Bilmek istediğin her şeye ulaş

Konuşmak mı daha zordur yazmak mı?

Hiçbiri, asıl dinlemektir zor olan. Zaten bütün kavgalar da ondan çıkmıyor mu?..
 • Paylaş
1

Serpil Yıldırım, en kolayı bnce o

İkisi de kolay aslında, ne diyeceğini bildiğin sürece tabi. Bence en önemlisi üslup, bazen ne dediğinden daha önemli olan, nasıl ifade ettiğindir.
 • Paylaş
Kişiye göre değişir, kimi çok güzel konuşur ve kendini ifade edebilir, kimisi de yazdıklarıyla kendini ifade edebilir. Kitaplarına hayran kaldığımız, yüzlerini dahi görmediğimiz yazarlar bizi nasıl etkiliyor sizce? Yazdıkları ile olabilir mi?

Kendini ifade edebildiğin gibi yaşa, ister konuşarak ister yazarak. Her ikisininde zorlukları vardır tabi, ben konuşmaktan daha çok yazmayı seviyorum ama yazdıklarımı göstermeyi ya da yayınlamayı pek istemiyorum. Benim tercihim, istediğim gibi yaşarım...
 • Paylaş
Bu tamamen karakter meselesi... Kimi insan susar, kelimeleri dünyayı sarsar, kimi insan kelamıyla yürekleri dağlar. .
 • Paylaş
Edilgen tarafı düşünmeden cevap veriliyor sanırım. Öyle ya bunun bir de yazarken mimik olmayışından yanlış anlaşılma, konuşurken daha etkili olma durumu var... Onların dışında fikrimce, yazmak daha kolaydır... Yazarken vaktin vardır düşünmeye, kafanda tüm düşünceleri toplarsın, düzenler yazarsın ama konuşmak öyle değildir... O anda söylersin... Doğrudur ya da yanlıştır ama o anda söylenmiştir artık... Silemezsin... Yırtıp kağıdı çöpe atamazsın... Zordur konuşmak... Konuşmada etkili olmak için bile yazarak, yüksek sesle okuyarak başlamalı işe.
 • Paylaş
Üşendiğimden yazamıyorum. Konuşmaktan hoşlanmadığım için susuyorum. Bence ikisi de zor. Ayyy çoook yoruldum:)
 • Paylaş
Bence yazı yazmak daha zordur . Konuşma sırasında jest ve mimiklerle duygularımızı karşı tarafa geçirebiliriz fakat bu yazı yazma da mümkün değildir . Yazı yazarken itina ile yazmak gerekir
 • Paylaş
1
Dar çevrede düşünüldüğünde konuşmak daha zordur , yanlış kelime ağzından çıktığı anda geri alma gibi bir imkanın yok. Şayet ne yazacağını bilemiyorsan , düşünemiyorsan kalem oynatamazsan yazmak bu açıdan zor gelebilir
 • Paylaş
Yazmak zordur. Düşüncelerini kağıda aktarmak, doğru kelimeleri ve betimlemeleri kullanmadan olmaz. Hele ki daha kendini bile ifade edemeyen insanların yazmaya çalıştığını düşünmek vahim bir durum bence. Kısacası herkes konusabilir ama herkes yazamaz.
 • Paylaş
Konuşmak daha iyidir insanın yüzüne bakarak sayabilirsin ama açık sözlü olmalısınız
 • Paylaş
Yazmak yerine konuşmak daha mantıklı bence
 • Paylaş
Yeri geldiğinde ikiside zor. Bazen duygularını bir kağıda dökmeye kalkışırsın bir türlü dökmezsin. Bazen konuşmak istersin sevdiğin bir kişiyse yada bir topluluksa karşında dilin tutulur.
 • Paylaş
Aşık olup dili tutulan biri için yazmak, kendini savunmak için mücadele gösteren biri için ise konuşmak, haykırmak daha kolay gelebilir.
 • Paylaş
2

Grielma, Yazmak çırılçiplak soyunmaktir demişti bir yazar

Azat Toğluk, Yalan yazamazsın ondandır heralde!

Yazmakta zorlanıyorum uzun bir süredir. Konuşmak bir çok açıdan kolay geliyor -sözcüklerimin eksik bıraktığı yerleri mimiklerim, ses tonum dolduruyor.
Aslında biraz da hangisini daha çok kullandığınız ile alakalı.
Özellikle günde sadece bir kaç cümle kurduğum ve yalnızca okuyup yazdığım yaz aylarından sonra normal bir şekilde konuşmam zaman alıyor. Kelimeler birbirine giriyor. Konuşurken ağzımdan çıkan kelime ile tasarladığım bir sonraki kelimem birbirine giriyor.
 • Paylaş
Konuşmak.

Konuşarak iletişim kurmak hızlı gerçekleşen bir şey. Eğer hızlı düşünemiyorsanız, iletişimde aksamalar meydana gelir ama yazarken düşünme payınız vardır. Kendinizle çelişecek bir cümle kurduğunuzda hemen silip düzeltebilirsiniz. Konuşmada bu olmaz, söz ağızdan bir kere çıkar. Kendinizle çelişmişseniz, çelişmişsinizdir. Bunu fark edene kadar karşınızdaki insan size bir sürü soru yöneltmiştir. Çeliştiğinizle kalmışsınızdır.

Ekleme: Bir de şu var, konuşmak ses tonu/diksiyon vb. şeylere göre değişebilir, ama yazı dili stabildir. Bir doğulunun yazdığıyla batılının yazdığı aynıdır.
 • Paylaş
Konuşmak her zaman zor olandır... Ya konuşmak istediğini karşında bulamazsın yada karşındayken konuşacak bir şey bulamazsın o yüzden en kolayı yazmak ... Ben yazmak yerine konuşmayı tercih ederim ... Konuşacak bir şey bulamasamda, eveleyip gevelesemde karşımdakinin gözlerine bakarak ne demek istediğimi anlatabilirim. .
 • Paylaş
Bence yazmak çünkü konuşma sırasında yanlış bir kelime kullanırsan onu hemen düzeltme şansın var ama yazmada bu durum yok kaleminden bir kere çıkmış oluyor diğer bir yandan bakarsak da konuşmak için bir öz güven gerekli.
 • Paylaş
4

İlginc Adam, Yanlış anladıysam düzeltirsin, yani yazmak zor ama özgüveni olan biri için konuşmak kolay. Doğru mu anladım?

Kerim Karaman, evet doğru anlamışsın.

İlginc Adam, senden farklı düşünüyorum; bir söz vardır "sözün ağızdan çıkması yaydan fırlatılmış ok gibidir, asla geri dönmez" yani telafisi çok zor bir durumdur ama yazdığın zaman, silersin karalarsın, değiştirirsin, çıkarırsın, eklersin kısaca her türlü düzenlemeyi yaparsın.

Şimdi yazdıklarımdan başka anlam bulacaklar yanlış anlayacaklar kanısına katılmıyorum.. Kişi anlamak istediğini anlar, sen sadece şunu diyebilirsin "aslında o anlamda demedim" farklı anlamlarda anılması dilimizin ve farklı kimliklerimizin en büyük kanıtı bence, bu konuda ne kadar zengin olduğumuzu vurguladığı için kişiyi zorlayarak illa ben şunu dedim sen bunu anladın diye yazmana gerek yok, ona da şunu dersin "sen bilirsin"...

İlginc Adam, Bir de şunu eklemek istiyorum; her öz güveni olan kişi konuşur ama yazamaz... Dediğin gibi yanlış anlaşılmaktan korkar...

Konuşma ani gelişen bir durum olduğu için daha zor gibi
 • Paylaş
Ne kadar bilirsen bil söylediklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır. O yüzden karsıdakinin ne aldığı, ne anladığı önemlidir konusurken de yazarken de. Belki konusurken sıkıcısındır anlatamıyorsundur, ama yazarken kitleleri harekete geçiriyorsundur. Tam tersi de olabilir.

Konuşma ve yazma derdini karşındakine anlatmak için olduğuna göre karşındaki kişi/ler bizim ölçütümüzdür.
 • Paylaş
2

Alper Kocakoc, Konuşarak söyleyemediğin herseyi yazarak çok daha kolay anlatabiliriz, insan bazen herşeyi söyleyemez.

Zeyneo Yılmaz, Yazmak kesinlikle daha zordur.yazı yaz deyince sen ne yapacağını düşünürsün sonra hangi yazı türü faln onları düşünürsün ve yazı yazmak BAMA göre daha zor

Konuşmak daha zor yazarken daha çok düşünebiliyorsun daha az hata şansınız var
 • Paylaş
Konuşmak sanırım, yazı ile ifade daha net olabiliyor ancak his geçişi konuşmak kadar karşı tarafa anında geçmeyebilir.
 • Paylaş
Yazmakk
 • Paylaş
Bence konuşmak daha zordur. Çünkü bir konu hakkında konuşurken düşünme vaktimiz çok kısıtlı ama yazarken yüzlerce kez düşünebiliriz.
 • Paylaş
Tabiki de konusmak en güzelidir yazarak hiçbirsey çözülemez sonucta insanlar konusa konusa anlaşır oyüzden konusmak en güzeli :)
 • Paylaş
Konuşmak daha zordur her zaman. İnsanların gözünün içine bakarak konuşmak. Yazmaksa biraz daha kolay, onun verdiği bir rahatlık var. Bu durumda gözlere büyük rol düşüyor :)
 • Paylaş
Yazmak bana da kolay geliyor :)
 • Paylaş
Konuşmak; zamanı sınırlı ve hata payı az olan bir eylemdir ve düşündüklerimizin derinliklerine genelde inemeyiz. Sığ kalırız çoğu kere. Aheng ise çok önemlidir. Bir şiir okuyor gibi söz ve mantık ittifakı beklenir, heyecan uyandırır bu eylem. Adrenalin seviyen çoğu kerre senin arkada sana destekçi. Bir ruh parıldaması anı gibi. Nerede, ne zaman, hangi vasıfla konuşuyor olmak gibi bir çok etkene de bağlı.

Ama yazmak öyle mi!
 • Paylaş
Konuşmak daha zordur. Ahanda size kanıtlanmış bir örneği ► inploid.com/t/bir-konu-hakkinda-konusurk...
 • Paylaş
Konuşmak daha zordur ağzından çıkan kelimelerin geri dönüşü yoktur ama yazarak daha kolay siler geçer insan geri dönüşümlüdür .
 • Paylaş
Yazmak.

Çok üşeniyorum.

Whatsapp dan mitoloji yazan oluyor bazen.. Nasıl imreniyorum.
Benim olayım değil ama ; bu konuda çok netim..

Bana 8400 karakter yazanı arayıp "evet" diyorum , " olur" diyorum . "Yok ya öyle değil bence yanlış düşünüyorsun" diyorum. Ama kimse benden uzun yazmamı beklemesin.

Zaten o klavyeden çok sakıncalı yanlış kelimeler çıkabiliyor , toparlaması ayrı bir dert.

Bu bahsettiğim dar bir alana (güncel) bakış açımdı.

Edebiyat alanına gelince.

Konuştuklarımı yazsaydım , şu an var olan yazar arkadaşlar imza almaya gelirlerdi kitap fuarına.
Bazen dudaklarımdan dökülenlere ben bile hayretle bakıyorum. Bu bir kendini övme değildir ; emin olun o cümleler bana ait değil. ilham denilen hadise bir emanettir Tanrı'dan hepsi bu.

Fakat dediğim gibi ; çok üşeniyorum.

Yormayın beni. (Buraya sesli mesaj da atabiliyor muyuz ? )
 • Paylaş
Eğer yazma kabiliyetiniz varsa konuşmak çok daha zordur yazı yazmaya göre. Sonuçta içinizden geçenleri istediğiniz gibi yazıya dökebilirsiniz. Yazdığınız yazıdan 1 den fazla anlamlar çıkartılabilir tabi sizin istediğiniz şeyler çıkartılabilir. Konuşurken zorlanırsınız kendinizi nasıl ifade edeceğinizi falan düşünürsünüz haa bide ağlama ihtimaliniz daha yüksek sonuçta hem duygularınız hemde düşüncelerinizaynı anda kendini göstermeye başlıyor. Ağlayarak rahatlayabilirsiniz ama kimi insan başkalarının yanında ağlamayı sevmezler örneğin bnm gibi. Tabi bu sizin vereceğiniz karar ikiside sizin faydanıza içinize atmaktansa 2sinden birinii yapmanızı tercih ederim.
 • Paylaş
Benim için duruma, konuya ve kişiye göre değişiyor. İyi anlaştığım bir arkadaşımla konuşmak iyi geilrken diğeriyle yazarak daha iyi anlaşıyorum. Kişiye göredir aslında.
 • Paylaş
Konunun ne olduğuna göre değişir aslında. İki insanın konuşması gibisi yoktur tabiiki ama iletişebildikleri sürece. Eğer sürekli konuşmanıza rağmen anlaşılmadığınızı ya da yanlış anlaşıldığınızı düşünüyorsanız bir kerede kendinizle konuşmayı deneyin. Sonra bunu sıklıkla yapıp alışkanlık haline getirin. Hatta sonra yazmaya başlayın, kendinizle konuştuklarınızı kayıt altına almış olursunuz. Unutsanız bile gün gelir açar bakarsınız. Konuşurken anlayamadıklarınızı yazdığınızı ve bunları okurken neyin ne olduğunu görür, idrak edersiniz. Kendinizle konuşmayı ve sorduğunuz soruların cevaplarını bulmayı başarabilirseniz işte o zaman konuşmakta kolay gelecektir yazmakta. En önemlisi de okumak, çok okumak... Tıpkı dinlemek gibi... Okumayı başarabilip keyfini aldıktan sonra da üşengeçlik varsa kalkacak, hepsi kolay, keyifli ve kaliteli gelecek. Yeterki iletişebilin ne şekilde olduğu önemli değil... .
 • Paylaş
Benim için yazmak konuşmaktan çok daha kolay
 • Paylaş
Yazmak her zaman bana daha zor gelmiştir. Konuşurkenki düşünce süreci daha az, yazarkenki daha fazla olduğundan galiba. Bu nedenle konuşurken daha dikkatli olmalıyız. Çünkü konuştuklarımızı silme şansımız yok. Paradoks oldu galiba.
 • Paylaş