Bilmek istediğin her şeye ulaş

Konut kredi faizleri tekrardan düşer mi? Ekonomi ile olan bağı nedir?

Konut Kredi faizleri, enflasyon ile doğrudan bağlantılıdır. Yani enflasyon düşerse, faiz düşer; enflasyon artarsa, faiz artar. Hükümetin istikrarı ve piyasalara verdiği güvenle alakalı olan enflasyon, iktidarın seçimlerde gücünü pekiştirmesiyle düşme eğilimindedir.

Ev alacak ve faizin düşmesini bekleyen arkadaşlar, yanlış yapıyorlar. Faiz düşerse ev fiyatları artar. Faiz düştüğünde ödemelerinizi yeniden yapılandırabileceğiniz için beklemeyin ve evinizi hemen alın.

Faizlerin düşmesini beklemek aslında "Dimyata pirince giderken, eldeki bulgurdan olma" durumudur.
  • Paylaş
Konut kredi faizleri düşebilir tabi ki ama yükselme ihtimali de bir o kadar var nihayetinde. Çünkü kredi faizleri tek bir etkene bağlı değil bence bir çok farklı etken faiz oranlarını etkileyebilir. Burada bahsettiğimiz konut kredisi olduğunda inşaat sektöründeki gelişmelerin, gayrimenkuller ile ilgili olarak çıkartılacak yasaların, konut piyasasına olan talebin bir kere faizleri etkileyebileceğini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra insanlar gayrimenkulleri bir yatırım aracı olarak da gördüğünden altın, döviz, borsa vb. farklı yatırım araçlarının durumu değiştiğinde bu aynı zamanda insanların yatırım anlayışının belki değişmesine ve tüm bunlar da konut kredi faizlerinin belki etkilenmesine yol açacak yani düşünürseniz bankalar da kendi menfaatlerini gözeterek ve tabi merkez bankasının da politikaları çerçevesinde faiz oranlarını yeniden belirlemek durumunda kalıyorlar değil mi? Ekonomiyi pek çok farklı açıdan gözlemleyebiliyorsanız zaten kredi faizlerinin geleceği, durumu hakkında yorum yapabilirsiniz.
  • Paylaş
MB'nin faizleri bu sefer artırmasının altında çok büyük ihtimalle siyasi bir karar yatmakta. Faizin de enflasyonun da anahtarı sonuçta Merkez Bankası. Faiz ve enflasyon birbirini tetikleyen iki unsurdur. Birinin üzerinde biraz fazla oynama yapman tüm ekonomik dengeleri rahatsız edecek ister istemez olumsuz tepki verecektir. Ama uzun vade de ben faiz'in düşeceğine inananlardanım. Zoraki faiz artırımı bir yere kadar hedefine ulaşacaktır. Piyasalar normal seyirde devam ederken tutup faizi sürekli artırmak ta MB nin inandırıcılığını yitirecektir. MB bu riski göze alamayacak ve faiz oranlarını büyük ihtimalle düşürecektir.
  • Paylaş
Ben de ekonomiden anlamam ama faizler düştüğünde döviz fiyatları artıyor yani para devalue (paranın değer kaybetmesi) oluyor. Genel enflasyona etkisi de oluyordur, çünkü faizler düştüğünde harcama artıp tasarruf azalıyor. Bence de konut fiyatları hem enflasyona hem de devaluasyona bağlı olarak artacaktır. Yani konutun döviz olarak da fiyatı artacaktır. Faizleri düşürmekteki tek amaç konut sektörünü kısa vadeli yapay olarak pompalamaktır. Uzun vadede ucunun kime dokunacağı malum ki son krizi ABD'deki bu tür sorumsuz davranışlar nedeniyle bütün dünya yaşadı.
  • Paylaş
Bence düşmeyecek. Çünkü Faiz, enflasyonla ters orantılı çalışıor, enflasyon yükseldiğinde M. B. enflasyonu düşürmek için her zaman ilk iş faizleri artırıor. Biz zaten uzun süredir teğet geçti(!) denilen enflasyonu gayet hissederek yaşıoruz. ( te­mel ih­ti­yaç mad­de­le­ri yerine, hiç kul­la­nıl­ma­yan ürün­le­rin kon­du­ğu se­pe­te gö­re he­sap­lanan bir enflasyon bizdeki... ) Bu açıdan yaklaşarak değerlendirdiğim için faizlerin düşme ihtimali olduğunu sanmıorum...
  • Paylaş
Büyük ihtimalle düşecek. Çünkü iş gereği hergün bankalarla yaptığımız görüşmelere bakılırsa şuanda yüksek faizden insanlara kredi vermek için 40 takla atıyorlar. Onların bile tüm planları faizlerin düşeceği üzerine.
  • Paylaş
Yaz geliyor düşmesini bekliyoruz ve bu durum ekonomiye canlılık verir.
  • Paylaş
Piyasalar mart-nisan ayında seçimlerden ötürü pozisyon alma çabası içine girdiğinden belirsizlik söz konusuydu ilerleyen dönemde konut faizlerinde düşüş olacak diye tahmin edilmekte hatta haziran ayında bunu görebilirsiniz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

791 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları