Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kortizon nedir? Yan etkileri nelerdir?

Hormon

Kortizon, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesince salgılanan, iltihaplanmayı önleyici özellikleri olan hormondur. Çağın ilacı olarak geçmesine rağmen doğru şekilde kullanıldığında hasta için hayat kurtarıcı etki yapıyor fakat yanlış kullanıldığında ise, hastalığı iyileştireceği yerde hastaya, geri dönülmesi imkansız zararlar veriyor.
Kortizon, romatizmadan zehirlenmelere yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Öyle ki bazı hastalıklarda ve şoklarda kortizon olmadan olmuyor.

Kortizon yapay ve doğal olarak da bulunuyor. Normal bir insanın vücudunda 24 saatte yaklaşık 15-40 mg. kortizon üretildiği söyleniyor ise de kortizon üretimi şişmanlarda yüzde 50 oranında daha fazla oluyor. Vücut ısısı, kan basıncı, gece ve gündüz olmasına bağlı olarak üretilen kortizon miktarı da değişiyor. Vücudumuz kortizonu en çok sabahları üretiyor. Sinir anında ise bu üretim normalin 10 katına kadar çıkıyor. Kortizon yapımı geçe yarısına doğru giderek azalıyor. Vücudun bu kendi kendine kortizon üretimi doğumdan sonraki üçüncü haftada başlıyor ve ölünceye kadar devam ediyor. Aynı yüksek doz kortizon tedavilerinde olduğu gibi, vücudun kortizonu normalden çok üretmesi de kişi açısından zararlı.

Yan Etkilerine Gelince...
Ne yazık ki yararı kadar zararı da bulunuyor. Dışarıdan da rahatça gözlenebilen ilk etkisini vücudun hormonal sistemi üzerinde yapıyor. Özellikle çocukluk çağı ve genç yaşlarda uygulanan kortizon tedavisi gelişme bozukluğuna yol açabiliyor. Kortizonun neden olduğu şişkinlik sonucu çocukta “Aydede yüzü” olarak tarif edilen bir çehre oluşuyor. Vücudun kimi bölgelerinde normal dışı şişlikler ve gövdede yağlanma görülebiliyor. Bunun dışında adale zayıflığı, kan basıncında yükselme, kemik erimesi, seksüel ve psikolojik bozukluklar kendini gösterebiliyor. Ciltte kıllanma, çizgilenme, adet bozuklukları, troid fonksiyonlarında ve erkeklerde testisler üzerinde olumsuz etkiler de yine ilacın hormonları etkilemesi sonucu ortaya çıkan diğer belirtiler. Vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalıyor. Tedavi sürecinde tedavi daha da uzarsa kemik erimeleri başlar.

Kısacası kortizon tedavisi iki ucu keskin bıçak gibidir. Doğru ve gerektiği zaman kullanıldığında şifa, yanlış bir kullanımla da çok ciddi sonuçları beraberinde getirir!
  • Paylaş