Bilmek istediğin her şeye ulaş

KOSGEB gibi girişimcilere destek veren Türkiye'de başka hangi kuruluşlar vardır?

Girişimcilik henüz kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan olarak yeterince desteklenmiyorsa da KOSGEB tek kuruluş değildir.

- Teknogirişim

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2009 yılından bu yana sağlanan, Teknogirişim Sermayesi Destek Programı oldukça dikkate değer bir programdır. Kendi tanımlamaları ile anlatırsak ''Yüksek eğitimli ve nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini desteklemek amacı ile'' oluşturulmuş bu program, 2014 yılı itibari ile 100. 000 TL üst limit ve -kurul kararıyla- %100'e varabilen destek oranı ile oldukça heyecan verici sayılabilir. Örgün eğitim veren bir üniversite programından 5 sene içinde mezun olduysanız ya da mezun olmanıza 1 seneden az bir zaman kaldıysa bu desteği dikkate alın derim.

Teknogirişim her yıl 1 Ekim - 1 Kasım arasında ön başvuru kabul eder; 1-2 ay içerisinde de önbaşvuruyu geçen girişimci adaylarından ayrıntılı başvuru dosyalarını ister, o kısmı da atlatırsanız sizi Ankara'ya mülakata çağırır. Tüm bunlarında sonunda, fikriniz kadar kişiliğiniz de etkileyici bulunursa (evet, girişimciliğin en önemli noktalarından biri de tabi iş fikrini düzgün ifade edebilme becerisi) , 1 ay içinde şirketinizi kurmanızı söyleyen bir tebrik mektubu alırsınız.

Teknogirişim oldukça geniş bir yelpazede proje fikirlerine açıktır ve 2013 yılında 300'den fazla projeye destek vermişlerdir. Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak size; eğer teknolojik bir yenilik fikriniz var ise ve bu fikri gerçekleştirmek için 100. 000 TL destek yeterli olacak ise bu desteğe başvurun derim.

Üstelik Teknogirişim'e başvuran çoğu girişimcinin ön başvuru aşamasında YALNIZCA parlak bir iş fikri olduğunu da bilmenizi isterim. Büyük harf kullanmamın sebebi önemli: çoğu girişimci adayı, herhangi bir sermayesi olmadan, fikrini yeterince araştırmadan, hatta iş planının en önemli noktası olan bütçeyi bile tam hesap edemeden bu programa başvuruyor. Bunu elbette 'kötü örnek' olarak veriyor, önbaşvuru aşamasının çok da göz korkutucu olmadığını bilmeniz için yazıyorum. Zaten ayrıntılı başvuru aşamasında iş fikrinizi her detayı ile düşünmek zorunda kalacaksınız. (Ön başvuruyu geçen çoğu girişimci adayı bu aşamada eleniyor çünkü bu aşama oldukça zorlu ve sizi iş fikriniz hakkında her detayı düşünmek zorunda bırakıyor.)

Not: İş fikriniz çok parlak olmasına gerek yok, Türkiye için yenilikçi bir yanı varsa ya da yurtiçinde üretilmeyen bir ürün ise bu bile yeterli.

Not2: Hayır, iş fikrinizde öne sürdüğünüz yenilikleri yapamazsanız parayı geri istemiyorlar. (Kendi FAQ bölümümü oluşturdum varsayın lütfen)

- TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programı

Teoride tek kelime ile muhteşem düşünülmüş fakat uygulaması biraz sıkıntılı olan bir programdır. Kısaca tanımlamak istersek: Teknogirişim Desteği'ni de içine alan ve uzun vadede girişimcinin yanında olmayı hedefleyen bir programdır. Bir nevi devletin 'melek yatırımcılık' programı sayabilirsiniz.

Öncelikle; bu bir 'çağrılı program' yani belirli dönemlerde açılıyor ve girişimcilere çağrı yapılıyor. Bu çağrı TÜBİTAK'ın websitesinden takip edilebilir. Çağrı döneminde başvuru koşulları değişebiliyor o yüzden çok kısaca size programın genel hatlarından bahsetmek istiyorum.

1512, adı üzerinde bir Aşamalı Destek programı ve 4 aşamadan oluşuyor:
1. Aşama: 45 yaşından gün almadıysanız ve en az üniversite mezunuysanız iş fikrinizi sunuyorsunuz. İş fikriniz kabul edilirse sizi bir girişimcilik eğitimine (gönüllü) ya da rehber desteğine alıyorlar. Burada size iş planınızı yazmanız konusunda yardım ediyorlar. Bu iş planı ile de 2. Aşamaya doğru yola çıkıyorsunuz.

2. Aşama: Bu aşama bildiğiniz Teknogirişim Sanayi Desteği. Tek farkı 1512 ile geldiğiniz için (çağrı döneminde özellikle bir kriter olarak belirlenmemiş ise) 'mezuniyet tarihinden itibaren 5 yıl içinde' başvurma şartı olmaması. Bir de tabi, rehberlik aldığınız için kabul edilme şansınızın çok daha yüksek olacağı varsayılıyor.

3. Aşama: Teknogirişim desteğini başarı ile kullandıysanız, sırada TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı bulunmakta. Bu programda, toplam bütçesi 500. 000 TL üst limitli olan projeler maksimum %75 oranında destek alabiliyor. (1507 programına her zaman başvuru yapabilirsiniz, fakat eğer bir Teknogirişim firması iseniz, her zaman daha avantajlı olacağınızı hatırlatmak isterim)

4. Aşama: Tüm aşamalardan başarı ile geçmiş bir KOBİ iseniz, TÜBİTAK sizi tanıtmak için çeşitli -belirsiz- faaliyetlerde bulunmayı vaat ediyor. Malesef bu aşamayı hiç görmediğim için size deneyim aktaramayacağım. Fakat yazdıklarına göre, hakkınızda 'tanıtıcı mektuplar' yazarak çeşitli firmalara gönderiyor ya da 'proje pazarları' düzenliyorlar.

- Kalkınma Ajansları

Nadiren de olsa çeşitli Kalkınma Ajansları, zaman zaman Mali Destek Programı başlıkları altında girişimciliği 'doğrudan' desteklemektedir. 'Doğrudan' dedim, çünkü aslında Kalkınma Ajansları dolaylı yollardan girişimcilik ekosistemini geliştirmek için bir çok destek sağlamaktadırlar. Örneğin: İSTKA dernekler ve iş örgütleri tarafından kurulacak kuluçka merkezlerini desteklemiştir.

  • Paylaş
Henüz işini kurma aşamasında olan ve iş planı dışında elle tutulur somut bir adım atmamış girişimcilere KOSGEB dışında destek veren şu an için bir kurum yoktur*.

*: Türkiye'de zaman zaman bazı özel veya devlet kuruluşları dönemsel olarak özel destek programları sunabilmektedir. Ancak bu programlar geçici süreli olup KOSGEB gibi köklü ve kalıcı değillerdir.
  • Paylaş
İPARD (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1819 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları