Bilmek istediğin her şeye ulaş

Köpeğin mama yememesinin nedenleri nelerdir?

Bunun iki temel nedeni olabilir. Problem ya biyolojik ya da psikolojiktir. Kuru mamaya alışamamak, mamayı dişleriyle kıramamak gibi fiziksel engeller, mamayı sevmemek, ev yemeklerine alışmak, sıcaktan bunalmak, iştahın kapalı olması gibi etkenler köpeğinizin mamasını yememesine neden olan biyolojik faktörlerdir. Psikolojik faktörler tıpkı insandaki gibidir. Köpeğiniz korku, travma veya depresyon halinde olabilir, bu nedenle iştahı kesilmiştir. Her durumda bir veterinere başvurmanız gerekir.
  • Paylaş
Bir köpeğin mamasını yememesinin en önemli sebebi fiziksel sorunlardır. Ancak bu durum bir hastalıktan veya başka bir fiziksel sorundan kaynaklanmıyorsa, bir davranış bozukluğu olarak nitelendirilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında, köpeğin mamasını yememesinin birden çok sebebi vardır. Bunlardan ilki depresyondur. Aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de depresyona rastlanabilir. Depresyondaki bir insan ya çok yemek yer, ya da hiç yemez. Bu durum, köpeklerde de aynı şekilde seyreder. Köpeğin yemek yememesinde en çok görülen sebep ise sahibinin dikkatini çekmek istemesidir. Çünkü sahibi köpeğin yemek yemediğini fark eder ve bu durumu çok önemser, köpeğe ilgi göstermeye başlar. Köpekler de bunun farkında olduğundan, adeta durumu kullanır. Hatta bazı köpek sahipleri çok ileri giderek köpeğini eliyle beslemeye başlar ve köpek bu lüksü bırakmak istemediği için başka şartta yemek yemez.
  • Paylaş
Köpek eğer daha önceden ev yemeği veya mama dışında başka şeylerle beslendiyse ilk önüne koyulduğunda mamayı reddetmesi gayet doğal bir davranıştır. Hayvanlar alışık olmadıkları şeyleri yememe gibi evrimsel bir savunma mekanizması geliştirmiştir ve bu doğada zehirlenme riskinin önüne geçer. Fakat evde ve dengeli beslenmek istenen köpeklerde bu davranış şekli dezavantaj yaratır. Eğer iştahın kesilmesine sebep olabilecek mide bulantısı veya ağrıya sebep olabilecek veya ağız ve dişlerde mamayı yakalayıp yiyebilmesine engel olabilecek herhangi bir hastalığı yoksa ev yemeğine alışan köpeği mamaya alıştırmak oldukça kolaydır. Bunun için iki kural çok önemlidir. Birincisi sabır ikincisiyse katı bir kararlılıktır. Bazı köpekler üç güne kadar önündeki mamayı yemeden başka şeyler vermenizi bekleyebilirler. Bu durumda eğer hasta olmadığından eminseniz sabır savaşını kazanmanız gerekir. Köpekler sizin psikolojinizle oynamayı çok iyi becerirler. Ajitasyon konusunda çok başarılıdırlar. Ancak yeterince sabrettiğinizde aç kalan köpek iç güdüsel olarak mama yemek zorunda kalacak ve sizden onun dışında başka bir şey alamayacağını anladığında tamamen mama yemeye dönecektir. Ayrıca mama eğitimi sırasında mamasını bir saat kadar önünde bekletip daha sonraki öğüne kadar önünden almanız daha iyi sonuç almanıza sebep olur. Çünkü köpeğin önünde garantiye alabileceği bir mama bırakmadığınız için açlığını kabaca giderecek kadar bir kaç parça yiyip aburcubur bekleme gibi bir kurnazlığa başvuramayacaktır. Ancak buradaki en önemli nokta köpeğinizin herhangi bir hastalığı bulunmadığından emin olmaktır. Bunun için de bir hekime danışmak en akıllıca şey olur.
  • Paylaş