Bilmek istediğin her şeye ulaş

Korku ile fobi arasındaki farklar nelerdir?

Korku herkeste var olan, bizi hayatta tutmaya yarayan bir duygudur. Kişi gerçek bir tehlike ile karşılaştığında korkar, korku durumunda bazı hormonların salınımı artar bazılarınınki azalır ve vücut savaş ya da kaç tepkisi verir. Eğer böyle bir duygumuz olmasaydı deprem halinde bulunduğumuz ortamda kalır ya da araba kazası anında bizi koruyan refleksif davranışları yapamazdık ve muhtemelen daha çabuk ölürdük.

Fobiden bahsettiğimizde ise en temel özelliğinin mantık dışı olduğunu söyleyebiliriz. Kişi hayatında hiç yılanla karşılaşmasa bile yılandan ölümüne korkabilir; ya da iri yarı bir asker küçücük bir böcekten ölümüne korkabilir. İşte bunlar artık fobidir. Çünkü bunlar hem mantık dışıdır hem de işlevsel değildir.

Fobiyi psikanaliz şöyle açıklar: korkulan şey içte çözülmemiş bir krizin dış dünyaya sembolik yansımasıdır. Yani kişi kediden, yılandan ya da böcekten korkmakla içte duyurulmamış bir dürtüyü doyurmaktadır.
  • Paylaş

Korkuyla fobinin arasındaki en büyük fark fobinin mantıksız olmasıdır.Korku ise yaşanılanlardan kaynaklanan normal bir duygudur.Depremin çok olduğu bir yerde depremden korkmak çok doğaldır.Ama deprem bölgesi olmayan bir yerde,eğer kişi bütün hayatını deprem korkusu üzerine kuruyor ve bu mantıksız korku artık hayatını etkilemeye başlamışsa bu artık korku değil fobidir.

  • Paylaş