Bilmek istediğin her şeye ulaş

KOSGEB KOBİ desteklerinden nasıl faydalanabilirsiniz?

KOSGEB KOBİ desteklerinden halihazırda faaliyet gösteren KOBİ’ler faydalanabilmektedir. Başvurulacak destek programına göre farklı kriterlerin söz konusu olduğu toplam 6 farklı KOBİ destek programı bulunmaktadır. Bu programlardan özellikle Genel Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Ar-Ge/İnovasyon/Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ’ler tarafından büyük ilgi görmektedir.
Her destek programına göre farklı başvuru kriterleri olmakla birlikte, temel anlamda tüm KOSGEB destekleri “hakediş” üzerine verilmektedir. Hakediş, ilgili destek programına istinaden KOBİ’nin hizmet/ürün alım talebi veya projesi onaylandığı taktirde, söz konusu satın alımları kendi sermayesiyle gerçekleştirmesi, bu alımları belgelendirerek (denetleme sonucunda) kanıtlaması ve daha sonra destek programı yönetmeliği kapsamında ise KOBİ’nin yer aldığı bölgeye göre desteklenmesi (KOBİ’nin banka hesabına ilgili destek tutarının transfer edilmesi) esasına dayanmaktadır.
KOSGEB, hiçbir koşul altında “hakediş” dışında destek vermemekte; KOBİ’lerin ürün/hizmet alım faturalarını KOBİ adına satıcı firmaya ödememekte ve – kredi desteği de buna dahil olmak üzere – peşinen (KOBİ tarafından satın alım yapılmadan) “nakdi veya ayni” destekte bulunmamaktadır.
normativedanismanlik.com
  • Paylaş
1

Kobi Destek Merkezi, Kobi ve Girişimciler için sağlanan hibeler de hep akla gelen kosgeb dir. Ancak Türkiye de 700 ün üzerinde hibe ve kredi bulunmaktadır. Çok sayıda da fon kuruluşları bulunmaktadır.
1. Tubitak
2. Kalkınma Ajansları
3. Ekonomi Bakanlığı
4. Başbakanlık Yurtdışı Türkleri Başkanlığı
5. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
...........

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

682 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt