz kömür.

Gün geldi merkezi sistemle ısınan evlerimiz oldu. Kömürü uzaktan gördük, kapıcımız kalorifer dairesine çekti, o yaktı, biz cefasını çekmez ama sefasını sürer olduk. Madencileri, hayatlarını kaybettiklerinde TV haber bültenlerinde anımsar olduk, iyi temennilerimizi hayatlarını kaybeden madencilerin aileleri için sarfeder olduk; belki de mesleklerini devam ettirmekte olan madenciler için de...

Merkezi sistemle ısınmaya devam eder olduk ama bizi ırgalamadan yöneticimiz kalorifer dairesindeki kazanımızı kömürlüden doğalgazlıya çevirdi, ne de olsa biz aidatları yatırıyorduk; denetçi de yöneticinin para yiyip yemediğini kontrol ediyordu. Çevremizde doğalgaza geçmeyip, kömür yakan evlere, sanki biz bir zamanlar kömür yakmıyormuşuz gibi yadırgayarak bakar olduk. Madenciler yine haber bültenlerinde karşımıza çıkınca hatırlanır oldular.

Kimimiz de doğrudan, sobadan doğalgaza geçti. Ne de olsa kombi diye bir şey taktırdık. Bastın mı ısınıyor, bastın mı sıcak su musluktan akıyor. Kömürün isinden kurtuldu evin hanımı, perdeleri daha seyrek yıkar oldu. Kova hazırlamak, kovayı yukarı çıkarmak derdi tarih oldu ne de olsa karı koca yaşlandılar, evlatlar büyük şehre göçtüler bu küçük Anadolu şehrinden, yalnız kaldılar başbaşa. Ne de olsa doğalgaz küçük şehirlere kadar uzandı borularıyla.

Kömür nedir mi? Kömür, artık açık kalıp kalmamasını umursamadığımız televizyonlarımızı, ışıklarımızı, bilgisayarlarımızı besleyen elektrik enerjisinin elde edildiği doğal kaynaklardan biridir. O kadar savurganca tüketiyoruz ki bu enerjiyi, madende insanlar nasıl can veriyorsa, bu kömürün yakılmasıyla tabiattaki canlılar da can veriyor, tıpkı HES pahasına sinir sistemi olmayan bitkilerin sessiz çığlıklarla ölmeleri gibi.
  • Paylaş
Yüzlerce işcinin ölmesi ve SOMA aklıma geliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

453 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt