Bilmek istediğin her şeye ulaş

Koreliler ve Çinliler arasındaki farklar nelerdir?

Koreliler de Çinliler de Asyalıdırlar. Birbirlerine çok benzedikleri için bir çok insan onları birbirinden ayıramaz. Ancak yakınen incelendiklerinde birbirlerine aslında çok benzemedikleri ve belirgin farklar olduğu görülecektir.

Koreliler

Güney Kore ve Kuzey Korelileri birlikte ele alacağım. Japonya, Çin ve diğer Asya ülkeleri ile birlikte toplam 85 milyon koreli olduğu bilinmeltedir. Ataları eski kore yarımadasında yaşamışlardır.
Kore tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanır. Çİnliler Koreyi ele geçirdikten sonra Budizm etkileri görülmeye başlandı. 20. yy a kadar değişik hanedanlıkların altında bağımsızlardı. Daha sonra 1910 yılında Japonya Koreyi işgal etti. 2. Dünya savaşında Japonyanın yenilmesi ile de Güney Kore ABD tarafından ve Kuzey Kore de SSCB tarafından işgal edildi. Böylece Güney Kore ve Kuzey Kore birbirinden iki farklı rejimde idare edilmeye başladı. Sosyalist birlik yıkıldı ama bu iki halk tekrar birleşemedi.
1950 yılında Kuzey koredeki birlikler Güney Koreyi almak istediler ancak BM olaya el attı ve bölgeye asker gönderildi. Bilindiği üzere ülkemizden de o dönemde bir tugay asker gönderilmişti. 3 yıl sonra ateşkes imzalandı ve sınırlar belirlenerek demokratik rejime geçildi.
Etnik ve dil açısından homojen bir yapıya sahiptir. Resmi dilleri Korecedir. Halen büyük bir kısmız Budizme ve Konfüçyüsçülüğe inanmaktadır. Bir kısmı ise Hristiyandır. Kore mutfağı da oldukça özgündür. Geleneksel alışkanlıklarını hala korumaktadırlar. Çinlilerde azınlık olarak Korede bulunur. Aynı zamanda geçmişte yaşanılan sıkıntılı günler ve savaşlardan dolayı bir çok Koreli de göçe yönelmişlerdir.


Çinliler

Çin, Doğu Asya'da Pasifik Okyanusu'nun batı sahilindedir. Ülke topraklarında 5000 den fazla ada bulunur.
Çinlilerin çoğu Budizme inanır. Taoizm ve Hristiyanlık'a da inananlar vardır.
Müslümanlığa inanış ise Uygur, Hui, Kazak, Kırgız, Tatar ve Özbek azınlıklar arasında yaygındır
Çoğunlukta Putonghua­ Kuzey Çincesi, Mandarin bunların dışında halen kullanılan bir çok yerel dil vardır.
Çin Halk Cumhuriyeti, hem kültürel hem de coğrafik yönüyle ilgi çekmeyi başarmıştır. Coğrafi zenginlikleri çok fazladır ve çok güzel plajlara sahiptir. İmparatorluk ülkesinden kalma yapılar ise Turizmin gelişmesine neden olmuştur.


Koreliler ve Çinlileri nasıl ayıracağımıza gelince;


Korelilerin elmacık kemikleir Çinlilere göre daha yüksektir
Çinlilerin yüzü Korelilere göre daha düz ve gözleri daha küçüktür.
Koreliler Çinlilere göre biraz daha az çekik gözlüdür.

Bir Koreli;

Kore

Çinli ;

Kore
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1327 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt