Bilmek istediğin her şeye ulaş

Köpekler, bir cismi koşup yakalama oyununa neden bu kadar bağlıdırlar ve neden hiç yorulmazlar?

Genel kanının aksine koşup yakalama oyunu köpeklerin koşmayı sevdikleri, şirin olmak istedikleri veya manasız bir obsesyona sahip oldukları için yaptıkları bir aktivite değildir.

Koşup yakalama aslında köpekler için bir oyun olmayıp, çok daha temel bir içgüdü sonucu ortaya çıkan bir harekettir. Köpekler doğaları gereği avcı "predator" hayvanlardır ve içgüdüsel olarak yaşamlarını sürdürmek için avlanmaya programlanmışlardır. Koşup yakalama oyunu işte günümüz evcil köpeklerin bu avlanma içgüdülerinin "prey drive" gün yüzüne çıkmış davranışsal yansımasıdır.

İçgüdüsel olarak köpekler atılan, uzaklaşan, kaçan, koşan cisim ve eşyaları av olarak görüp kovalar ve yakalarlar, hatta ilk yakaladıklarında (özellikle toptan ziyade ince uzun ip veya peluş oyuncak gibi nesnelerde) yaptıkları ve muhtemelen size çok şirin gelen kafalarını sağa sola sallama hareketi de köpeklerin küçük avları ilk yakaladıklarında boyunlarını kırmak için yapmaları gereken yine içgüdüsel bir harekettir.

Buradan bütün köpeklerin vahşi ve saldırgan olduğu gibi saçma bir sonuç çıkardığımı düşünen arkadaşlara tamamen yanıldıklarını, köpeklerin mükemmel bir dost ve yoldaş olduklarını sadece her yaptıklarının güzelleme sanatı kullanılarak anlatılmaması gerektiğini düşündüğümü iletebilirim.
  • Paylaş
Köpekler günlük olarak düzenli bir şekilde enerjilerini atmalıdırlar. Özellikle ev köpeklerinde kısıtlı bir alan olması nedeniyle enerjilerini kolayca atamazlar. Köpekler oyun oynamayı çok severler. Sahipleri istediği sürece her türlü hareketi oyun olarak sayıp durmadan devam ederler. Oyun oynama isteği köpek cinsine göre farklılık gösterir. Golden Retriever cinsinden olan köpekler durmadan oyun oynayabilirler. Oyun oynamayı çok severler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

760 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt