Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kopya girişim fikri olur mu?

Örneğin, İzmir'de tuttuğu görülen bir girişim fikrini, kopya olarak Mersin'de uygulamaya kalksak başarılı olma ihtimalimiz artar mı?Düzenle
Kopya girişim fikri olmaz, ilham alınan girişim fikri olur. Aynısını yapacaksanız ne değer katabilirsiniz? Eğer yurt dışındaki bir girişimden ilham alacak dahi olsanız bunu sunacağınız kültüre göre şekillendirmelisiniz.
 • Paylaş
Olur tabi ama formatlaması özgün olmalı ayrıca patentli bir ürün ise zaten olmaz.
 • Paylaş
1

Mehmet Talha Uludağ, Patent bence pek işe yaramıyor. Ufak değişikliklerle patentin dışına çıkan bir girişim yapabiliyorsun. Özellikle yazılım sektöründe patent almak en gereksiz işlerden biri.

Girişim olur ama girişim fikri olmaz.
 • Paylaş
Eğer girişim fikri Mersin'de rakibe sahip değilse ve kolay yayılma potansiyeli yoksa gayet mantıklı.
 • Paylaş
Yemeksepeti başarılı oldu ve buna benzer bir sürü proje hali hazırda bu şekilde işliyor.(yanılmıyorsam inploid 'de yurtdışı kaynaklı sitelerden ilham alınarak yapıldı.) Piyasa araştırmanı güzel yaptıktan sonra neden olmasın. Tutabilir, ama sen gidip de izmirliler midyeye bayılıyor peynir ekmek gibi satılıyor diye satmaya çalışırsan, o bölgenin ağız tadına uymaya bilir. Bu iş tutar diyebilmen için, piyasa araştırmanı güzel yapman lazım diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Mehmet Talha Uludağ, Bu konuyla ilgili Japonların söylediği çok güzel bir söz var. Japonlar teknolojiyi üretirken ürünlerinin batılı firmalarca kopyalanmasından korkmadılar. Çünkü şöyle bir mottoları vardı: Biz daha iyisini üretmek için zaman harcadık, çabalarken ve çalarken onlar...
Mesela ilk başta çoğu kişi Tesla Motors'un saçma ve gereksiz olduğunu düşünmüştü. Ama Tesla, piyasaya başarıyla çıktı ve şuan diğer otomotiv şirketleri onu taklit etmek için uğraşıyor. Tesla daha iyisini üretmek için uğraşırken...

Bence olur niye olmasin. Risk aliyosun sonucta. .
 • Paylaş
Öncelikle, fikrin yeni uygulanacağı bölgedeki sosyal, ekonomik ve demografik özellikler ile o bölgede bulunan insanların alışkanlıkları fikrin uygulandığı önceki yerlerdeki insanların ve çevrenin tüm bu özellikleriyle kıyaslanmalıdır. Ciddi benzerliklerin bulunması halinde fikrin başarısız olması düşük bir ihtimal olarak görülmektedir.
 • Paylaş
Zaman ve mekan kombinasyonu doğru ise, yerelleştirme doğru yapılabilirse çok da güzel olur, pek de güzel olur. Amma özgün olursa mühendislik damarımızı gıdıklar, dadından yenmez.
 • Paylaş
İşin içeriğine ve fizibilitesine göre değişir bu durum. Öncelikle işin tuttuğu ilk bölge ile hedeflenen yeni bölgedeki hedef kitle üzerine bir analiz yapılması faydalı olacaktır.
 • Paylaş
Kopya girişim, kopya girişimdir. Kopyaladığının üzerine ciddi yenilikler koyup geliştirirsen ilham almış ve geliştirmiş olursun. Ne var ki, ülkemiz kopyalamaya teşvik ediyor. Bildiğim kadarıyla dünyada var olan ama tr de olmayan bir girişim geliştirirsen hibe veriyorlar.
 • Paylaş
Olur. İlk icat eden iyi bir ürün çıkarmıştır ama halka ilişkiler, pazarlama gibi konulara eğilmemiştir ya da bu konularda zayıf kalmıştır, ürünü fazla yayamamıştır. Sosyal konularda başarılı bir kişi bunu kopyalayıp, daha çok yayabilir ama eğer orijinal mucit hukuk yoluna giderse onu terletebilir.
 • Paylaş
Girişmin sektörüne göre değişir. Yaz turizm sektörü ise Ağrı'da tutmaz :)
 • Paylaş
Tabiki olur, marka bilinirliği, rekabet, patent gibi ürünlerin olumlu yönleri ve yeni iş sahaları ortaya çıkar.
Ölmeden gördüğüm, gördüğüme memnun olduğum, yıllarca anlatacağım bir anekdot:
Teknolojik Çin, Apple'ın Iphone'un yeni sürümünü piyasaya çıkarmadan 1 hafta önce Iphone 5'i çıkarır. Bunun üzerine Apple Iphone 5 yerine 4S adını kullanır. Bir filmin vizyondan önce korsana düşmesi gibi :)
 • Paylaş
Kopyaya bağlı.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

340 Görüntülenme16 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları