Bilmek istediğin her şeye ulaş

KOSGEB kredisi almak için, bildiğiniz en iyi KOSGEB danışmanlık şirketi hangisi veya hangileridir?

%100'e yakın başarı oranı olanlar bilhassa.Düzenle
Konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşarak başlığı takip eden arkadaşlarımızı bilgilendirmek isterim.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kurul değerlendirmelerinde* üç hayati unsur bulunur.

Bunlar yüzdelik önem sırasıyla;
Girişimci Profili (%50),
İş Planı (%50) ve
Talep Edilen Destekler'dir.
Girişimci Profili (%50):
Başvuruda bulunan girişimcinin özgeçmişi, kişilik özellikleri ve iş fikrinin yer aldığı sektördeki deneyimleri göz önüne alınarak, girişimcinin kurul neznindeki profilini ifade eder.

İş Planı (%50): Girişimcinin yapacağı işi, pazar potansiyelini, rakip analizlerini, gelecek planlarını, hedeflerini ve finansal tabloları vb. verileri içeren plana, iş planı denir.

Talep Edilen Destekler: KOSGEB'in iş planını uygun bulması halinde desteklemeye karar verdiği girişimcinin destek talebinde bulunduğu makine/donanım, teçhizat ve yazılımı ifade eder. Mevzuat gereği; tadilat/dekorasyon, tefrişat, yakıt/konaklama/ulaşım, harcırah ve hammadde giderleri kesinlikle desteklenmez.

Bu üç unsur göz önüne alındığında, kurulun bir girişimciyi destekleme kararı vermesi şu şekilde gerçekleşir;

Kurul, tüm yönleriyle Girişimci Profilini değerlendirir.
Bu insan daha önceden ne yapmış? Kendini ne kadar geliştirmiş? İş fikrini hayata geçirebilecek donanıma ve altyapıya sahip mi? Daha önceden bu iş alanıyla bil fiil uğraşmış mı? Bu insan bu işi yapabilir mi, yapamaz mı?

Eğer kurul üyeleri girişimci konuşmaya başladığı andan itibaren yukarıdaki sorulara olumlu yanıt verebiliyorlarsa, işin %50'si tamam demektir. Elbette ki bu karara varılırken girişimcinin duruşunun, konuşmasının, jest/mimiklerinin ve inandırıcılığının büyük etkisi bulunur.


İş Planı incelenir. Mümkün olduğunca ince elenip sık dokunan iş planında girişimciye belli sorular sorulur, cevapların gerçekçiliği ve tutarlılığı değerlendirilir.
İş fikrini hayata geçirmek için ne kadarlık bir finansmana ihtiyaç var? Bu finansmanın kaynağı nedir? Kaynak hayali, mi yoksa gerçek mi? Pazar analizleri ne kadar tatmin edici? Girişimcinin ne kadar rakibi var? Özellikle doğrudan rakiplerle boy ölçüşebilecek kaynak ve beceriye sahip mi? Kısa-orta-uzun vadeli hedefleri neler? Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için sağlıklı bir plan yapılmış mı? Felaket senaryosu var mı? Var ise ne kadar gerçekçi? Yatırım geri dönüş süresi ve toplam periyodik girdi/çıktıların analizi doğru yapılmış mı? vb.

Ortalama bir iş planı en az 25-30 sayfalık bir rapordan oluşmaktadır. Bu kadar detaylı - ki KOSGEB, özet iş planı istediği halde - bir iş planının hazırlayacak olan girişimcinin ya bu konuda deneyimli olması, ya uzunca bir süre (ort. 4-5 hafta) üzerinde çalışması, ya da bu hizmeti veren bir danışmanlık firmasından destek alması gerekir. Aksi halde ne iş planı hakkıyla tamamlanabilir ne de girişimci ona iş yükünün arasında iş planı hazırlamakla uğraşabilir.

Değerlendirme yapılarak girişimci ve projesi uygun görüldükten sonra sıra destek kalemlerine gelir. KOSGEB mevzuatı dahilinde istenen desteklerin türü çok önemli olmakla beraber, girişimcinin ilgili destek kalemine ihtiyaç duyma derecesi de bir o kadar önemlidir.
Girişimci neler için destek istemiş? İstenen destekler KOSGEB mevzuatına uygun mu? Çok adetli destek kalellerinde, girişimcinin belirtilen adetlere gerçekte ihtiyacı var mı? Talep edilen ürün ihtiyaç mı yoksa lüks mü?

Burada üç farklı örnek vermek isterim.

A) Yazılım Firması, 3 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Notebook PC / 3 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Mobil yazılımların test edilmesi / OLUMLU
Boya-Badana / x / Tadilat / OLUMSUZ (Mevzuata aykırı olduğu için desteklenmez)

B) Perakende Tekstil Mağazası, 2 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Notebook PC / 2 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Web sitesinin mobil takibi / OLUMSUZ (İhtiyaç değil, lüks)
Boya-Badana / x / Tadilat / OLUMSUZ (Mevzuata aykırı olduğu için desteklenmez)

C) Mimarlık Ofisi, 4 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Apple iMac 27 inch / 4 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Web sitesinin mobil takibi /OLUMSUZ (İhtiyaç değil, lüks)
AutoCad 2013 (adedi 1500 euro) / 4 / Proje çizimi / OLUMLU (Fiyat yüksek ancak ihtiyaç)

Gel gelelim danışman firmaların buradaki konumuna. Alanında yetkin bir danışman firma, yukarıda bahsedilen değerlendirmeleri tüm ayrıntılarıyla ele alacak ve sizin KOSGEB destekleri alabilme yüzdeniz konusunda ortalama bir başarı oranı belirleyecektir. Eğer sabit faktörler (buradaki anlatıma göre Girişimci Profili ve Talep Edilen Destekler sabit faktördür) uygunsa, danışman firma sizin için hazırlayacağı iş planının kurul tarafından onaylanmasını %100'e yakın bir oranla kolaylıkla garanti edebilir.


*: Okuyucu arkadaşlarımızın genelinin Girişimcilik Destek Programına başvurma potansiyelini göz önüne alarak, ilgili program üzerinden örnek verdim. Diğer destek programları için de eşdeğer aşamalar söz konusudur.
  • Paylaş
2

Okan Tambay, Ben aldımda ne oldu :) sakın sıcak sermaye olmadan almayın 2012 Haziran ödenekleri yeni ödenmeye başladı! Ankarada sermaye bitmesinden dolayı ülkemizdeki onca girişimci sıkıntı ve borcun altına girdi! Örnek destek kapsamı süresinde yatırılmayan siğortalar biriktiğinde destek indirimden yararlanamıyorsun buda eksi demek, faiz biniyor vs vs...Sermayesi olan için kosgeb süper ama sıfırdan birisi için felaket!

Yatırımcı bulmak istiyorsun o da yok, yatırımcılar sen kazanmaya başladığında gelirler kapına, ancak ben kazanmaya başlasam zaten yatırımcıya ne gerek var? Önemli olan kuluçka süresinde gereklidir.

Mahir Uskan Batmaz, KOSGEB Hakediş sistemiyle destek ödemesi yapmaktadır. Yani; ilgili başvuru işlemleri olumlu sonuçlandığı taktirde önce girişimci harcama yapar daha sonra devletten ödeme alır. Bu nedenle KOSGEB destekleri hiç sermayesi olmayan girişimcilere uygun değildir.

Bu konuda bir kurum hiçbir zaman kesinlikle desteği alırım diyemez. Diyorsa yalan söylüyordur. Özellikle KOSGEB yetkilileri;bu tarz firmaların çok türediğinden ve hatta işi dolandırcılığa vardıran bazı danışmanlık firmalarının dahi bulunduğundan bahsediyorlar sürekli. Danışmanlık firmaları sizin dosyanızı hazırlarken size yön verebilir ama en nihayetinde projenizi en iyi siz bilirsiniz ve tanırsınız. İşin yükü yine sizdedir. O yüzden size tavsiyem, kendi bildiğiniz işi sizin dosya haline getirip sunmanızdır.
  • Paylaş
5

Çağatay Akardere, Öncelikle yanıt için teşekkürler, elbetteki işin yükünü şirket sırtlayacak. Ancak yoğunluk ve bu alandaki tecrübe eksikliğnden dolayı bir danışman firmayla çalışmak en doğrusu gibi. Bahsettiğim elbetteki kesin bu krediyi alırım değil, yalnızca daha önce bu süreci başarıyla yönetmiş ve başarı ortalaması yüksek bir danışman firma arayışı.

Serkan Köse, Rica ederim.. Bu konuda KOSGEBTÜRKİYE'DEn @uskan size yardımcı olabilir sanıyorum.

Mahir Uskan Batmaz, Elbette, memnuniyetle. Yeni adıyla Normative Danışmanlık.

Mustafa Bayrak, KEsinlikle artık olay nitelikli dolandırıcılığa dönmüş durumda. Olmayan destekler varmış gibi aktarılıyor firmalar telefonla aranarak. Hatta hesaplarına para göndermeleri karşılığında KOSGEB ten destek alma konusunda garanti bile veriyorlar :)
KOSGEB çağrı merkezinden arıyoruz diyenler var. Bunlar hala yaşanan şeyler. Şunu belirtmeliyim ki KOSGEB hiçbir hizmeti için firmalardan ücret talep etmez.

Mahir Uskan Batmaz@anfetamin Size tamamen katılıyorum. Ve emin olun bu yüzden, müşteriler kadar gerçekten işini düzgün yapan danışman firmaların hakkı da ciddi anlamda yeniyor. Sahtekar firmaların bolca reklam bütçeleri olduğundan Google'a 7-24-365 reklam veriyorlar.

%100 garanti verebilen bir firma olamaz zaten ki bu kurallara da aykırı olur.
  • Paylaş
1

Mahir Uskan Batmaz, Yanıtımı incelerseniz %100'e yakın garantinin olabilirliğinin ne kadar mümkün olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Saygılarımla.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1905 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt