Bilmek istediğin her şeye ulaş

Korkularla yüzleşince onları yenebildiğimize inanıyor musunuz? Mesela?

Evet, şöyle ki bundan iki ay kadar önce Cem Öğretir'in "Etkili İletişim" adlı seminerine katıldım. Seyirciler arasından sahne korkusu olan birini sahneye davet etti ve onunla konuşmaya başladı, konuştukça sahnedeki kişi daha da rahatladı, rahatladıkça kendini daha iyi ifade edebilmeye başladı. Daha sonra yerine oturdu ve Cem Öğretir seyirciye her soru soruşunda, sahneye çıkan kişi elini kaldırıp söz istedi. Ne kadar cesaretle üstüne gidersek o kadar korkumuzu yenme olasılığımız artar. Mesele cesaret edebilmekte bitiyor aslında. Hadi diyelim cesaret edemedik nasıl olsa bir şekilde o korkuyla karşı karşıya geleceğiz, Şarkıda da geçtiği gibi korkularıyla yüzleşiyor insan er ya da geç, burda da yapılması gereken korkumuzdan üstün olduğumuza, o korkuyu yenebileceğimize inanmak.
  • Paylaş
Evet inanıyorum. Bundan altı ay önce muhteşem bir işle tanıştım. Tabi ki ön yargılarım ve korkularım vardı. Ama bu korkumu yenmek için biraz sabredip üstüne gittiğimde aslında hiçte korkulacak bir iş olmadığını kendim yaşayarak görmüş oldum. Eğer ki korkularımın üstüne gitmek yerine kabullense idim şuan bunları bile yazıyor olmazdım. :)
  • Paylaş
Beyindeki karanlık odalardadır korkular. Ne olduğuna ya da olacağına dair ileri derecede olumsuz bakış açısına sahip olduğumuz kapılar ardındadır. Yüzleşmek o odada aslında ne olduğunu gösterir. Gördüğümüzde de bakış açımız beklentimiz ile karşılaşmış olur ve ortaya çıkan tablo bizi rahatlatır. Bu da o odanın kapısının artık hep açık kalmasına yol açar. Önünden rahatlıkla geçebiliriz artık o odanın içinde ne olduğunu bildiğimiz için. Yüzleşiriz, algılarız, farkederiz, yeneriz...
  • Paylaş
İnanıyorum. Köpek korkumu korkumla ve köpeklerle yüzleşerek yendim.
  • Paylaş
Yüzleşme etkili bir yoldur. Fakat bu yolun nasıl izleneceği kişiden kişiye değişir. Köpek korkusunu ele alırsak. Kişiyi köpekle aynı ortamda başka bir kişinin yardımıyla belli sürelerde bulundurulmasıyla korku yenilebilir. Fakat bu riskli bir durumdur, yüzleştirilen kişinin ciddi bir rahatsızlığı (Ör. Kalp rahatsızlığı) olmaması gerekir. Diğer yöntem ise sistematik duyarsızlaştırma yöntemidir. Önce korkusu olan bireye köpek resimleri video vb şeyler göstererek başlanır ve zaman ilerledikçe aşamalar köpekle aynı ortama gelene kadar devam edebilir. Genellikle bu yöntemler davranışçı terapilerde kullanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

441 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları