Bilmek istediğin her şeye ulaş

Konuşamıyorum. Konuşunca nefesim kesiliyor ne diyeceğimi bilemiyorum. Hattas şu an bunları yazarken bile nefesim daralıyor. Samimi olduğum kişilerle de bu sorun ortaya çıkıyor. Bunu nasıl atlatırım?

Bol bol kitap okuyarak... Benimde vardı öyle bir dönemim. Konuşamıyor olmamım nedeni kendimi karşı taraftan daha aşağı görmem, yetersiz görmemdi.kendimi öyle görmemin nedeni ise gerek ailemin gerekse çevremin üzerimdeki olumsuz etkiler, özgüvenimin kırılması... Ne kadar çok okursan ne kadar çok bilirsen o kadar rahat konusuyorsun, ve asla insanlarla muhabbet ederken önceden tasarladigin kelimeleri cümleleri kullanmamalısın, hatta tasarlamamalısın . Herşey doğal olsun, o an içinden aklından ne geçiyorsa diyaloğunuz o şekilde gelişsin... .
 • Paylaş
Bu ciddi bir durum, uzman birinden yardım almanız gerek gibi geldi bana. Yine de yazarak bir şeyleri ifade etmeye başlamanız daha rahat olur. Hatta inploid de bulunarak güzel bir başlangıç yapmışsınız. Burada çekinmeden her konuda yazabilirsiniz. İnsanlarla tanışabilirsiniz, genelde dost canlısı herkes. :) Yazmayı alışkanlık haline getirdiğinizde dışarıda daha rahat olacağınızı tahmin ediyorum.
 • Paylaş
Özgüven eksikliğinin kaynağını tespit etmeniz lazım. Fiziksel kusurlar mı, bilgi ya da eğitim eksikliğinin sizdeki etkileri mi, tamamen sosyal tecrübe noksanlığı mı, yaşanmış eski kötü tecrübeler mi, çocukluğun geçtiği küçük ve sakin kasaba ortamından metropole gelmenin size verdiği güvensizlik duygusu mu, bunu siz bulabilirsiniz aslında.

Bu dönemsel bir şey de olabilir.Ergenlik ya da sonrası karışık bir dönemdir.

Yani ne tavsiye edilmesi gerektiği sorunun kaynağı ile alakalı, kitap okumak bilgi eksikliği için, topluluk önünde konuşmak, şarkı söylemek, tiyatro, oratoryo v. B. Projelerde yer almak hitabeti geliştirmek için, spor mesela, boks, güreş, ağırlık fiziksel özgüven için iyi olabilir. Psikologlardan çekinmemek lazım, iki dinler, yaşınıza, hikayenize göre meseleyi çözer adını koyar muhtemelen.
 • Paylaş
Önerim sahte isimle bir facebook hesabı açın veya twitter ve ne söylemek istiyorsnız söyleyin özgürce rahatca. Bakın ki hiçbir şey olmuyormuş. Aaa herkes insanmış ben de konuşabiliyormuşum. Ondan sonra rahat rahat konuşun.
 • Paylaş
İlk olarak probleminizi iyi tanımlamak lazım diye düşünüyorum. Fiziksel bir konuşma probleminiz var mı yoksa duygusal ya da psikolojik sebeplerle mi konuşurken sıkıntı yaşıyorsunuz? Eğer ilkiyse, hemen doktora. Eğer ikincisiyse, herkesle her zaman yaşadığınız bir problem mi bu? Ailenizle en yakınlarınızla bile mi? Sosyal çevrenizde durumunuz nasıl? En basitinden okul hayatınız boyunca ne yaptınız? Konuşma fikri aklınıza düştüğünde ya da konuşmaya başladığınızda hissettiklerinizi biraz daha açıklayabilirseniz belki bir şeyler söyleyebiliriz.
 • Paylaş
6

Muhammed D., Psikolojik bir şey bence ailemle konuşurken sebepsiz sinirleniyor um su an üniversiteyi yeni kazandım ve yeni bir ortamda bile sesim kısık ve nefesin daralarak konuşuyorum özelliklede kızlarla sert konusuyorum ve asabi davranıyor um konuşunca kendimi yetersiz hissediyorum

Bazarov, Bence olayı büyütme. Herkes böyle şeyler tecrübe eder. Hele üniversiteye yeni başlarken falan aşırı normal. Sana tavsiyem deneme yapman olacak. Git yolda gördüğün bir kızdan ateş iste mesela. Sesin ince çıksın, çıkmasın, saçmala biraz ne olacak ki. Tabi kantinde yapma bunu bir daha karşılaşma ihtimalinin düşük olduğu bir yerde dene. Oğlanlarla tanışmakta zaten kasacak bir şey yok. Hepsi senin konumundalar. Eğer çok rahat bir ortamda büyütülmemişsen üniversiteye kalk git, kendini ortaya koymaya çalış falan zor iş. İnsan önemli biri gibi davranmaya, cool olmaya falan çalışıyor ama gereksiz. Başkası olmaya çalışmazsan daha rahat olursun. Bilmiyorum de, görmedim de, hiç duymadım de rahadol ya fuck the system. En fazla bir iki kez rezil olursun sonra ortamın sevilen çocuğu olursun inan bana.

Muhammed D., Senin facebook veya twiiter hesabın var mı?

Bazarov, twitter var ama pek aktif değilim.

Muhammed D., Aktif olduğun bir yer var mı?

Bazarov, Eskiden bir sitede bayağ aktiftim ama orayı bıraktım buraya geldim işte :) neden soruyorsun ki bunları?

Belkide bu sorunu çok fazla dikkate aldığın için psikolojik olarak sorun her defasında tekerrür etmekte... Biraz yok gibi davranırsan yani böyle bir sorunun olduğunu unutup soyut ilişkilerini geliştirebilirsin... Durumu kendi içindeki psikolojik baskıya dayandırıyorum... Biraz sakinleş. . .
 • Paylaş
Benim de bir akrabamda var bu sorun. 30 küsür yaşında, heyecan yapıyor, konuşamıyor. İçini çeke çeke konuşuyor bizle bile. Ama iş şarkı türküye gelince bırak konuşmayı şakıyor adeta, bu bayram daha normaldi, her geçen gün düzeliyor. Çünkü insan içine çıkmaya başladı, sosyalleşmek, metro, otobüs, çarşı pazar insanı konuşmaya zorluyor. Bitkisel yatıştırıcılar da iyi gelebilir papatya çayı, ıhlamur gibi ya da boşverin gelin rakı içelim bak nasıl konuşacaksınız walla da billa : -)
 • Paylaş
Durum eğer günlük hayatınızı etkileyecek bir seviyede ise- ki anlattıklarınızdan öyle gibi- mutlaka bir uzmana başvurun. Yazarak bir süre sonra daha rahat olsanız bile bu doğrudan bir kişinin karşısında rahat olmanızı sağlamaz. Dolayısıyla bu durumun değerlendirilmesinde ve müdahale gerekip gerekmediğine karar verilmesinde yarar var diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Sormak istediğim birşey var, buradaki isminiz ve fotoğrafınız size mi ait ?
 • Paylaş
Değişik insanların olduğu ortamlarda sürekli pratik yapmalısın. Sık sık ortamını değiştirmen lazım.
 • Paylaş
Kitap okumayı sever misin bilmiyorum ama okuyarak ve okurken kendi iç sesinle olayı yorumlayarak, tartışarak iyi bir başlangıç yapabilirsin eğer durum senin için çok daha katlanılmaz hale gelirse uzman birisine gitmekten çekinme.
 • Paylaş
Yardımcı olabileceğimi sanıyorum. Ancak önce şunu sormam gerekiyor. Bu tür anlarda konuşurken kekelediğiniz olur mu?
 • Paylaş
Bende aynı şwyvar neden böyle oluyor ilacı nedir acaba
 • Paylaş
Bana aynı şey oluyo bazen konuşurken kalbim daralıyor bazen nefes alamayacak kadar kötü oluyorum
 • Paylaş
Sorunun kaynağını anlamak adına ailenizden ve öz geçmişinizden bahsetmelisiniz bence.
 • Paylaş
Biz konuşuyoruz da ne oluyor?
 • Paylaş
Tam olarak hangi konulara karsi aclik hissi yasadiginizi anlamaniz gerekiyor. Tarih, politika, gunluk yasam, hobiler, kose yazilari..
O yonlerden kendinizi beslerseniz, daha da donanmis ve rahat hissedeceksinizdir. Ozguveninizin alt yapisi olusmus olacak.
Samimi oldugunuz kisilerle en yalin sekilde iletisim kuramiyorsaniz, belki de gercekten o kisilerle aranizda samimi bir bag yoktur. Yakinimiza aldiklarimizla iletisim seklimizden cok, iletisimimizin amaci veya sagladigi hisler bizi bu tur kaygilardan ve durumlardan zaten uzak tutar.
 • Paylaş
Sosyal fobi eşliğinde yoğun anksiyete probleminiz var bence. Pexara türü ilaçlar deneyin. Ama önce psikatrist e gidin pek tabii.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1578 Görüntülenme20 Takipçi18 Yanıt