Bilmek istediğin her şeye ulaş

Korku nasıl oluşur?

Korkunun temelini tehlike oluşturur. İlkel insanlardan itibaren korku tehlike anlarında kendini koruma mekanizmasıyla oluşur. Beynimizin en erken oluşan kısmı ilkel beyinde denilen amigdala korkuyu oluşturur ve nispeten daha gelişmiş beyin parçası olan neo kortekse ileterek vücutta fizyolojik olarak hissedilmesini sağlar. Ve insan oluşan semptomlarla korkuyu hisseder. Etki-tepki kanunuyla korku tehlikenin oluşma durumunda hissedilir. Bugün ki bütün korkularımız ilk insanlarda da oluşan ve kendini koruma içgüdüsüne yol açan korkunun türevleridir.
  • Paylaş
4

Fethi Ahmet Torun, peki korkuyla nasıl mücadele edilir?

Eyüp Demir, bu bireysel bir yöntemdir. Korkuyla baş etmek için genel geçer bir yolu yoktur. Kendini ne kadar tanırsan korkuyla başetmen için kendi yolunu bulursun.Ben kendi yolumu söyleyim korktuğum anda 5 saniye boyunca korkumun iliklerime kadar yayılmasına müsaade ederim bütün bedenimle korkuyu hissettikten sonra korkunun bana yapabileceği başka bişey kalmaz 5 saniyeden sonra artık korkmuyorumdur ve çözüm için yol arıyo olurum.

Fethi Ahmet Torun, seninle msj laşa bilirmiyiz

Eyüp Demir, direct mesaj atabilirsin

Cesaretin 3 sn gecikmesiyle!
  • Paylaş
Zararlı olduğunu bildiğimiz ve korunma amacıyla gösterdiğimiz korkular beyinde oluşur ancak otomatik refleksler olarak ortaya çıkanların kaynağı bilinçaltıdır. Bilincimizin bizi sevk ettiği korku aslında iyi birşeydir, bizi öğrendiğimiz tehlikelere karşı uyarır, korur. Diğerleri ise muhtemelen çocukluktan kalmıştır, sebebi saptanamaz ve çözülemesse fobiye dönüşür. Başkalarına çok basit gelebilecek hatta alay konusu olabilecek şeyler, korkuyu duyan kişinin hayatını karartabilir. Bu yüzden korkunun tanımı yapılmalı ve üzerine gidilmelidir.
  • Paylaş
Bilinmezliklerin olduğu yerde korku oluşur.Mesela karanlıktan korkanlar karalığın içindeki bilinmezlikten(in,cin.peri,vs.) korkar.Bilinmezlik giderildiği zaman korkular diner bana göre.Korkuları yenmek içinde korkunun üzerine gitmek gerekir.
  • Paylaş
Korku tehlikeyle karşılaşma anında kendine bir zarar geleceği düşüncesiyle ortaya çıkan bir duygudur.
  • Paylaş
1

Fethi Ahmet Torun, bir insanın en büyük zaafı korkusudur!

Seni korkutlarında
  • Paylaş
Korku insanın bilemediği bir ruhsal varlıktan değil, özgüven eksikliğinden doğan anlık bir durumdur.

Kötü bir örnek vereceğim. Basit bir kavga. Dayak yemekten korkmayan bir insan, teke tek de çıkar, 5'e 1'de ama bazı insanlar korkmadığını zannediyorsa teke tek çıkar ama 5'e 1 çıkmaz. Bu özgüven eksikliğidir.

İnsan denilen varlık din, dil, coğrafya fark etmezsizin, her zaman işin kolayına kaçmayı sever. Özgüven eksikliğini, dogmatik duygulara yüklemek kolay ama yüzleşmek zordur. Kısacası, korku vicdan ve özgüvendir.

Dürüst olup korkularınıza bahane aramayın.
  • Paylaş
6

Yolalinda, 5e 1 çıkmayan insanların kaçmalarının sebebi özgüven eksikliği değil de dayak yemeyi sevmemesi. ip mani izlediysen çok iyi açıklayan bi sahnesi vardı 2. filminde.

Ali Kaan Yantiri, Dayak yemeyi sevmemesi demek basit bir cevap olur. Özel bir fetisin yoksa dayak yemeyi kimse sevmez. Verdiğim örnek kaba ama durumu basitçe özetleyebilecek bir örnekti. Ben işin psikolojik açısından baktım ama sen neresindesin onu bulamadım. Daha iyi bir bakış açın ve örneklemen varsa cevabını yazarsın bizde okur yorumlarımızı yaparız.

Yolalinda, haha sakin ol ya.'kaba ama basitçe örneğin'e basit bir cevap vermiştim de anlaşılmamış. demek istediğim bi korkak insanın korkusu vardır bir de gerçekten korkulması gerektiği için korkan vardır. sen herkesi korkak yapmışsın.

Ali Kaan Yantiri, Ben herkesi korkak yapmadım sadece ortaya attım lafı bir sen alındın. Bu kadar egon olmasından korktuğun belli oluyor ve ben gayet sakinim. Dediğim gibi sen ver soruya cevap bir seni duyalım böyle alt yorumlarla olmuyor. Hem bahsettiğin ayrımı açıklamış olursun.

Yolalinda, korku nasıl oluşur a cevap veren biri mi bunları söylüyor şu an?

Yolalinda, alt yorumla cevapların amacı farklı biliyorsan.ben senin soruya verdiğin cevaba yorum yapmak için geldim soruya cevap vermek için değil

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

719 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları