Bilmek istediğin her şeye ulaş

Konutlarda enerji verimliliğine dönük uygulamaların yaygınlaştırılması açısından gereken farkındalık nasıl oluşturulabilir?

Zorunlu su ya da elektrik abonmanlığı kısıtlanırsa faydalı olur...
  • Paylaş
Enerji verimliliği denilince konutlardaki en çok enerjiyi tüketen ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimliliğinden başlanmalı. Tüm sosyal medyada son zamanlarda adet haline gelen 4 cm cephe yalıtımının yeterin çok altında bir kalınlık olduğu yayılabilir. Gerekli en az cephe yalıtımı 10 cm'dir. O bile ısıtma masraflarını oldukça düşürür ama sadece yoğuşma neminin oluşmasını engeller. Konforlu, homojen bir ısınmayı sağlamaz. Çok sıcak ve çok soğuk olan bölgelerde çok daha kalın yalıtım yapılması gerekmektedir. Ankara için bir kez hesaplamıştım 18 cm çıktı, Diyarbakır, Urfa, Adana'yı siz düşünün artık. O tür sert iklimli bölgelerde, eğer hesaplanırsa; gerekli yalıtım kalınlığı 20 hatta 25 cm'nin üstünde çıkacaktır. Kaldı ki cephenizi izole ettirdiğinizde en büyük maliyet, zaten kullanılması yangın açısından sakıncalı olan EPS/XPS (bildiğimiz strafor) maliyeti değil de onun ağı, astarı, yapışkanı, özellikle üstüne gelen sıvası ve bunların işçiliği artı iskele maliyeti olacaktır.

Ayrıca mimari açıdan da konutların doğru yönlere bakması gerekmektedir. Mesela ödüllü Soyak Göztepe konutlarında bazı cepheler güneye bakarken bazıları da kuzeye bakıyor. Binaların şirinlerin evleri gibi serpiştirilmemeleri, doğru yönlere bakacak şekilde yapılmaları gerekmektedir. Şimdi cephe deyince kafası karışanlar olacaktır. Konutlar öyle planlanmalıdır ki güneşin ısısından en iyi şekilde yararlanma amaçlı oturma, yaşama mahalleri güneye, yatak odaları, banyo, tuvalet gibi sürekli kullanılmayan mahaller kuzeye bakmalıdır. Bu da artık çok güçlü bir araç olan sosyal medyada yayılabilir.

Beyaz eşyanın kullanımı da ayrı bir önemli kalem oluşturur. Buzdolabı tamam yapacak bir şey yok ama bulaşıkların elde değil de makinede yıkanması, çamaşırların 30 derecede de temiz olduğu, bir evin sürekli reklamlardaki gibi temizlik kokması gerekmediği, televizyonun cep telefonu gibi sürekli açık olması gerekmediği, odalardan çıkarken ışıkların kapatılabilirliği (gerçi buna fazlaca gerek kalmadı, 25 ve 40 W harici akkor ampul kalmadı zaten piyasada) aşılanmalıdır halka. Bunu da sosyal medya aracıyla yaymak gerekir kanaatimce.

Aslında tüm bunlar hakkında halkı bilinçlendirmek için burası da iyi bir platform...
  • Paylaş
Evin enerji verimliliği değeri ölçülerek, verimsiz evler yüksek Elektrik tarifesinden ücretlendirilir. En verimli ev en ucuz enerjiyi kullanır. Böylece Çevre Bilinci oluşturulur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

772 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt