Bilmek istediğin her şeye ulaş

Köprü yapımında kullanılan büyük demir direkler suyun içinde nasıl sabitlenir?

Köprü ayaklarının (büyük demir direklerin) akarsu yatağı içine korumasız olarak yerleştirilmesi söz konusu değildir. Köprü taşıyıcı yapısı çelikten yapılmış dahi olsa, su yatağı içine yerleştirilen ayaklar genelde betonarme olarak düzenlenmektedir. Eski köprülerde dahi çelik veya demir ayaklar yapılmış dahi olsa bunların su altında kalacak bölümü taş ve/veya betonla korozyona (paslanmaya) karşı korunmaktadır.

Akarsu veya deniz tabanına oturan köprü ayaklarının temellerinin yapımında belirli özel yöntemler kullanılmaktadır. Bunların amacı akarsu veya deniz tabanındaki gevşek veya zayıf zeminin derinliklerindeki sağlam zemine temelleri oturtmaktır.

Bunun için uygulanan yöntemlerden biri, yüzer şahmerdan (buhar basıncıyla çalışan büyük çekiçler) kullanarak su altındaki zemine sağlam alt tabakaya ulasana kadar kazıklar çakmaktır. Bu kazıklar eskiden sudan etkilenmeyecek malzemeden yapılmış (meşe vb.) ve çürümeye karşı dayanacak şekilde kimyasal işlem görmüş ahşap kazıklardı. Bugün ise çelikten borular çakılıp bunların içinin özel yöntemlerle su altında betonarme ile doldurulması yöntemi uygulanmaktadır. Su altında köprü ayağı temellerinin yapımında kullanılan başka bir yöntem de batırılmış betonarme "keson" yöntemidir. "keson" adını verdiğimiz betonarmeden yapılmış "sandıklar" su tabanına oturtulup özel araçlar kullanan dalgıç işçilerce su altındaki zemine gömülür. İstenen derinliğe ulaşana kadar bunlar üst üste eklenebilir sonra içleri betonarme ile doldurularak köprü ayakları bunlara oturtulur.
Uygulanan bir ileri teknoloji de, kesonlar su altı kazısıyla sağlam zemine oturtulup uçları su yüzeyinin üstüne çıktıktan sonra bunlara içindeki suyun boşaltılması ile birlikte basınçlı hava uygulayarak kuru bir iç mekan oluşturmak ve bu basınçlı ortamda sağlık sınırlamalarının izin verdiği sürece çalışan işçilerle betonarme temelin oluşturulması yöntemidir.

Su tabanında kayalık bir sağlam zemin bulunduğu taktirde, köprü üst yapısı ayağın bu noktadaki temele oturtulmasını sağlayacak şekilde tasarlanır ve temel doğrudan bu noktaya batırılan beton bloklara veya kaya dolgulara dayandırılır.

Su altında köprü temeli oluşturmak pahalı ve zahmetli bir iş olduğundan, çağdaş teknik ve malzemelerle uzun açıklıklar oluşturulup su altındaki zemine oturan temellerden kaçınmak veya bunların sayısını en aza indirmeye çalışılmaktadır.

- Alıntıdır
Y. Müh. M. Ender Arkun
TÜBITAK Insaat ve Çevre Teknolojileri
Yürütme Komitesi Sekreteri
  • Paylaş
Suyun derinliği çok olduğu zaman ''batardo" (suyun altında kazı işlemi yapabilmek için yapılan tahkim işine) denilen uygulamayla bir çerçeve oluşturulur ve sonra kazıklar çakılarak köprünün ayakları oluşturulur sonra batardonun içini de doldurularak yukarı doğru çıkılır. Tam net bir bilgi veremedim kusuruma bakmayın...
  • Paylaş
1

Şaman, Üstadım müsaadenizle biraz tamamlayayım. Öncelikle akarsularda çalışabilmek için şantiyenin yukarısından şantiyenin bittiği yerden biraz ilerisine kadar akarsuyun akışına devam etmesini sağlayacak diversiyon kanalları yapılır. Batardo akarsular üzerinde çalışmalar yapılabilmesi için yapılan geçici setlerdir. Suyun yatağında değil de açılan kanaldan akmasını sağlamak için şantiyenin üstüne ya da önüne bir bataro yapılır ve su diversiyon kanalına verilir. Suyun inşa esnasında geri tepmesini önlemek için bir adet de şantiyenin altıyla kanal çıkışı arasına yapılır. Böylece inşaat esnasında şantiye kuru tutulur. Artık iki batardo arasında köprü ya da baraj inşa edilebilir. İşlem tamamlandıktan sonra batardolar kaldırılır. Tabii bu yöntem nispeten değerli yapılar için uygulanır, sonuçta batardoların yapımı ve diversiyon kanalları oldukça masraflı girişimlerdir. Daha ucuz dere köprülerinde orta ayak temelinin çevresi spund (çakılabilir trapez çelik) duvarlarla çevrilir ve inşaat bitince duvarlar zeminden çekilerek çıkartılır.

Çelik Konstruksiyonlarla sabitlenir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

679 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt