Bilmek istediğin her şeye ulaş

KOSGEB dışında iş kurmak için düşük faizli kredi ya da hibe alabileceğim yerler nereler?

Avrupa Birliği'nden de hibe alınabiliyor.
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Belgi hanım. AB nin yeni işyeri kurmak isteyenlere hibe verdiğini nerden duydunuz. Böyle bir hibe programı yok.

Kurulacak işin detayına göre daha kolay yanıt verilebilir. Üniversitese güneş enerjili araba projemiz için bu şekilde sponsor ararken Avrupa Birliği hibeleri için çok koşturduk. Çünkü o günün üniversite projesi bugünün ARGE'si kuvvetli Türk sermayeli şirketini doğurdu. Fakat hibe koşullarında projemizin tüm haklarının Avrupa Birliği'ne ait olacağı gibi bir maddenin olması bizi geri döndürdü.

Avrupa karşıtı değilim ama Avrupa Birliği'nin iki yüzlü yaklaşımlarının da inploid topraklarında seslendirilmesini istiyorum. Tarımsal faaliyetler için Avrupa Birliği'nden hibe alabilirsiniz hem de %100 karşılıksız ama bu elinizdeki yerli tohumların karşılığında tek kullanımlık tohumlar kullanılması gibi koşullarda geçerli. Yaw arkadaş elimde yerli tohum var ama desteğim yok bana bir yardım eli uzat diyorsun, olmaz efendim senin elindeki tohuma neden yatırım yapayım, onu bırak yurt dışından tohum getir o zaman %100 hibe vereyim diyor.

Ayrıca TÜBİTAK da hibe desteği sağlar. Yalnız sanayi ve akademik konularda Ar-Ge proje desteği sağlamaktadır. Yukarıda bahsettiğim güneş enerjili araba projesinin en büyük hibecisidir.

Eğer projeniz gerçekten kuvvetliyse Anadolu'da çok fazla yatırım yapmak isteyen sivil toplum kuruluşları var. Sen yeter ki bu ülkenin adını uluslararası arenada bir yerlere getireceğini kanıtla. Anadolu sana destek olur.
  • Paylaş
Tüm samimiyetimle söylüyorum kosgeb dahil buna benzer kurumlardan hibe almak yada geri ödemeli kredi almak hem 1 yıl üstünde bir zaman hemde çok zor, zaten kosgeb belli bir sermayasi yani işyeri olan geliştirmek isteyenlere hizmet eden bir yer ha evet veriyorlar girişimcilere destek fakat bütün hevesinizi kırarlar çevremdeki insanların nasıl bıktığını gördüm, buna vereceğiniz efor ve zamanı özel sektör de var olan şirketlere yönelin
Tavsiyem özel kurum ve şirketleri araştırın strateji oluşturun, iki tarafın kazanacağı modeller oluşturmak özel sektörde daha kolay yatırıma dönüşür yani şirketleri etkilemeye çalışın kısmi ortaklık kurun gerekirse hizmeti verin, sistemi onlar sağlasın yani bu yazdıklarım zor gelebilir fakat günümüzde iş kurmak için hibe ve kredi almak kurumlardan çok zor çok özel bir proje iş modeliniz varsa ''melek yatırımcılar'' da var ama basit bir iş modeline yatırım almanız çok zor
  • Paylaş
KOSGEB Desteğini çok araştırdım konuştum ettim adam projenin öncelikle arge olmasına dikkat ediyor ama tek seçim kriteri değil. Daha sonra resmi ıvır zıvıırları halledip kaydını yaptırman gerekiyor. Birde verdiği para için yaptığın harcamaları fişle ibraz etmeni istiyor. Önce harcayacaksın sonra alacaksın. Bankadan kobi kredileri çeksen bence daha mantıklı hem sninle ilgilenen danışmanlarla çalışman daha sağlıklı olur.
Ayrıca güvendiğin fikirlerle teknokent ve telekominikasyon firmalarının çekirdek ofislerinde barınabilirsin, buradan da melek yatırımcılar bulabilirsin.
  • Paylaş
KOSGEB veya benzeri yerler her tür kuruluşa destek verir halde olsalar da, yeni kurulan bir iş yeri için çok sıcak baktıkları söylenemez. Ya çok iyi bir fikirle gideceksiniz, ki bu da onların kriterlerine göre çok zor, ya da hazırda yaptığınız işin geliştirilmesi amacıyla karşılarına çıkacaksınız.
  • Paylaş
Ben kurucam o sistemide önce ödeme sistemi projemi bir kalkındırmama gerekiyor bu işler sistem işi web mantıklı güçlü destek alt yapılı işler kurmak gerekiyor. Bu ne ya sıktılar fikirleri heba etmeleri iyice.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

397 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt